Як кропивничани вшанували пам’ять отамана Костя Пестушка
10 лютого минуло 120 років з дня народження Головного отамана Холодноярської республіки у вересні–жовтні 1920 року Костя Пестушка Степового — Блакитного. З цієї нагоди група із півсотні кропивничан вирушила до його рідного села Ганнівки Петрівського району, аби долучитися до урочистих заходів із вшанування пам’яті отамана. Очолив екскурсію історик Юрій Митрофаненко.
Під час поїздки кропивничани дізналися деталі життєпису провідника повстанців та перебіг антибільшовицького повстання 1920 року.
— З травня по жовтень 1921 року курені Пестушка були непереможними. Його шанували не лише друзі, а й вороги. Зокрема, чекіст Борис Козельський, коли писав про потужний повстанський антибільшовицький рух на теренах України у 1920 році, зазначав, що було два великих центри цього руху: Холодний Яр і повстання Степової, або ж Олександрійської, дивізії Костя Пестушка. Коли Кость очолив дивізію, йому було усього 22 роки. Мав два псевдоніми: Степовий — від місця проведення військових операцій та Блакитний — за кольором очей. Його постать розвіює міфи про неписьменність і неосвіченість провідників українського війська, створені більшовиками. Він навчався в механіко–технічному училищі в Олександрівську (нині Запорізький національний технічний університет), міг реалізуватися як чудовий математик, інженер, науковець. Але його долю, як і долі багатьох хлопців сто років тому і нині, вирішила чергова московська навала, — розповів Юрій Митрофаненко.
Разом з оркестром 3–го окремого полку спецпризначення колона з близько 300 чоловік рушила до пам’ятника Костеві Пестушку. Перед присутніми виступили організатори заходу та представники місцевої громади.
— Пам’ятник на Батьківщині отамана з’явився торік. Сьогоднішній захід є неофіційним його відкриттям. Приємно бачити серед нас і ганнівчан, і побратимів з Кривого Рогу, де 12 травня 1920 року Кость Пестушко підняв повстання і захопив Кривий Ріг, а потім поширив його на терени нашого краю. Цей пам’ятник — робота кропивницького скульптора Віктора Френчка. Минулого року він був причетний і до створення пам’ятника іншому військовому діячеві Юрію Горлісу–Горському в урочищі Чорний Ворон біля села Розумівки. Тризуб на пам’ятнику є нагадуванням про те, що він був причетний до славетної сторінки історії, яку ми називаємо Холодноярською організацією, — зазначив Юрій Митрофаненко. Гості поклали квіти до пам’ятника Костеві Пестушку. Пам’ять холодноярських повстанців вшанували хвилиною мовчання. Поминальну літургію за загиблими героями провів єпископ Кіровоградський і Голованівський Марк.
— У 20–х роках і народ, і церква робили спроби здобути незалежність. На жаль, нас продовжували нищити, бо не було єдності. З великої Божої любові у 90–х роках ми отримали незалежну Батьківщину. Ми пройшли і Гранітну революцію, і Помаранчеву, і революцію Гідності, і досі наводимо лад на її теренах. Але знову немає єдності. У нас можуть бути різні релігійні, політичні погляди, але нас має об’єднувати любов один до одного та до нашої Батьківщини, — виступив єпископ Марк.
Після завершення офіційної частини гостей запросили до Ганнівської загальноосвітньої школи, де відбувся історико–музичний захід «Кость Пестушко. 120 років». З патріотичними піснями виступили очільник гурту «Тінь сонця» Сергій Василюк, лідер гурту «Хорея козацька» Тарас Компаніченко та кобзар–лірник Тарас Силенко. Можна було придбати розвідки дослідника повстанського руху Романа Коваля. Свою нову книгу «Повстання на Криворіжжі 20–23 рр.» презентував письменник Олександр Мельник. З вітальним словом до глядачів звернувся ініціатор заходу заступник голови Кіровоградської обласної ради Ігор Степура.
— Не лише історики та активісти патріотичного руху розуміють необхідність вшанування цієї постаті і визвольних змагань сотні тисяч наших земляків сто років тому. Коли десять років тому в цьому селі відбулася перша науково–практична конференція, присвячена Костеві Пестушку, тоді було поставлено за мету показати мешканцям Ганнівки, що вони живуть на батьківщині героя, а не бандита, як вони на той час вважали. Наше завдання — у тому, щоб після таких заходів, коли люди приїздитимуть у це село і питатимуть у місцевих: «Якому чоловікові цей пам’ятник?» — ніхто не сказав: «Він був бандитом», — зазначив Ігор Степура.
Насамкінець екскурсантів пригостили козацьким кулішем та узваром. Юрій Митрофаненко пообіцяв, що незабаром відбудеться ще одна екскурсія до Ганнівки.
— 12 травня ми відзначатимемо річницю початку повстання Костя Пестушка. Є пропозиція організувати ще одну екскурсію на його Батьківщину. Тоді очікується краща погода, ніж зараз, і у нас буде змога побачити, крім пам’ятника Пестушкові, кочубеївські штольні, де частково знімали фільм «Червоний», козацький хрест XVIII століття Сави Самодриги. Тому стежте за новинами у соцмережах та долучайтеся, — запросив Юрій Митрофаненко.
Наталка Нічишина
Нагадаємо: Кропивницькі сокільці знайомлять молодь зі своєю діяльністю