Україна буде ініціювати ембарго на російські добрива

 • 18 жовт. 2022 12:39
 • 476
  • Новина Україна буде ініціювати ембарго на російські добрива Ранкове місто. Кропивницький
   
  Україна буде наполягати, щоб у наступний пакет санкцій ЄС було включене ембарго на добрива з рф. Про це повідомила за підсумками онлайн-зустрічі з асоціаціями хімічної промисловості Перший віце-прем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко.
   
  - Ми будемо ініціювати через МЗС включення до наступного пакету санкцій ЄС проти рф заборони на купівлю російських добрив. Європа діє в цьому напрямку послідовно, але все ще недостатньо рішуче. На нашу думку, тільки повна заборона російського експорту може зупинити війну проти України, - заявила Юлія Свириденко, яка також очолює Міжвідомчу робочу групу з питань реалізації державної санкційної політики.
   
  Під час зустрічі, в якій брали участь народний депутат, голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, представники асоціацій хімічної промисловості, також порушувались питання щодо:
   
  • придбання природного газу, що виробляється в Україні, за пільговою ціною;
  • вирішення логістичних проблем;
  • бронювання працівників;
  • обмеження постачання електроенергії;
  • поширення на хімічні підприємства пільги Закону України про індустріальні парки;
  • розроблення стратегії підтримки виробництва добрив за європейським прикладом;
  • стимули та преференційна підтримка при створенні нових ключових виробництв.
   
  Найбільш болючим питанням для хімічної галузі є високі ціни на енергоносії. Адже в деяких видах продукції собівартість на 70% складають саме енергоносії. Тому хіміки пропонували продавати їм газ, що видобувається в Україні, за пільговою ціною, або знизити податки на такий газ.
   
  Як зазначила Юлія Свириденко, насамперед потрібно забезпечити пільговим газом населення: 
   
  - Баланс газу в Україні такий, що ми добуваємо близько 17 млрд кубометрів, а використаємо близько 21 млрд кубометрів цього виду палива. Тобто ми маємо десь купити ще 4 млрд кубометрів. При такій математиці для нас найважливіше забезпечити газом населення та підприємства теплокомуненерго, а питання промисловості розглянути в межах залишків балансу, - пояснила Міністр економіки України.
   
  Що стосується можливого зниження ПДВ на газ, як це пропонували хіміки, то Данило Гетманцев заявив, що зниження податків для окремої галузі чи на окремий вид сировини – це як інвестиція в підприємства.
   
  - Якщо ви доведете, що зниження ПДВ призведе до створення нових робочих місць, розвитку підприємств, вихід на нові ринки збуту, то ми цю пропозицію, звичайно, розглянемо, - запевнив Данило Гетманцев.
   
  У той же час він наголосив, що для хіміків може бути запропоноване скасування екологічного податку на час воєнного стану, а також на деякий період після його закінчення. Також дія закону про Індустріальні парки може бути поширена і на хімічну галузь.
   
  Щодо вартості газу, хіміки погодились з тим, що на внутрішньому ринку його вартість зараз знижується, і в порівнянні з цінами ЄС в Україні блакитне паливо для промисловості зараз коштує у півтора рази дешевше, ніж в Європі.
   
  Окремо сторони підняли питання бронювання працівників. Адже на деяких підприємствах відтік кваліфікованої робочої сили складає до 30% - частина захищає Україну в лавах ЗСУ, а частина людей виїхали за кордон. Наразі розглядається питання щодо спрощення процесу бронювання за дефіцитними спеціальностями.
   
  Ще одна проблема, з якою стикнулись представники хімічної галузі, - віялові відключення споживачів внаслідок пошкодження енергетичної інфраструктури. В Уряді питання дефіциту електроенергії пообіцяли вирішити після під’єднання Запорізької АЕС до української енергосистеми.
   
  Також сторони домовились підняти питання налагодження логістики для експорту української продукції на найближчій зустрічі з керівництвом «Укрзалізниці», яка запланована на цей тиждень.