Шкільна епопея–2016: скільки коштує зібрати дитину до школи?

  • 24 серп. 2016 10:20
  • 1567
    • Новина Шкільна епопея–2016: скільки коштує зібрати дитину до школи? Ранкове місто. Кропивницький

    Проведені в столиці дослідження свідчать про те, що цьогорічні збори

    дитини до школи  коштуватимуть батькам на 20% дорожче, ніж роком раніше. За висновками аналітиків найбільшого в Україні маркетплейса Prom. ua, за мінімальний набір(шкільна та спортивна форма, черевики, кросівки, наплічник та канцтовари) доведеться заплатити не менше

    4 тисяч гривень.

    Шкільна форма, за даними статистики, за рік не подорожчала — як і  минулого року, її комплект в середньому  коштуватиме  570 гривень. Ціни на «бюджетні» варіанти стартують від 245 гривень. Для особливого шику  в наявності комплекти з якісної натуральної тканини вартістю аж до 5000 гривень. Розкид цін на легке взуття — від 200 до 5000 гривень.

    Те, що спортивний одяг — вагома стаття витрат, десятиліттями відомо всім батькам. Як і минулого року, новий костюм в середньому буде коштувати 750 гривень. А ось спортивне взуття за рік подорожчало на 10–15% — кросівки коштують близько 800 гривень.

    Для звичайного шкільного наплічника варто приготувати близько 500 гривень. Також продавці пропонують цілі шкільні комплекти з портфеля, спортивної сумки для форми, гаманця і пенала, але таке задоволення коштує вже від трьох до шести тисяч гривень. Проте  придбати портфеля — це ще півсправи. Аби наповнити його всіма необхідними для навчання канцтоварами, батькам знадобиться приблизно 1200 гривень, хоча в попередньому році  було достатньо на 200 гривень менше. У цю вартість увійшли пенал, зошити, щоденник, ручки, олівці, маркери, лінійки, ластики, кольоровий папір, картон та альбоми для малювання, фарби, пластилін, нотні зошити, обкладинки для книжок та зошитів, папки, підставка для книг.

     

    Приблизно так виглядає програма–мінімум для батьків школяра. А ось  при доповненні базового шкільного комплекту верхнім, повсякденним та святковим одягом, а також  для обладнання в кімнаті простого робочого місця доведеться витратити як мінімум 11500 гривень.

    Кілька комплектів одягу коштуватимуть приблизно  2,5 тисячі гривень для дівчаток і майже 3 тисячі для хлопчиків. Водночас зазвичай дівчата одягаються більш різноманітно, тому і предмети гардероба купують в декількох варіантах. Блузи для дівчат в середньому коштують 440 гривень, кофта або светр — біля 350 гривень, жакет — близько 420 гривень, футболки — приблизно 240 гривень, брюки або джинси — 630 гривень, спідниці — в середньому 400 гривень. Для хлопців розцінки цього року такі: сорочки  — 550 гривень, кофта або светр — в середньому 440 гривень, піджак — близько 820 гривень, футболки — приблизно 220 гривень, брюки або джинси — 820 гривень.

    Святковий  біло–чорний комплект протягом кількох останніх років змінений на вишиванки. На Prom.ua середня вартість її дитячого варіанту — 340 гривень, трохи дорожче за минулорічні варіанти.

    Якщо ж батьки вирішили подбати не тільки про товари першої необхідності, але й придбати верхній одяг та взуття на осінь, то на перше варто відкласти близько 840 гривень (в минулому році було на 200 гривень більше), а на друге — в середньому 1000 гривень (що на 40% більше, ніж в минулому році).

    Як бачимо, ціни дійсно кусаються. Низькі доходи значної верстви населення змушують для забезпечення дітей повсякденним одягом, особливо середнього та старшого віку, бігати по мережах секонд–хенду — адже там можна знайти вельми зручний та недорогий одяг на всі випадки життя. До того ж окремі речі майже не відрізняються від викладених на ринку. Як кажуть, «знайдіть десять відмінностей!»

    Іншим варіантом є моніторинг акцій та знижок на шкільні товари.  Аби хоч якось заощадити на зборі дитини до школи, відбувається обмін речами, з яких дитина вже виросла, або придбання онлайн в інших користувачів на різноманітних «бюджетних» сервісах оголошень в інтернет–мережі. Наприклад, з початку літа українці стали пропонувати в рази більше товарів у рубриці «Товари для школярів» на популярному сайті OLX. Фахівці сервісу зазначають, що підготовка до нового навчального року коштуватиме мінімум 335 гривень для хлопчика й 380 гривень для дівчинки на б/в речі. Саме так спростив проблему підготовки своєї дитини до класу мій колега Сергій Муренець, придбавши все необхідне шкільне приладдя через мережу Інтернет. Чи робилося це й щодо одягу — не коментувалося.

    При купівлі нових речей бюджет зростає до 1080 гривень та до 825 гривень відповідно. Середньоринкова вартість аналогічних товарів в українських інтернет–крамницях вдвічі вища — близько 2205 гривень за комплект для хлопчика й 2185 гривень за комплект для дівчинки. При цьому, згідно інформації Держстату України, розмір середньої заробітної плати досяг в червні 5337 гривень.

    Широкий вибір одягу в торгівельній мережі та відсутність єдиного зразку шкільного однострою у більшості навчальних закладів   як по всій країні, так і в нашому місті грає на користь батькам. Перед батьками постають лише питання ціни одягу та його зручності для їхньої дитини.

    Як вже було  зазначено, вишиванка нині є трендовим одягом. У гонитві за попитом виробники та реалізатори пропонують і святкові білі, й повсякденні чорні, й футболки звичайного та спортивного стилю з вишивками візерунків або тризубу. Ціни на цей вид одягу в Кропивницькому коливаються від  152–320  гривень («Велмарт») до 170–400 гривень («Епіцентр»). На жаль, асортимент охоплює лише початкову школу та  середню (десь до 6 класу). Школярі старшого віку шукають у  спецалізованих крамницях, де  їм можуть скинути ціну за домовленістю. Та й вибір там значно більший.

    На сервісі оголошень OLX набір із 10 зошитів можна знайти від 15 гривень, папки для них пропонують за 25 гривень. Незмінні сині ручки коштують від чотирьох гривень за одну, а набір кольорових ручок для творчості понад 40 гривень.

    Набір кольорових олівців для малювання — від 20 гривень, за прості олівці продавці просять 15 гривень. В цілому мінімальний пакет канцелярського приладдя коштуватиме близько 100 гривень, на ринках у крамницях шкільне приладдя обійдеться значно дорожче.

    На більшості ринкової продукції відсутні цінники, та й реалізатори не дуже схильні до розмов: «Або купуєте, або не заважайте працювати». Найбільший вибір шкільної канцелярії в Кропивницькому пропонують все ті ж «Епіцентр» та «Велмарт» (не вважайте рекламою).

    «Епіцентр» надає як широкий вибір шкільного приладдя, та і «авральний» комплект школяра за 500 гривень (наплічник, набори зошитів у клітинку та косу лінію (по 10 шт., 12 аркушів), щоденник, набори обкладинок для зошитів та підручників, папка для зошитів, альбом для малювання, комплект для малювання фарбами, набір олівців та набір фломастерів (по 12 кольорів), пластилін зі стіком (10 кольорів), набір кольорового паперу та картону з ножицями, клей, пенал, дві сині кулькові ручки та два чорнографітні олівці, пластикова чинка, ластик та набір лінійок). Судячи з наявності зошитів в косу лінію, цей набір більше придатний для 1–го класу. Якщо ж  купувати все окремо, то наплічники коштуватимуть від 330 гривень, зошити від 3,60 до 19,90 гривень, альбоми для малювання — від 6 до 32 гривень, кольорові олівці — від 13 до 48 гривень (залежно від кількості), фломастери, також залежно від кількості — від 13 до 107 гривень, фарби — в межах 20–35 гривень, пластилін  — від 13 до 32 гривень. Слід відмітити, що в асортименті є  гуаш та навіть акварельні олівці, але їхня вартість вже вища. До набору школяра середніх та старших класів ще додадуться атласи з історії та географії та контурні карти, вартість яких коливатиметься в межах 8–28 гривень.

    У «Велмарті» асортимент трохи менший, але теж вражає. Наплічники реально демпінгують цінами — від 99 до 200 гривень (але чи надовго їх вистачить?). Зошити пропонуються в межах 1,49–12 гривень (залежно від обсягу та обкладинки), кольорові олівці — від 30 до 70 гривень, фломастери від 25 до 68 гривень, фарби — від 14 до 70 гривень. Атласи та контурні карти  — в межах 8,32–20 гривень.

    Як відомо, у дитсадках та початкових класах використовуються спеціальні «прописники», в яких за зразком діти вчаться писати літери та цифри. Подібні посібники були знайдені у «Фуршеті» за ціною 4,25–8,75 гривень. Решта приладдя має наступний діапазон: кольорові олівці — в межах 5,65— 47 гривень, фломастери — від 9 до 18 гривень, фарби — 48 гривень (один варіант), зошити — від 1,7 до 13,7 гривень, альбоми для малювання — від 8,3 до 19,3 гривень, пластилін  — в межах 15,3–42,9 гривень.

    Підсумовуючи вищевикладене, слід зазначити, що вартість повного шкільного набору залежить від кількох факторів — місця закупівлі, необхідних обсягів, особистих смаків дитини. До цього слід додати додаткові витрати, пов`язані з позашкільною освітою: музика, живопис, танці, спортивні секції, гуртки. Це буде окремою статтею витрат, яка буде збільшуватись із віком дитини.

    Як все ж таки зекономити? По–перше, складіть детальний список усіх речей, починаючи від найважливіших закупівель до дрібниць. Це дозволить підрахувати попередній бюджет необхідних витрат і уникнути придбання зайвих речей. По–друге, аби недорого «затаритись», слідкуйте за акціями та знижками. Здебільшого такі пропозиції трапляються в інтернет–мережі. Звісно, можливо добиратися треба буде в інший кінець міста, але ціна все одно вийде нижчою майже  вдвічі. По–третє, обирайте не бренд, а  якість. Пам’ятайте: кошти, витрачені на рекламу, виробник обов’язково включить у вартість товару. Щоб не загубитися в різних марках та брендах, довіряйте вітчизняному виробнику. Крім  цього,  звертайте увагу на безпечність шкільної канцелярії. За низькою ціною може приховуватися неякісний  та токсичний матеріал. Тому з цим краще не жартувати. Вимагайте у продавців сертифікати якості, читайте склад виробу й просто «попробуйте» приладдя на дотик та нюх.

    Дехто рекомендує обирати крамнички  з канцелярією  подалі від центру міста. Саме на околицях міста  ціни нижчі —  покупців там відносно небагато, і їх треба якось привабити. Але не завжди це істина — на околицях наявність однієї крамнички призводить до монополізації, а маленький обсяг закупівель призводить до підвищених цін.  Ті  ж речі,  які потрібні дитині у значній кількості (зошити, ручки, обкладинки,  тощо) можна придбати на складі за оптовою ціною. Оце дійсно непоганий варіант.

    Наостанок коментарі з цього приводу декого з батьків нинішніх школяриків:

    Вікторія Балевич, працівник рекламного відділу: «Закупила канцтоварів десь на 365 гривень, спортивний костюм придбала за 700 гривень. Наразі спортивні костюми коштують від 500 до 800 гривень. Канцелярію придбала в крамниці «Карандаш» біля старого автовокзалу, вже другий рік там закуповуюсь, всім задоволена».

    Олена Шендеровська, журналістка: «Передбачаю близько тисячі гривень на кожного зі своїх двох школяриків. На що саме та яку суму — ще не планувала».

    Оксана Нетребенко, викладач школи: «Син — шестикласник, черевики — 370 гривень, штани — 350 гривень, сорочка — 270 гривень плюс краватка — 30 гривень, наплічник (найдешевший) — 340 гривень, спортивне взуття (лише глянула) — 200–250 гривень, дрібна канцелярія обійшлася у 200 гривень, але ще 200 гривень планую витратити. Меншу дитину ще не екіпірувала — боюсь».

    Отакі справи, товариство. Висновки зробить кожен свої, але загальні поляжуть в тому, що здоров`я й комфорт дитини, зручність та надійність одягу та спорядження мають бути понад усе. Адже наше майбутнє — це саме наші діти, якими ми маємо пишатися.

    Максим Гуцалюк