У Кропивницькому представлять виставку художника Андрія Ліпатова (ФОТО)

  • 29 трав. 2020 13:14
  • 1517
    • Новина У Кропивницькому представлять виставку художника Андрія Ліпатова (ФОТО) Ранкове місто. Кропивницький
     
    «…Споконвічна емоційність, бурхлива фантазія, що йде від народної творчості в комбінації з професійною композицією, складний колір із закомпонованими взаємовиключними кольорами – це Андрій Ліпатов»  (з книги відгуків)
     
     
     29 травня 2020 року в Кіровоградському обласному художньому музеї розгортається експозиція робіт члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Андрія Ліпатова «Закоханий в життя і людей» до 60-річчя від дня народження.
     
     
     …Відкритий, щирий, добрий, глибоко інтелігентний, надзвичайно талановитий. Такими словами друзі та близькі згадують самобутнього живописця, майстра «наївного» мистецтва Андрія Юрійовича Ліпатова. 29 травня йому би виповнилося 60 років… Світла пам'ять…
     
     
    Андрій Юрійович Ліпатов народився 29 травня 1960 року в Коломні Московської області (Російська Федерація) в сім’ї військовослужбовця.  Ще в шкільні роки переїхав з батьками до Кіровограда. Після закінчення Кіровоградського інституту сільськогосподарського машинобудування працював інженером-конструктором на заводі «Гідросила». Ще під час навчання поступово захопився малюванням, особливо у жанрі карикатури. Не мав професійної художньої освіти, але прагнення самотужки оволодіти  хитрощами цього ремесла, надзвичайна працелюбність зробили справжнє диво. Його помітили, і згодом молодий митець почав отримувати запрошення  на вернісажі й фестивалі, що надавало можливість обмінюватися досвідом із художниками інших країн. У 1998 році Андрій Ліпатов був прийнятий до лав Національної спілки майстрів народного мистецтва України. 
     
     
    Ліпатовський живопис вирізняється безпосередністю зображення, особливим, неповторним способом вираження і відображення дійсності, що не обтяжена жодними рамками та умовностями. Художник працюваву мистецькому напрямку, позначеному як «наївне мистецтво». З якимсь щирим, дитячим відчуттям за допомогою фарб та пензлів він створював такі колоритні, яскраві персонажі, своїх земляків, яких оточували чудернацькі речі, народний побут, ретрозамальовки, автомобілі, тварини і т.д. У кожній його роботі є своя неповторність, вишуканість та цікавий сюжет: їх потрібно розглядати не поспішаючи, смакуючи кожну деталь. 
     
     
    Андрій Юрійович брав участь у багатьох обласних, республіканських  та міжнародних виставках. У 2004 році його твори експонувались у Кіровоградському обласному художньому музеї на виставці «Кіровоград у фарбах», присвяченої 250-річчю м. Кіровограда, у 2002 році він став переможцем 7-го Міжнародного інтернет-артконкурсу (Йокогама, Японія), брав участь у 4-му бієнале наївного мистецтва (Франція, Андресі, 2006), 2-му, 3-му та 4-му фестивалі наївного мистецтва (Верней-на-Авре, Франція, 2006-2008) та у Міжнародній виставці «Митці світу» (Марсель, Франція, 2006), 2-му міжнародному фестивалі «Фестнаїв-2007» (Москва, Російська Федерація), 12-му Салоні Деогенеса Таборда (Буенос-Айрес, Аргентина, І премія в категорії наїв-арт, 2007). У 2008  році художник взяв участь у Кембріджирському арт-ярмарку (Лінтон, Великобританія), у Дублінському арт-ярмарку (Дублін, Ірландія) та Бірмінгемському арт-ярмарку (Бірмінгем, Великобританія). 
     
    В 2004 році художник власним коштом (!) надрукував комплект сувенірних листівок «От вокзала до горсада» до 250-річчя з дня заснування сучасного Кропивницького. 
    Роботи Андрія Ліпатова зберігаються в Кіровоградському обласному художньому музеї, обласній універсальній науковій бібліотеці Чижевського, художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна, Черкаському обласному художньому музеї, Музеях наївного мистецтва у Москві (Російська Федерація) та Беро (Франція), у Вихорлатському музеї (Гуменне, Словаччина), Фонді культури «Volpe Stressens» (Буенос-Айрес, Аргентина), а також у приватних зібраннях в Україні, США, Великобританії, Російської Федерації, країн Балтії, Німеччині, Франції, Італії, Канади, Японії та Ізраїлю.
     
     
    У 2010 році була перша велика виставка митця у нашому музеї. Про неї домовлялися ще у 2009 році з самим Андрієм Юрійовичем… та, на превеликий жаль, дана виставка вже була посмертною… важка хвороба обірвала життя митця ще на початку 2010 року. 
     
    Також із приємною посмішкою згадую 29 травня 2015 року. В обласному художньому музеї відбулося довгоочікуване відкриття виставки творів «Міські легенди Андрія Ліпатова», присвяченої пам’яті художника та 55-річчю з дня народження. Зала музею просто «гуділа» від кількості запрошених гостей, які хотіли доторкнутися до атмосфери казки, чарівних перевтілень, доброго й грайливого світу його картин. 
     
     
     Знаковою культурно-мистецькою подією минулого року для Кропивницького стала презентація муралу «Серце міста», в основу стінопису взято саме картину Андрія Ліпатова «Променад на Дворцовій», використання якої на будівлі музею люб’язно дозволили дружина митця Марина Валентинівна та син Андрій Андрійович.
     
    Над створенням стінопису працювала  київська команда митців «UT ART STUDIO». Художники працювали 21 день, було витрачено понад 50 літрів фарби та 25 літрів ґрунтовки. До речі, муралісти зазначали, що вперше бачать реалізацію такого проєкту з архітектурними елементами. На зображені муралу можна пізнати центральну історичну вулицю нашого міста з чудовою архітектурою й знаменитим трамваєм, який колись курсував Єлисаветградом. Справа, у вікні, команда художників-муралістів зобразила самого Андрія Юрійовича, що ніби спостерігає за життям містян… Ініціаторами і меценатами реалізації даного проєкту є родина #КостянтинЯриніч.
     
     
     До минулорічного Дня міста РА «Антураж А» було створено невеличку копію однойменного муралу і чисельні гості свята змогли зробити світлини на згадку. А з грудня 2019 року, завдячуючи пані #ИринаСаенко, яка люб’язно передала його до музею, відвідувачі милуються ним вже в стінах кращої мистецької перлини Степової Еллади. 
     
    В травневій «карантинній» експозиції  2020 року під назвою «Закоханий в життя і людей» представлені твори із фондового зібрання Кіровоградського обласного художнього музею, які розкривають нам яскравий, щирий світ митця – «На дні» (2002), «Бабуся» (2005) та «Домогосподарка» (2009). Доповнюють експозицію друковані матеріали, які висвітлюють творчий і життєвий шлях Андрія Ліпатова, календар «Gogol-Mogol» (2008) та керамічний глечик для меду з приватної колекції Олександра Сікорського. Солодкою родзинкою експозиції є… медово-імбирні пряники ручної роботи Олександри Савченко з репродукціями картин митця! Такі малюнки їстівні, надруковані на рисовому папері харчовими барвниками. Команда КОХМ щиро вдячна пані Олександрі за такий чудовий творчий і смачний даруночок! 
     
     
    Шкода, що життя відміряло Андрію Юрійовичу так мало років… Всього - 49. Він був залюблений у життя, його посмішка, вдалий жарт, закоханість у малювання, м’яка іронія розкривали Андрія як людину відкриту і мрійливу, доброзичливу і життєлюбну. Мав вдачу знаходити у вирі життя теплі фарби і світ – подекуди жорстокий, безбарвний, оживав і розквітав під його вмілими руками. Цей «ліпатовський» світ чарівно грає, веселиться, іронізує, подорожує й змушує нас вірити у казку, карнавал, виставу. Прикро, що рано пішов. Як добре, що він був і жив…