Шлях до Євросоюзу: українська антикорупційна реформа та реальні результати у боротьбі з корупцією

  • 18 жовт. 2023 10:30
  • 295
    • Новина Шлях до Євросоюзу: українська антикорупційна реформа та реальні результати у боротьбі з корупцією Ранкове місто. Кропивницький

    Наприкінці жовтня Єврокомісія має представити щорічну доповідь щодо розширення. Очікується, що вона стане історичною — Єврокомісія може рекомендувати розпочати підготовку до вступу України до Європейського Союзу.

    Самі ж перемовини можуть розпочатися вже наприкінці цього року. Центр громадського моніторингу та контролю продовжує згадувати шлях до ЄС, який Україна подолала протягом 30 років.

    Антикорупційна реформа та її результати

    Після Революції Гідності перед Україною постало завдання синхронізувати свою політичну та економічну системи з європейською. Однією з ключових вимог Європейського Союзу до України, яка була прописана в Угоді про асоціацію, було зменшення рівня корупції. Представники ЄС висловлювали занепокоєння, що Україна, інтегрувавшись до Євроспілки, може стати корупційною гаванню для європейського бізнесу — країною, завдяки якій підприємці зможуть обходити податкові та економічні обмеження.

    Відповідно, з 2014 року Україна розпочала проведення комплексної антикорупційної реформи. Вона передбачала впровадження кримінальної відповідальності за усі форми корупції, впровадження заходів моніторингу корупції, забезпечення прозорості державних закупівель, а також створення та забезпечення функціонування антикорупційних інституцій. Національне антикорупційне бюро України, яке займається розслідуванням корупційних правопорушень, було створене у 2014 році, Спеціалізована антикорупційна прокуратура, що здійснює процесуальне керівництво та підтримує обвинувачення в суді — у 2015-му, а Вищий антикорупційний суд України, який розглядає справи про корупційні злочини — у 2016-му. До 2019 року три новостворені органи отримали керівників, штат та запрацювали на повну потужність.

    Всі вже зрозуміли: за хабарі доведеться відповідати

    За цей час Україна у боротьбі з корупцією досягла суттєвого поступу, що відзначають і міжнародні антикорупційні організації. За останні 10 років Індекс сприйняття корупції, який вираховує Transparency International, зріс на 8 балів. Тобто, рівень корупції — став меншим. “Створені тоді органи та інституції добре працюють. Це видно і за результатами їхньої роботи і за стабільністю”, — відзначав у березні 2023 року посол ЄС в Україні Матті Маасікас.

    Про успіхи антикорупційних органів говорять і конкретні показники: за час свого існування НАБУ відкрило понад 6 тисяч кримінальних проваджень, скерувало до суду 517 обвинувальних актів, а ВАКС за останні 4 роки виніс 161 обвинувальний вирок, 125 з яких набрали законної сили. При цьому, ці показники зростають навіть під час війни: протягом 2023 року підозрюваними у корупційних правопорушеннях стали кілька народних депутатів, заступників міністрів, а також голова Верховного Суду України Всеволод Князєв. Ще до 2014 року про таке годі було й мріяти!

    Рівень корупції в країні складно передати у конкретних числах, тому довкола цього існує багато спекуляцій. Навіть Росія використовує тезу про катастрофічну корумпованість України у своїй пропаганді, намагаючись зіпсувати імідж нашої держави в очах західних партнерів. Втім, справа голови Верховного Суду Князєва та інші провадження щодо топ-чиновників свідчать про зворотне.

    “Наразі Україна має два ключових стратегічних завдання – здобути перемогу у війні та забезпечити відбудову країни. Ефективна робота незалежних антикорупційних органів є одним з чинників стрімкого відновлення та подальшого зростання країни”, — заявляв директор НАБУ Семен Кривонос. За його словами, Україна крок за кроком наближається до нульової толерантності до корупції, а кожен чиновник вже підсвідомо розуміє, що за зловживання та отримання хабарів рано чи пізно доведеться відповідати. Цього і вимагає від нас Європейський Союз.

    Джерело: Центр громадського моніторингу та контролю