В обласному центрі відбулися п’яті «Кропивницькі читання»
Авторський і досить креативний проєкт нашого земляка, громадського діяча та активіста Олександра Лещенка «Кропивницькі читання» відзначився святковим ювілейним заходом, який днями пройшов на малій сцені театру корифеїв, а його учасники (дійові особи) в ролях читали п’єсу Марка Кропивницького «Дві сім’ї».
- Кропивницького читають саме в театрі, названому його ім’ям – це зовсім інше охоплення (попередні читання відбувались на інших, менш масштабних локаціях). А говорити про Кропивницького у Кропивницькому ніколи не буде зайвим. Тому й плани наші були проводити читання в інших, більш офіційних, місцях, – коментує подію модератор заходу Євген Скрипник.
Читали п’єсу найбільша кількість людей від початку створення проєкту. Тривалість дійства зайняла півтори години, після чого охочі слухачі й читці обговорили твір.
Формат проєкту завжди незмінний: охочих читати організатори шукають серед знайомих, через соцмережі, намагаючись залучити людей з абсолютно різних сфер: держслужбовців, депутатів, медиків, педагогів, волонтерів, а не лише професійних акторів.
За словами Євгена Скрипника, перший варіант драми «Дві сім’ї» був відомий під назвою «Де зерно, там і полова», написаний 1888 року, який не отримав схвалення цензури. Марко Кропивницький переробив п’єсу. Її, вже саме під назвою «Дві сім’ї», 1889 року цензура схвалила: «Це один з найулюбленіших моїх творів Кропивницького. В цій п’єсі немає жодної події, яка б не залежала від людини – немає випадку, немає року – кожен вчинок, який рухає сюжет – це чийсь вчинок».
Варіант п’єси, який читали кропивничани, модератор заходу скоротив на третину:
- Це драма, сприймати її на слух не всім просто, тому, щоб не затягувати час, скоротив текст.
Подальші плани на наступні читання організатори поки що не анонсують, проте вони відкриті до спілкування й обговорення з пропозиціями та ідеями від громадян на своїх сторінках у соціальних мережах, тож всі бажаючі можуть долучитися до участі у проєкті.
Олексій Гуцалюк