Уряд про пенсійну реформу:що хвилює українців в цілому та Кіровоградщину зокрема?
9 червня 2017 року відбулася зустріч Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з регіональними ЗМІ за участю міністра соціальної політики Андрія Реви. Зустріч була присвячена урядовому проекту пенсійної реформи, яка має відновити соціальну справедливість для мільйонів українців. До вашої уваги питання, які задавались на зустрічі і відповіді, які давали члени уряду, з доповненнями та роз'ясненнями від фахівців Мінсоцполітики. Як відомо, підвищення пенсій буде стосуватись 9 млн українців, а в перспективі - усіх, хто отримуватиме пенсію в майбутньому.
Телеканал АТР:
Як пенсійна реформа вплине на людей, які зараз живуть і працюють на окупованих територіях? Зокрема, в Криму. Вони живуть і працюють з російськими документами. Ось, наприклад, людина має страховий стаж 25 років, з них останні три роки вона працювала там, і приїжджає, вимушено приїжджає в Україну, чи будуть їй зараховані ці три роки і яким чином?
До страхового стажу зараховуються періоди, протягом яких особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувались до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004 року (дата набрання чинності Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”), зараховуються на підставі записів трудової книжки, а періоди трудової діяльності з 01.01.2004 - на підставі даних з системи персоніфікованого обліку.
Відповідно періоди роботи в Автономній Республіці Крим з лютого 2014 року при призначенні пенсії будуть зараховані до страхового стажу за умови сплати страхових внесків. За відсутності сплати страхових внесків, особа може сплатити такі внески добровільно.
Закарпатські новини (Ганна Бик):
В роздаткових матеріалах зазначено, що людина, якщо немає необхідної кількості років страхового стажу, вона може його придбати. Чи можете більш детально пояснити, що це за придбання страхового стажу?
До страхового стажу зараховуються період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувались до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004 року (дата набрання чинності Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”),зараховуються на підставі записів трудової книжки, а періоди трудової діяльності з 01.01.2004 - на підставі даних з системи персоніфікованого обліку.
Для осіб, які непідлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню,законодавством передбачена добровільна участь у пенсійному страхуванні.
Право на добровільну участь мають особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню. У тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Такі особи можуть звернутися до територіального органу доходів і зборів та укласти договір добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування:
- на визначений строк, але не менше одного року,
- про одноразову сплату страхових внесків за період з 01.01.2004 року.
Сумавнеску, яка підлягає сплаті, визначається особою самостійно та не може бути менше за мінімальний страховий внесок.
Передбачається, що з 1 січня 2018 разова оплатапокупки здійснюватиметься за період не більше ніж за 2 роки відсутнього страхового стажу. При цьому застосовуватиметься додатковий коефіцієнт щодо мінімального страхового внеску:
2 - за період до 12 місяців;
1,5 - за період з 13 до 24 місяців.
Харківське телебачення:
Чи розглядаєте в контексті цієї пенсійної реформи майбутню долю тих мільйонів заробітчан, які сьогодні працюють по всьому світу. Який це для них має бути сигнал -люди повинні задуматись, повернутися і знаходити тут свої робочі місця? Чи думати облаштовувати свою старість на чужині?
З 1 січня 2004 року право добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування надається особі у період, коли така особа не підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. Тобто за період, коли особа не перебувала у трудових відносинах або не займалась підприємницькою діяльністю. У тому числі таке право надано і заробітчанам, яким створені умови по укладенню договорів добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування під час їхнього перебування за кордоном.
Умань:
Чи передбачено придбання стажу в зворотному напрямку, тобто за минулі роки? Для прикладу, жінка, яка перебувала у декретній відпустці по догляду за дитиною 6 років, три з яких до страхового стажу незараховуються. Чи може така жінка придбати ці три роки за минулий період?
З 1 січня 2004 року право добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування надається особі у період, коли така особа не підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.
Таким чином, така особа може звернутися до територіального органу доходів і зборів, укласти договір добровільної участі у пенсійному страхуванні та купити відсутній страховий стаж,починаючи з 01.01.2004 року.
Анастасія Галасюк, Гласне радіо, місто Бахмут:
Якщо людина 25 років пропрацювала неповний робочий день, тобто на півставки,це буде вважатися за необхідний пенсійний стаж, чи їй потрібно 50 років пропрацювати, чи вона буде в два рази меншу пенсію заробляти?
До страхового стажу зараховуються періоди, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється в місяцях.Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховуються періоди, які покриваються мінімальною сумою страхового внеску.Особам, в яких не буде 15 років страхового стажу, призначатиметься державна соціальна допомога.
Кременчуцький телеграф:
В роздаткових матеріалах написано, що уряд пропонує відновити соціальну справедливість і про страховий стаж 25 років. Уточніть, будь ласка, про який стаж йде мова? Чи це страховий стаж повністю 25 років з 2004 року, чи це мінімальний страховий стаж для отримання пенсії, який нині складає 15 років? І ще хочу зазначити, що мінімальний страховий стаж наразі не дає права на отримання мінімальної пенсії за віком, тобто ця пенсія нижче мінімальної. Якщо людина матиме 25 років стажу, чи отримуватиме вона мінімальну пенсію, чи яку вона отримуватиме? Бо нині 30 і 35 років для чоловіків- це те, що дає право на отримання мінімальної пенсії у розмірі прожиткового мінімуму для пенсіонерів. Тобто немає формули. Ще я хочу запитати, де ж ту формулу можна подивитися, про яку ви говорили, що ви рік над нею працювали? Чому законопроект ніде не опублікований?
Щодо поняття страховий стаж, то це період, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.На сьогодні діють дві вимоги щодо тривалості страхового стажу. Перша - тривалість страхового стажу, необхідна для призначення пенсії за віком, яка дорівнює 15 рокам.Друга - тривалість загального стажу, необхідна для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі – 30 років для жінки та 35 років для чоловіка.
Коли ми говоримо про віковий коридор в залежності від тривалості страхового стажу, то мається на увазі вимога щодо тривалості страхового стажу, необхідна для призначення пенсії за віком, а не пенсії в мінімальному розмірі.
Вимоги щодо тривалості страхового стажу, необхідний для призначення пенсій в мінімальному розмірі, у рамках запропонованих змін не переглядатимуть.
Що стосується формули обчислення розміру пенсії, то розмір пенсії визначається за єдиною формулою:
Пр = Сз × Ікз × Кс, де
Пр – розмір пенсії;
Сз – розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням;
Ікз – індивідуальний коефіцієнт заробітної плати;
Кс – коефіцієнт страхового стажу
Станом на 2017 рік у солідарній системі вже є 10 показників середньої заробітної плати, які використовуються для обчислення пенсій в залежності від року виходу на пенсію.Така ситуація обумовлює диспропорції у розмірах пенсій.
Для розв’язання цього питання пропонується здійснити з 1 жовтня перерахунок пенсій громадянам, які вийшли на пенсію в минулі роки, виходячи з показника середньої заробітної плати, яка застосовується для призначення пенсій у 2017 році – 3764 гривні.
Текст проекту Закону буде доступний громадськості після доопрацювання його з урахуванням результатів обговорення на засіданні Національної ради реформ.
Паралель-медіа:
6 лет назад вице-премьер-министр Сергей Тигипко собирал семинар региональных журналистов и рассказывал о пенсионнойреформе. Ее суть сводилась к повышению пенсионноговозраста у женщин. Я ему тогда задал вопрос: скажите, Вы думаете только лишь о сокращении выплат изПенсионного фонда, а где же программа развития экономики, которая наполняла быПенсионный фонд? Каким образом пенсионеры могут рассчитывать на нормальную пенсию, а не пенсию ниже порога бедности. Он не смог ответить на эти вопросы. Я вам задаю такой же вопрос: неужели Вы считаете, что можно решить проблему, увеличивая стаж и не принимая мер по оживлению экономики, что способствовало бы наполнению Пенсионного фонда? Неужели вы думаете, это будет называться пенсионной реформой?
Кожна реформа потребує фінансового ресурсу. Саме тому пенсійній реформі передували зміни в системі оплати праці, а також перегляд підходів до роботи державної інспекції праці.
Всім відоме подвоєння з 1 січня 2017 року розміру мінімальної заробітної платисформувало додатковий фінансовий ресурс для Пенсійного фонду України у сумі11 млрд гривень. Це дозволяє приступити до реалізації напрацьованих заходів з реформування солідарної системи пенсійного страхування.
Наразі ми можемо констатувати, що створено стабільні передумови для проведення модернізації системи пенсійного забезпечення громадян.
Поряд із пенсійною реформою опрацьовуються заходи з реформування системи зайнятості населення.
Сайт міста Миколаєва (Сніжана Радчева):
У мене до Вас є два запитання. Чи обговорювали Ви вже новий проект з МВФ? Чи підтримують вони його і чи підтримують те, що Ви не збираєтесь підвищувати пенсійний вік? І друге запитання: що буде з тими, у кого не буде 25 років стажу?
Пропозиції щодо пенсійного реформування розроблялись за участю фахівців Міжнародного валютного фонду та Світового банку і в остаточній редакції повністю погоджені з цими міжнародними інституціями.
У разі відсутності в особи 25 років страхового стажу в 2018 році така особа матиме право:по – перше, призначити пенсію після того, як допрацює необхідну кількість років;по – друге, придбати (купити) стаж, якого не вистачає для призначення пенсії в 60 років (але не більше 2 років);по – третє, призначити пенсію в 65або в 63 роки в залежності від наявного страхового стажу.Особам, в яких не буде 15 років страхового стажу, призначатиметься державна соціальна допомога після досягнення 65 років.
Интернет- издание«Забебале», Днепр:
Сейчас многие пенсионеры сталкиваются с тем, что не могут подтвердить своегоуже полученногопенсионного стажа. Часто те документы, которые подают пенсионеры, признают некорректными, в трудовых книжках не подтверждают информацию, что данные внесены. Отсылают пенсионеров в фирмы, которые многие годы уже не существуют. Скажите, в рамках реформы какое-то упрощение подтверждения уже полученного пенсионного стажа запланировано, для того чтобы людям, которые хотят получить пенсию, не приходилось проходить эти семь кругов ада?
До страхового стажу зараховуються періоди, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувались до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004 року (дата набрання чинності Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”),зараховуються на підставі записів трудової книжки, а періоди трудової діяльності з 01.01.2004 - на підставі даних з системи персоніфікованого обліку.
Заробітна плата за періоди трудової діяльності до 01.07.2000 (до запровадження персоніфікованого обліку) враховується на підставі довідок підприємств. Така довідка повинна містити інформацію про місцезнаходження первинних документів (відомостей про зарплату, особових рахунків), на підставі яких вона видана.Якщо документи про заробітну плату на підприємствах не збереглись, пенсія може бути призначена тільки із заробітної плати за даними персоніфікованого обліку.
Змін щодо порядку підтвердження страхового (трудового) стажу проектом Закону України „Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій”, який 17.05.2017 схвалено Урядом України, не передбачено.
Час Чергнігівський, Ольга Чернікова:
Дуже приємно, що Ви згадали наше древнє місто, де побували. В мене таке запитання:ні для кого не секрет в Кабінеті Міністрів, що наша область - це більше третини населення - пенсіонери, літні люди і, перепрошую, старці. Приємно, що Ви так багато говорите про відновлення соціальної справедливості. Як її можна відновити для селянок і селян, які відпрацювали тяжко в колгоспах по 50 років і більше 50 років? Але пенсія в тих, хто має стажу півстоліття і більше 50 років, відрізняється в одну, максимум, у дві сотні. Який механізм відновлення справедливості Ви пропонуєте, щоб люди, які мають мозолі на серці й на руках, не почувалися забутими й обділеними?
Розмір пенсії визначається за єдиною формулою. І одним із елементів формули обчислення пенсії є коефіцієнт страхового стажу. Залежно від тривалості страхового стажу розмір пенсії буде завжди більшим у осіб, які мають більший страховий стаж.
При цьому з 1 жовтня пропонується здійснити перерахунок пенсій громадянам, які вийшли на пенсію в минулі роки, виходячи з показника середньої заробітної плати, яка застосовується для призначення пенсій у 2017 році – 3764 гривні.
Репортер UA, Юлія Тунік:
Скажіть, будь ласка, центральні ЗМІ пишуть,що ні Пенсійний фонд України, ні Міністерство фінансів, ні профільний віце-прем’ер-міністр Павло Розенко не мають проекту документу про пенсійної реформу. У такому разі, як можна його обговорювати, і коли він буде в доступі?
Текст проекту Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” було прийнято на засіданні Кабінету міністрів 17 травня 2017 року. Члени Кабінету Міністрів та зацікавлені міністерства опрацьовували даний законопроект.
Східний дозор:
Як щодо соціальної справедливості? Є ж не тільки мінімальна пенсія, ай пенсії шахтарям або керівному складу. Вони там були відносно високі, аж до того, поки попередній склад Кабінету Міністрів не почав навітьякісь податки окремі на ці великі пенсії накладати. Як щодо цього відновлення соціальної справедливості?
Враховуючи складне фінансово-економічне становище в країні, останні два роки пенсії переглядалися лише у зв’язку із зростанням мінімальних соціальних стандартів.Індексація пенсій не здійснювалася, було запроваджено особливий порядок обмеження виплати пенсій для працюючих пенсіонерів, а також визначено максимальний розмір в абсолютній сумі на рівні 10 740 грн.
Проектом Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” передбачається скасувати особливий порядок виплати пенсій для працюючих пенсіонерів, а також відновити дію положень щодо розрахункової величини максимального розміру пенсій на рівні десяти розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Що стосується податків на пенсії, то з 1 липня оподаткування пенсій, які не перевищують максимального розміру,скасовано.
Продніпро, Маргарита:
Всі громадяни України, з вчителями, лікарями, включно з депутатами, за рік роботи отримують рік стажу. Але ФОПи, підприємці, отримують 3,5 стажу, не дивлячись на те, що вони сплачують величезні податки. Ви вважаєте це справедливим?
До страхового стажу зараховуються періоди, протягом яких особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється в місяцях.На сьогоднішній день сплата єдиного внеску підприємцями здійснюється у розмірі не менше мінімального страхового внеску (який у 2017 році становить 3200 грн.). Підприємці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування першої групи, можуть сплачувати єдиний внесок у розмірі 50% мінімального страхового внеску. Але цей період діяльності до страхового стажу буде зараховано у пропорційному розмірі. Тому питання розміру внеску повинно визначатись ними з урахуванням його впливу на страховий стаж.
Законодавством також передбачено: якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період може бути зараховано до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період шляхом співставлення суми фактично сплачених страхових внесків до визначеної суми мінімального страхового внеску та зараховуються періоди, які покриваються мінімальною сумою страхового внеску.Особам, в яких не буде 15 років страхового стажу, призначатиметься державна соціальна допомога.
Телеканал ДоТебе, Тетяна Шульга:
Хотілося б почути специфіку впровадження реформи на Донбасі. Зокрема, як бути пенсіонерам, чиї підприємства з архівами захоплені терористами. Як їм доводити свій стаж?
До страхового стажу зараховуються періоди, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувались до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004 року (дата набрання чинності Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”),зараховуються на підставі записів трудової книжки, а періоди трудової діяльності з 01.01.2004 - на підставі даних з системи персоніфікованого обліку.
Змін щодо порядку підтвердження страхового (трудового) стажу проектом Закону України „Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій”, який 17.05.2017 схвалено Урядом України, не передбачено.
20 хвилин:
У всіх розумних країнах світу кошти Пенсійного фонду є фактично основою, локомотивом економіки. Вони вкладаються, працюють на економіку і люди, які потім виходять на пенсію, отримують більшу пенсію за рахунок того, що розвивається економіка. Згідно роздаткових матеріалів, я так розумію, у нас буде зберігатися система взяти в тих, хто працює, і віддати тим, хто пішов на пенсію. Скажіть, будь ласка, чи планується, чи є якісь нововведення, щоб перейти від екстенсивного до інтенсивного використання коштів Пенсійного фонду?
І друга частина питання щодо віп-пенсіонерів, які йдуть на пенсію з пенсією 10-20 тисяч гривень. Я маю на увазі прокурорів, суддів. Яким чином будуть обмежені пенсії для цієї категорії?
Система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів: солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування(I рівень); накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (II рівень); система недержавного пенсійного забезпечення (III рівень). З 2004 року впроваджено солідарну систему загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та систему недержавного пенсійного забезпечення.
Питання запровадження в Україні обов’язкової накопичувальної системи державного пенсійного страхування буде наступним етапом реформування пенсійної системи.
Проектом Закону передбачається визначити єдині умови призначення пенсій незалежно від займаної посади.
Лесі Наконечна, TV-4:
Я б хотіла отримати роз’яснення на рахунок скасування прав на пенсію за вислугу років. Чому залишається це право лише для військовослужбовців?
Вислуга років – це особливий вид спеціального стажу окремих категорій працівників, який передбачає пільгове пенсійне забезпечення у зв’язку з утратою професійної працездатності й виходом на пенсію до настання віку, який дає право на пенсію за віком.
Призначення пенсії за вислугу років пов’язується не з досягненням пенсійного віку та наявністю загального трудового стажу, а з утратою професійних якостей, коли працівник не може повноцінно працювати за своєю спеціальністю до похилого віку. Пенсія призначається, як компенсація втраченої працездатності за професією.
З іншої сторонни, правом виходу на пенсію за вислугу років користуються 7-10% працівників, тому що законодавство передбачаєобов’язкове звільнення з роботи, яка дає право на пенсію за вислугу років, і рівень пенсій невисокий.Зараз ми маємо дефіцит кадрів у сферах освіти та охорони здоров’я, і позбавлятися кваліфікованих працівників було б нераціональним.
При цьому особам, які на дату набрання чинності запропонованим Законом набудуть право на призначення пенсії за вислугу років, буде збережено право виходу на пенсію за діючими на сьогодні пільговими умовами.
Враховуючи особливості проходження військової служби, передбачається зберегти пільгові умови пенсійного законодавства для військовослужбовців.
Южна правда:
Проекти пенсійної реформи існують мабуть стільки, скільки існує Україна. Наприклад, ідея про накопичувальну систему розробляласьу 2000-х, за приклад брали польській досвід. Змінювалась влада – ідея відштовхувалась.Яка гарантія, що ваші напрацювання, ваші проекти не захлинуться, як це було в попередні часи?
Проведення реформи основного солідарного рівня дасть змогу приступити до подальшої розбудови системи пенсійного страхування, а саме – створення трирівневої системи пенсійного страхування.Її повномасштабне впровадження та функціонування – це стратегічна ціль уряду, подальший крок у розвитку соціального захисту в Україні.
Лише успішне реформування солідарної системи забезпечить відновлення довіри людей до пенсійної системи та стане базою для побудови та розвитку другого та третього рівнів системи пенсійного забезпечення.Так само, як і реформа солідарної системи, створення другого рівня вимагає належної підготовки та проведення широкомасштабних реформ, насамперед фінансового сектору, досягнення вищого рівня доходів від трудової діяльності.
Районка:
В Україні є ще такий прошарок населення: люди змушені були, щоб прогодувати родину, влаштовуватися неофіційно, бо не могли знайти офіційну роботу. Зараз цим людям може бути 40-45 років. Але багато роботодавців відмовляються брати їх на роботу. Як накопичувати страховий стаж цим людям? Як їм бути?
До страхового стажу зараховуються періоди, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувались до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004 року (дата набрання чинності Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”),зараховуються на підставі записів трудової книжки, а періоди трудової діяльності з 01.01.2004 - на підставі даних з системи персоніфікованого обліку.
Для осіб, які непідлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню,законодавством передбачена добровільна участь у пенсійному страхуванні.Особи, в яких відсутній стаж тривалістю 15 років мають /матимуть право на призначення державної соціальної допомоги.