Вручення премії Л. Народового у музеї К.Карого

  • 8 груд. 2023 16:00
  • 736
    • Новина Вручення премії Л. Народового у музеї К.Карого Ранкове місто. Кропивницький

    7 грудня 2023 року в літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого міста Кропивницького відбулося вручення літературної премії імені нашого земляка, поета і журналіста Леоніда Народового.

    Відзнака заснована у 2022 році Товариством письменників і журналістів імені Івана Франка (очільник – літературний критик і есеїст Євген Баран) за пропозицією його членів – поетів Станіслава Новицького і Олександра Косенка. Українське поетичне мистецтво здобувало оцінку у двох номінаціях – «Філософська лірика» та «Інтимна лірика». Цьогоріч додалася ще одна номінація – «Публіцистика». Очолює журі наш краянин поет Станіслав Новицький.

    Символічно, що подія вдруге відбувається у стінах будівлі, хазяїн якої – видатний драматург Іван Тобілевич (Карпенко-Карий) багато зробив для збереження, утвердження і розвитку української культури.

    Поет Леонід Народовий прожив коротке, але творчо насичене життя. Випускник філологічного факультету Кіровоградського педінституту працював в обласних газетах «Кіровоградська правда», «Молодий комунар», редактором обласного радіо, в обласному Будинку народної творчості, в районних газетах. Друкувався в республіканській і місцевій періодиці, колективних поетичних збірках. Видав дві власні збірки – «Чорнозем» (1969), «Вічне жито» (1976). Не все написане оприлюднював. Зміни мали б статися у часи незалежності України, однак поет трагічно загинув у 1993-му, проживши всього 54 роки. Вірші, опубліковані після його смерті, засвідчили глибину і самобутність майстра. 85 років від дня народження Леоніда Народового виповниться 29 січня 2024 року.

    Лауреатами премії імені Леоніда Народового за 2023 рік у номінаціях «Інтимна лірика» та «Публіцистика» стали кропивничани Марина Єрмолаєва за поетичну добірку в журналі «Сівач» і відомий український журналіст, голова Кіровоградської обласної організації Національної спілки журналістів України Петро Мельник за ряд літературно-публіцистичних статей у газеті «Голос України». Поет з міста Косів Василь Гостюк отримав нагороду в номінації «Філософська лірика» за книгу «На вітражах життя» на рідній Івано-Франківщині.

    До урочистої події науковці музею підготували виставку, на якій оприлюднені світлини Леоніда Народового, його книги, публікації у ЗМІ, матеріали минулорічної церемонії. Також презентована видавнича продукція. Українське слово популяризують п’ять книг літературного альманаху «Сівач», ініційованого Товариством імені Івана Франка та редакційною колегією альманаху.

    Серія «Бібліотека “Сівача”», у якій за рік видано більше десятка книг, представлена шістьма збірками різних авторів, у тому числі наших земляків Сергія Полуляха, Валентини Саєнко, Аліни Шевченко, Анатолія Каретного.

    «Сівач» – не єдиний альманах Товариства. Поруч на виставці – сім збірок поетичного «Євшану». Головний редактор обох альманахів – поет Станіслав Новицький. До складу редакційних колегій увійшли поети і прозаїки – наші земляки Олександр Косенко, Віктор Терен, Наталія Бідненко, Петро Мельник, Володимир Яремчук, Олена Надутенко, Анатолій Каретний, Анатолій Саржевський.

    Відтепер з інформацією про літературну премію імені Леоніда Народового можна ознайомитися на сайті музею. Розділ «Лауреати літературної премії імені Леоніда Народового» містить документи про заснування відзнаки, творчі довідки поета-земляка та лауреатів.

    Поет Олександр Косенко, як один із співзасновників премії, привітав Марину Єрмолаєву та Петра Мельника, вручив їм дипломи. Дипломом нагороджено ще одного співзасновника премії – Анатолія Каретного. Нові члени Товариства отримали посвідчення, а лауреати 2022 і 2023 років – пам’ятні медалі «За служіння мистецтву».

    Учасників заходу привітали заступниця директора Департаменту культури і туризму Кіровоградської обласної військової адміністрації Юлія Орел, директорка обласної бібліотеки для юнацтва імені Євгена Маланюка Лариса Савенко, очільниця Творчого об’єднання «Вітрила» Олена Надутенко. Зігріли серця українською піснею вихованки музичної школи № 3 міста Кропивницького Анастасія Валєєва, Катерина Шепель, Анна Марус, Юліана Гудименко.

    Наталія Мельниченко,

    науковець літературно-меморіального музею

    І.К. Карпенка-Карого"