Земельні справи міськради Кропивницкього відтепер контролюватиме громадськість
15 лют. 2017 11:06
878
Вже з березня місяця у Кропивницькому запрацює сайт «OpenLand.UA» - перша онлайн платформа з моніторингу чинних договорів оренди земельних ділянок, заключених між міськрадою та фізичними і юридичними особами. З такою заявою виступив перед колегами журналіст та голова Громадської організації «Центр медіарозслідувань «Прозоро» Павло Лісниченко.
- Суть нашого проекту насправді дуже проста. У міста є земля, яку міська рада роздає в оренду, отримуючи за це певну плату. Таких договорів дуже багато – декілька тисяч по факту, тож розібратись, хто за що і скільки платить, практично неможливо. Тож я звернувся до ради із запитом та попрохав надатии мені перелік усіх чинних договорів оренди, вказавши при цьому площу орендовної ділянки, варість місячної оренди, дату на номер рішення, котрим цю землю віддали в користування, а також дату підписання та строк дії відповідного договору. Крім того запитували ми й кадастровий номер, за котрим цю ділянку можна знайти на спеціальній карті.
У підскумку отримали більше 60 сторінок табличних даних, які розшифровувати не так просто. Тоді й виникла ідея створити інструмент, який спростив би нам роботу і дав можливість відфільтрувати необхідну нам інформацію.
За словами Павла Лісниченка, допомогу в реалізації задуманого очолювана ним громадська організація отримала завдяки конкурсу малих грантів, що було оголошено в рамках проекту «Українська регіональна платформа громадських ініціатив», за фінансової підтримки Європейського Союзу. Наразі триває розробка спеціального програмного забезпечення, яке дозволить автоматизувати пошук необхідних даних та зробити його максимально зручним для користування. Розповів керівник організації й про перспективи анонсованого продукту.
- Почнемо з того, що дану базу даних, а це, по суті, вона і є, доведеться щомісячно оновлювати в ручному режимі, що, звичайно, займе не так багато часу, як її створення, однак автоматизація процесу не завадила б. Тому на етапі реалізації нашої програми ми плануємо провести круглий стіл за участі представників міської ради, депутатського корпусу, журналістів та громадських активістів з метою досягнення конкретних домовленостей – автоматичного отримання від міськради щомісячних даних про зміни в зміни в переліку договорів. Десь може змінитись вартість оренди, десь площа, а деякі договори можуть просто закінчитись. Тож цей процес, звісно, доведеться контролювати.
Крім того думаємо ми й про перспективи, тож плануємо запускати наш проект на всеукраїнському рівні. На той час у нас уже буде напрацьований алгоритм дій, розроблений сайт, матимемо певний досвід. Загалом, думаю, має вийти дійсно якісний та цікавий продукт.
Що ж до корупційних фактів – лобіювання інтересів, заниження реальної вартості землі, користування ділянками без перепідписання договорів, то їх, обіцяє Павло Лісниченко, буде обов’язково оприлюднено.