Директорка художнього музею відшукала у Бельгії могилу художника Івана Похітонова

  • 31 січ. 2018 11:40
  • 1828
    • Новина Директорка художнього музею відшукала у Бельгії могилу художника Івана Похітонова Ранкове місто. Кропивницький
     
    Тетяна Ткаченко Суханова, подорожуючи Європою, відшукала могилу відомого художника Івана Похітонова, нашого земляка, який народився у Херсонській губернії (тепер Кіровоградщина). 
     
    Про це на ФБ повідомила директорка Кіровоградського художнього музею Тетяна Ткаченко Суханова.  
     
    "Мама, ще один твій закритий гештальт" - Женя вчора сказала мені... 
     
    Ми відвідували Бельгію, приїжджаючи до друзів, з 2003 року... 
    Останній, до цього року, приїзд був у 2011-му... потім такі життєві події відбувалися, що було не до подорожей... 
    Усі ці роки я мріяла відвідати місце поховання нашого найвідомішого художника-земляка Івана Похитонова, та все не складалося... 
    Яке було здивування близьких друзів на саме це моє бажання: "Ми їй Париж, Версаль, Брюссель... музеї, пам'ятки, палаци... а її на кладовище тягне)))"
     
    Дякую безмежно Natasha Avramenko Monsinmet, для мене це так важливо... і я плакала... щиро... від щастя...
    Першим,з ким хотілося цим поділитися, звісно ж, був би Віктор Васильович Петраков... вже не судилося... він стільки допомагав у дослідженні біографії і творчості митця... 
     
    Ми відвідали декілька кладовищ вказаного у біографії місця поховання. Коли у одному з бюро переглядаючи записи отримали підтвердження, що так, могила є, і дізнавшись, що це один із відомих митців у світі, працівник дуже здивувався й дозволив особисто відзняти для музея й нашого архіву записи у книзі й особисту картку (родинного поховання) Похитонових. 
     
     
    Вже маючи координати, ми переїхали на іншу частину кладовища... та ще довелося довгенько пошукати між похованнями, ми навіть розділилися по секторах..., яке було моє щастя, коли саме мені вдалося знайти це поховання! 
     
    Дуже багато бруду було на могильній плиті. У сумці були вологі серветки, та цього виявилося так замало, що спочатку просто руками зкидували гілки і воду та потім із машини принесли рушники...
     
    Ще б реалізувалися мрії і сподівання на отримання картин митця для фондів нашого музею і встановлення йому пам'ятника біля будівлі КОХМ на Музейній площі)", - йдеться у повідомленні.
     
     
    Довідка: 
     
    Іван Павлович Похитонов (27 січня (8 лютого) 1850 р., с. Мотронівка, Бобринецький повіт, Херсонська губернія, — 23 грудня, 1923 р., м. Льєж, Бельгія) — український художник, майстер пейзажу, живописець та графік. Не отримав систематичної художньої освіти.
    Феномен Івана Павловича Похитонова полягає у тому, що не маючи художньої освіти, він досяг вершин майстерності, перевершивши у володінні ремеслом багатьох живописців із академічним досвідом. З цього приводу французький мистецтвознавець Еміль Вітмійор писав:
     
    «Після міжнародної виставки в галереї Петі 1882 року майстри мистецтв всіх країн з почестями прийняли у своє коло 32-річного Похитонова, вважаючи, що він гідний бути поруч з ними, визнаними митцями».
     
    Із 1876 р. художник регулярно експонував свої роботи у паризьких салонах. Критики ставилися до нього прихильно, і він швидко заробив репутацію першокласного пейзажиста. Твори Похитонова користувалися величезним попитом на художньому ринку. Павло Третьяков придбав понад двадцять робіт художника.
     
    Ілля Рєпін, відвідавши виставку Івана Похитонова у Парижі, сказав про його роботи:  «Скільки блиску, свіжості, яка витримка малюнка…»
     
     
    Основну частину творчого спадку художника складають мініатюрні пейзажі, виконані тоненькою щіточкою на дощечках червоного чи лимонного дерева, які він ґрунтував рибною кісткою для ідеальної гладкості. Інколи для написання картин він навіть використовував лупу. Працював Іван Павлович в основному на пленері. У творах Похитонова відчутний вплив барбізонців та імпресіоністів у ретельно прописаних деталях картин та майже непомітних переходах кольору.
     
    Із 1893 р. митець постійно жив у Бельгії, у передмісті Льєжа Брессау. Багато подорожував Францією, Італією, Росією. У 1895 р. його прийняли до Товариства пересувних художніх виставок. У 1900 р. отримав срібну медаль від Салону мистецтв у Парижі.
     
    Іван Похитонов помер 23 грудня 1923 р. у Льєжі (за іншими даними — у Брюсселі). Могила його знаходиться у Льєжі.
     
    У 1925 р. у Льєжі відбулася його меморіальна виставка.
     
     
    Нагадаємо: У Кропивницькому відкрили фотовиставку японських, болгарських та українських авторів (ФОТО)