Увага! Павутинний кліщ на соняшнику

  • 20 черв. 2024 13:00
  • 949
    • Новина Увага! Павутинний кліщ на соняшнику Ранкове місто. Кропивницький

    Справжня літня спека, яку ми спостерігали в Україні в кінці травня - на початку червня, особливо на півдні та в центральній частині, спровокувала масове заселення рослин соняшнику та кукурудзи павутинним кліщем.

    Ще кілька років тому він здебільшого вражав посіви сої, але зміна клімату призводить до поширення нових, нетипових для України видів, що несуть загрозу для інших культур, зокрема соняшнику.

    Павутинний кліщ - дрібна рухлива комаха жовтого, білого, оранжевого або червоного кольору розміром від 1 до 2 мм. Чим тепліші умови середовища, тим коротший цикл їх розвитку.

    Кліщі заселяють переважно нижній бік листків, де живуть у павутині. Живляться соком рослин, проколюючи епідерміс листка, на якому з’являються спочатку світло-зелені плями, які згодом зливаються й утворюють знебарвлені ділянки (мармуровість). При цьому збільшується випаровування води, відбувається втрата хлорофілу та порушення функцій листкового апарату. Рослини відстають у рості, листки передчасно засихають та опадають, гинуть стебла.

    Павутинний кліщ є дуже складним об’єктом для контролю, в першу чергу це пов’язано з його біологічними особливостями. Для виявлення звичайного павутинного кліща рекомендують використовувати збільшувальне скло. Неозброєному оку вони можуть здатися звичайними плямами бруду. Кліщі можуть концентруватися на краях поля, особливо якщо воно оточене бур’янами. Але їх може рознести і вітром по всьому полю.

    З метою надійного захисту культури від цих шкідників та оптимізації фітосанітарного стану протягом вегетаційного періоду застосовуються різні препарати.

    Для регулювання чисельності шкідливих організмів та з метою зменшення їх негативної дії на майбутній врожай нагадуємо про необхідність проведення постійного моніторингу фітосанітарного стану сільськогосподарських угідь, посівів та багаторічних насаджень.

    Джерело: ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області