Степова ковила і бандура з музею

  • 16 лип. 2017 12:39
  • 2083
    • Новина Степова ковила і бандура з музею Ранкове місто. Кропивницький
     
    Об’єднати їх у одному часі і просторі — таку ідею ми вирішили реалізувати разом. Ми — це керівник туристично–краєзнавчого гуртка Попельнастівського будинку культури Валерій Жванко і небайдужі жителі села та міста Олександрія. 
     
    Разом з дітьми села, в якому працюю вчителем і живу, ми створили серію фото–реконструкцій жанрових сцен ХVІІ — ХІХ ст.
    Ідея виникла після відвідин Олександрійського краєзнавчого музею, у якому вже більше 40 років зберігається давній музичний інструмент.
    Почалося все з того, що струни музейної бандури, що стояла біля входу до музею, нагадали мені ковилу, що в тому (2015) червні саме цвіла навколо нашого села, тож і виникла думка звести їх разом. Оскільки «гора не йде до…», то я звернувся до працівників музею, які зацікавилися цим проектом, і після відповідно оформлених документів, інструмент помандрував до Попельнастого. 
    На той час Наталія Шкуратько, вже мала невеличку колекцію старожитностей, яку зібрала у сільській бібліотеці. Вона, вже вкотре, надала старовинну дівочу сорочку–вишиванку для фотозйомки. 
    Зінаїда Жванко поділилась старовинним рушником своєї бабусі, а потім написала вірш. Потім підключилися діти–актори. Потім нам дуже повезло з погодою. Потім — з вільним часом. І настрій був гарний… Ну, ось так приблизно і виникла ця серія…
    Допомогла створити цей пізнавальний фотопроект Гладир Ольга (на фото).
    Крім фотосесії у степу, бандура побувала у кожному з класів Попельнастівської ЗОШ І–ІІІ ст.. Можливість потримати на руках і пригорнути бандуру до серця — використали всі, від першокласників до випускників.
    «Відчуття таке, неначе тримаєш на руках дитину», — так казали і діти, і вчителі, які доторкнулися до цього музичного інструменту, дбайливо загорнутого працівниками музею в м›якеньку пелюшку. Тактильні відчуття, такі важливі у дитячому віці, коли все сприймається через яскраві емоції, дозволили провести короткі інформаційні зустрічі не тільки як елементи уроку, а й під час перерв. 
    Про походження інструменту була виявлена вражаюче–несподівана інформація. У середині корпусу бандури, в процесі уважного огляду, була знайдена рукописна етикетка: « м.Дніпродзержинськ, столярна майстерня У.К.С. майстер бандур Григоренко Іван, 1937.»
    Можна тільки здогадуватися, що сталося і з майстром, і з майстернею, і з україномовним середовищем міста після репресій страшного 37 року…  Можливо, у нововідкритих архівах СБУ ми знайдемо якісь сліди. Пошук триває...
    Ідея виїзного музею або мандрівної виставки певної тематики не нова. Але у поєднанні з новітніми технологіями, які відкривають нам інтернет і комп’ютер, наявність реального, а не віртуального артефакту додає «стереоскопічності» при сприйнятті подібної інформації. 
    І це вже неодноразово випробувалось під час подібних заходів попельнастівських гуртківців: знайомство з луком і технікою стрільби з нього — у степу, пошуки «закладних монет» та оберегів на сволоках — у старовинних хатах, приготування козацької каші — на Хортиці, ночівля під їх склепіннями старовинної фортеці… До речі, вишита сорочка разом зі знімальною групою здійснила туристичний похід і до Кам’янця–Подільського, і до Хотина, а також Бакоти та Меджибожа. Так  що жителів міста і району чекає цікава виставка фотографій, зроблених там. Та й не тільки фотографій…
    ***
    Зінаїда Жванко
    Так пахне час –
    Як дерево старе,
    Як на стіні старі дереворити.
    І генетична пам’ять не помре
    Поки живуть ці звуки і ці ритми.
    І час народжує життя багатолике — 
    Вітри гарячі ніжать ковилу.
    І скільки кине зір, все Поле — Дике.
    Чому тут жити? Чи добру, чи злу?
    А звуки музики пливуть над білим світом
    Десь гра бандура
    І скриплять вози…
    Цей звук, як ниточка тоненька –
    Між пітьмою й світлом, 
    Як паросток вербової лози.
    Візьми бандуру, прогорни до себе
    Так пахне час, і дерево старе
    Вдихни весь простір, стань землею й небом — 
    Тоді народна пам’ять не помре.
    …А вітер струни все перебирає,
    І пахне васильками літній день, 
    Бандура грає, грає, грає, 
    А ми у Всесвіті всемудрому пливем.
     
    Р.S. Особлива подяка — людям, які самовіддано працюють у Олександрійському краєзнавчому музеї і надали для фотозйомки цінний експонат. Прийнявши участь у цьому спільному проекті, дорослі і діти довели, що кордонів між містом і районом насправді — не існує. І ми можемо продуктивно співпрацювати на користь усієї олександрійської громади. Цей проект довів це в реальності.
     
    Валерій Жванко