З початку поточного року на Кіровоградщині спалахи кишкових інфекційних захворювань не реєструвалися.
Проте статистику отруєнь доповнив один груповий випадок гострого отруєння сурогатами алкоголю в поєднанні з дикорослими грибами, коли постраждали три мешканки м. Кропивницький (жінки 59, 60 та 64 років).
Походження сурогату невідоме (принесено з дому), а дикорослі гриби самостійно збирала одна з потерпілих. Ще один випадок отруєння грибами зареєстрували 17 жовтня. 42-річний житель м. Олександрія потрапив до лікувального закладу в стані середньої важкості після споживання страви із дикорослих печериць.
Не оминули регіон і два випадки ботулізму з трьома потерпілими на територіях Піщанобрідської та Олександрійської громад, пов’язані із вживанням м’ясної тушонки домашнього приготування (1 випадок з 2 потерпілими) та рибної пресерви з оселедця (1 випадок з 1 потерпілим). Обидва випадки ботулізму виникли в побуті.
Для порівняння, за аналогічний період 2022 року було зареєстровано один випадок ботулізму з двома потерпілими - 54-річним та 26-річним мешканцями м. Новомиргород Новоукраїнського району. Чоловіки захворіли після вживання консервованого рибного паштету домашнього приготування.
Щодо загальної картини з санітарно-епідеміологічної ситуації в Україні, за 9 місяців поточного року спеціалісти Держпродспоживслужби в різних областях взяли участь у розслідуваннях спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань (постраждало 504 особи, з них 283 дитини). Зокрема у м. Київ зареєстровано 11 спалахів, у Львівській області - 10, у Київській - 6, в Одеській та Івано-Франківській - по 4, у Вінницькій, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській та Тернопільській областях - по 2, у Миколаївській, Рівненській, Чернівецькій та Чернігівській областях - по 1.
Осередками виникнення найчастіше були заклади громадського харчування та торгівлі (25 випадків). Також 13 випадків зафіксували в закладах освіти, 1 у закладі культури, 2 в пункті розміщення внутрішньо переміщених осіб та 8 у побуті.
Серед збудників переважають бактерії роду сальмонел та рота-, астро-, норовіруси. А передача збудників найчастіше відбувалася харчовим та контактно-побутовим шляхом. Один спахах стався через забруднену воду.
Також з початку року спеціалісти територіальних органів Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні випадків ботулізму, серед яких 1 був летальним, пов’язаний із вживанням риби в’яленої домашнього приготування (Миколаївська область).
Статистичні відомості вказують, що найбільше випадків ботулізму (20) пов’язані з вживанням саме рибної продукції як домашнього приготування, так і придбаної в місцях стихійної торгівлі. Друге місце займає вживання консервації домашнього приготування, з цим пов’язано 19 випадків (м’ясні консерви - 14, рибні - 1, овочеві та грибні – по 2 випадки).
Враховуючи всі спалахи, що фіксувалися в Україні, спеціалісти Держпродспоживслужби в Кіровоградській області постійно проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу як серед суб’єктів господарювання, так і населення. Окремі бесіди з питань профілактики ботулізму та знищення залишків підозрілої продукції проведено з постраждалими та членами родин. Про загострення епідеміологічної ситуації та хід розслідування щораз інформуються місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, зацікавлені установи та служби. Проводяться засідання місцевих комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, в тому числі з питання запобігання виникнення харчових отруєнь та токсикоінфекцій серед людей.
Джерело: ГУ Держспоживслужби в Кіровоградській області