Зруйнована, але не знищена: у Кропивницькому презентували оцифровану виставку з Маріупольського музею – ФОТО
Сьогодні, 14 липня, у кропивницькому Музеї мистецтв відбулося відкриття виставкового проєкту «Зруйнована, але не знищена», передає Ранкове місто.
Відвідувачам представили грецьку культурну спадщину з фондів Маріупольського краєзнавчого музею. Всі експонати оцифровані і представлені на 19 інформаційних стендах.
Саме Маріуполь свого часу став одним із центрів грецької колонізації Приазов’я та увібрав в себе багато елементів унікальної та самобутньої культури греків. Значна частина цієї багатовікової історично-культурної спадщини зберігалася у фондах Маріупольського краєзнавчого музею. Завдяки етнографічній роботі була зібрана унікальна колекція грецьких тканин, килимів, великодніх писанок, жіночих прикрас, весільного одягу, амулетів, церковного начиння. Всі ці предмети були розміщені в експозиції грецького відділу, де половину великого залу займала реконструкція грецького будинку з дотриманням усіх особливостей інтер’єру.
У квітні 2022 року приміщення Маріупольського музею повністю знищили російські окупанти, а разом із ним і безцінні колекції. Ті експонати, які вціліли, вкрали загарбники.
Наразі побачити музейні експонати можна лише в оцифрованому вигляді.
Дати точну оцінку ступеню втрати історичних артефактів зараз неможливо, оскільки Маріуполь продовжує перебувати під окупацією.
«Виставку важко відкривати. З квітня 2022 року душа крається від того, що Маріупольський краєзнавчий музей та його колекція в тому стані, в якому вони були, вже не існують. Це був великий та потужний музей з величезною колекцією. Наразі його експонати залишилися тільки в оцифрованому вигляді», – говорить директорка Музею мистецтв Тетяна Ткаченко.
Виставка «Зруйнована, але не знищена» стала продовженням висвітлення подій сучасної російсько-української війни, її трагічних та героїчних сторінок, вшанування полеглих героїв, що зараз є дуже важливим з огляду на потужну інформаційну війну проти України з боку Росії. Так, у музеї діє постійна виставка, присвячена пам’яті подружжя Ольги та Тараса Мельстерів, які загинули на фронті. Також свого часу тут презентували фотовиставку «Моє серце – сталь, моя кров – Азов!», де показали 180 світлин полеглих азовців. Окрім того, постійно організовують виставки художників-переселенців.
Тетяна Ткаченко згадує, як 10 років тому відвідала Маріупольський краєзнавчий музей. На той час його колекції опрацьовували, додавали багато нових експонатів:
«Я була вражена, що з нами спілкувалися лише українською мовою, навіть у грецьких поселеннях. Стереотип про Маріуполь як зросійщений регіон був повністю зруйнований. Неможливо прийняти емоційно руйнування таких унікальних музеїв, і зокрема музею імені Архипа Куїнджі (художній музей імені Куїнджі — державний художній музей в місті Маріуполі. 21 березня 2022 року під час російсько-української війни будівлю музею було зруйновано внаслідок прямого влучання російської авіабомби, – авт)».
Тетяна Ткаченко зазначає, що музейники Кіровоградщини досі підтримують зв'язок із колегами з Маріуполя, яким вдалося виїхати з окупованого міста:
«Те, що роблять росіяни – це не просто злочини, це військові злочини проти культурної спадщини. Це варвари та дикарі, які руйнують усе живе, і нашу пам’ять в тому числі. Велика шана колегам, що вони встигли оцифрувати колекції».
Сьогоднішню виставку відкрили у співпраці з Центром підтримки переселенців «Я – Маріуполь». Її головна мета – привернути увагу до руйнування та знищення культурної спадщини України, показати музейні колекції та їх цінність.
Завідувач відділом туристично-краєзнавчої та інформаційної роботи Музею мистецтв Олег Юрченко зазначив, що дуже знаково, що виставка прибула до нашого краю, який має символічну назву «Степова Еллада». Вона нагадує про тісні, в першу чергу – торговельні відносини, що склалися багато століть тому між населенням українських земель та грецькими мореплавцями і колоністами, про заснування останніми колоній та інших поселень на території сучасної України. Це створило неповторний колорит на півдні нашої держави, пронизаний духом античності, міфологією та романтизмом Стародавньої Греції.
«Виставка цікава та пізнавальна. Вона показує потужну роботу Маріупольського музею. Коли прийшли російські «визволителі», то ми бачимо до чого це призвело. За великим рахунком, це показник, що чекало б на нас, якби не ЗСУ. Ось так би «звільнили» всю Україну. Війна йде не тільки у форматі фізичного геноциду проти українців. Вони знищують нашу культурну спадщину та те, що вказує на нашу національну приналежність. Вбивають за мову, палять книги, руйнують храми. Дика орда…», – говорить Олег Юрченко.
Олег Юрченко наголошує на тому, що подібні виставки та мистецькі проєкти наглядно ілюструють українську національну ідентичність, духовне багатство, мистецьке різнобарв’я, специфіку історичного розвитку заселення окремих регіонів окремих регіонів України, висвітлюють самобутність окремих національних спільнот.
Кропивничанка Анастасія, яка завітала на виставку, говорить, що її вразили світлини зруйнованого музею:
«На ці фото боляче дивитись, просто серце крається. Росіяни своїми бомбами та ракетами знищили частинку нашої культури, неоціненні культурні скарби, які неможливо повернути чи замінити. Добре, що експонати вдалося «зберегти», так би мовити, в електронному варіанті. Хоч на фото, але ми можемо доторкнутися до історії. Важко усвідомити, що все, що ми тут бачимо, спалене, розтоптане або вкрадене. Праця сотень людей спаплюжена. Сподіваюсь, що окупанти отримають справедливе покарання, а Маріуполь неодмінно визволять та відбудують. Також хочеться подякувати нашим хлопцям та дівчатам з ЗСУ, адже саме завдяки їм ми сьогодні можемо відвідувати подібні заходи та розповідати на весь світ про звірства російських загарбників».
Виставку «Зруйнована, але не знищена» вже мали змогу побачити жителі Одеси та Дніпра. У Кропивницькому виставку можна переглянути до 24 липня в Музеї мистецтв за адресою вул. Велика Перспективна, 60.
Катерина Федченко
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту «Хаб підтримки регіональних медіа».
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.