УВАГА! Західний кукурудзяний жук освоює територію Кіровоградщини
Жук на мільярд доларів – так називають в США західного кукурудзяного жука, звідки він і походить. Там його вважають найнебезпечнішим та найбільш економічно важливим шкідником кукурудзи, адже він завдає втрат приблизно на $ 1000 млн. Ця сума включає щорічні затрати на боротьбу і збитки від втрат врожаю.
Західний кукурудзяний жук дістався до України і почав освоювати територію Кіровоградської області. Вперше на Кіровоградщині його виявили в Благовіщенському та Гайворонському районах у 2018 році на площі 750 га. А в цьому році при обстеженні посівів за допомого феромонних пасток його виявили в Новоукраїнському районі на площі 594,4 га.
Західний кукурудзяний жук (Diabrotica virgifera virgifera LeConte) – спеціалізований небезпечний шкідник кукурудзи, відноситься до карантинних організмів, обмежено розповсюджених в Україні. З часу його виявлення на полях нашої країни минуло 18 років, свій шкідливий потенціал він демонструє уже в 15 областях. Варто зазначити, що до нас він потрапив, швидше за все, з сусідніх областей – Вінницької, Черкаської, Одеської та Миколаївської. Тому на посіви кукурудзи необхідно звернути увагу, в першу чергу, тим суб’єктам господарювання, які вирощують кукурудзу на прилеглих до цих областей територіях, адже дорослі комахи здатні долати відстань до 10-20 км за день.
Щодо шкодочинності, то шкодять і личинки, і жуки. Жуки пошкоджують волоть, стовпчики жіночих суцвіть, листя, іноді обгризають молоді качани. Особливо небезпечні личинки, які живляться корінням кукурудзи, що призводить до значного зменшення кореневої маси та полягання рослин кукурудзи, через що неможливий механізований збір урожаю. Пошкоджені рослини жовтіють, відстають в рості, в’януть, а молоді нерідко гинуть. Дорослі рослини під час сильних вітрів та дощів легко полягають, і стебло набуває форми «гусячої шиї». А повністю знищити рослину може двадцять личинок.
Найбільша шкoдoчиннicть зaxідного кукурудзяного жука проявляється на тих полях, де не дотримуються сівозміни. При беззмінному вирощуванні кукурудзи щільність популяції цього шкідника значно зростає. Саме тому одним із найефективніших агротехнічних заходів проти західного кукурудзяного жука є сівозміна. Досить широко та ефективно застосовуються і хімічні заходи проти личинок та дорослих комах західного кукурудзяного жука.
Важливим заходом для вчасного виявлення та вжиття заходів проти цього жука є проведення систематичного моніторингу посівів кукурудзи за допомогою ґрунтових розкопок та феромонних пасток. При візуальному обстеженні особлива увага звертається на стовпчики і волоті рослин кукурудзи.
На розвиток шкідника дуже впливають погодно-кліматичні умови. Дощова погода стимулює процес яйцекладки, а в сухий ґрунт самка взагалі не відкладає яєць. В сухому та щільному ґрунті личинки, які відродились, здебільшого гинуть. Проте стрімке розповсюдження жука свідчить, що даний карантинний вид акліматизується до наших умов і його дуже складно ліквідувати, але завдяки здійсненню відповідних заходів можливо знизити його чисельність та шкодочинність.
Якщо ви виявили на своїй кукурудзі описаного шкідника або для отримання детальної інформації щодо нього звертайтесь до управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, кабінети 303 – 304 або за телефоном (0522) 32-12-97 чи до найближчого державного фітосанітарного інспектора.
Інформує прес-служба Головного управління Держпродспоживслужби
в Кіровоградській області
Читайте також: Кіровоградські фермери можуть збирати на 35-50% більші врожаї