Відзначили Міжнародний день музеїв (18 травня) у міському літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого
Кожного року 18 травня культурний світ відзначає Міжнародний день музеїв. Він був заснований Міжнародною радою музеїв з метою нагадати громадськості, як важливо знати свою історію та дбайливо зберігати досвід і знання минулого. Головне завдання Дня музеїв – не лише залучити відвідувачів, а й створити особливу атмосферу. Таку, як панувала 18 травня у міському літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого.
Майже 150 років тому у будинку Тобілевичів, де нині розміщено музей, була традиція. Щосуботи у Івана Карповича Тобілевича збиралися гості – учителі, культурницькі діячі, військові, юнкери кавалерійського училища, чиновники. Такі зібрання називалися «суботниками». Головною їх особливістю була любов до всього українського. Обговорювали новинки прогресивної літератури, дискутували, співали українські пісні, читали вірші, грали уривки з українських п’єс. Холодної пори зустрічі проходили у будинку, а коли потепліє – у великому садку, в альтанці з живоплоту.
Колектив музею шанує традиції славетної родини. Цьогоріч з нагоди Міжнародного дня музеїв започаткували цикл зустрічей «Тобілевичеві суботи».
Гостей до садиби корифеїв привів Василь Левицький – поет, журналіст, педагог, громадський діяч, гід, один із співзасновників ГО «Екскурс-інформ». Екскурсанти – члени ГО «Чистий аркуш», перш, ніж опинитися в музеї, подорожували містом. У затишних залах меморіального будинку трохи відпочили і науковиця Тетяна Ревва розповіла про життя Тобілевичів у Єлисаветграді, про будинок, що є пам’яткою культури, про музей. Відкриття «Тобілевичевих субот» відбулося на подвір’ї. Особливу атмосферу першої зустрічі створив композитор, співак, поет, блогер, волонтер, переможець багатьох пісенних конкурсів та фестивалів Віктор Коваленко. У його виконанні звучали пісні з творчого проєкту «Там, де падають зорі». Музичні твори на вірші поетів Кропивниччини Михайла Радкевича, Наталії Бідненко, Олени Надутенко, Антоніни Корінь, Наталії Шмітке, а також Наталії Демедюк із міста Рівного нікого не залишили байдужими, бо вони – відображення духу сильного і волелюбного українського народу.
Аматорський театральний колектив «ЙОУГУРТ» представив уривок із п’єси Михайла Старицького «За двома зайцями». Згадували, що на початку 1880-х років автор був гостем будинку Тобілевичів.
А потім до глядачів вийшов… Іван Карпенко-Карий. Семирічний Дмитрик Левицький, учасник гурту «Витвори картаті», спробував перевтілитися у знаного драматурга і навіть цитував його вислови. Ну що ж, і у братів Тобілевичів любов до театру прокинулася рано. Можливо, Міжнародний день музеїв засвітив у садибі Тобілевичів маленьку театральну зірочку.
Завершилася зустріч чудовим акапельним виконанням козацького канта «Гомін по діброві». Володимир Ковальчук, який раніше майстерно зіграв роль батька Проні Прокопівни, проникливо і щиро заспівав козацьку пісню. Зворушені глядачі нагородили його вдячними тривалими оплесками.
Насамкінець гості оглянули Карпенків сад, у якому цвіли іриси і троянди.
Лариса ХОСЯІНОВА, директор
літературно-меморіального музею
І.К. Карпенка-Карого
міста Кропивницького