Органи місцевого самоврядування вимушені підвищувати тарифи за енергоносії
Опрацювавши проблемні питання підготовки до опалювального сезону 2018/19 року Комітет Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства спільно із представниками Асоціації міст України, Мінрегіону, НКРЕКП та НАК «Нафтогаз України» розробив механізм, який дозволить вчасно розпочати та провести опалювальний сезон і профінансувати у повному обсязі цільової субвенції на надання пільг та житлових субсидій населенню.
Покроковий механізм
Відповідне Рішення, що передбачає дії усіх учасників процесу. Так, Уряд у стислі терміни має опрацювати питання щодо виділення додаткових коштів на субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню. Станом на 1 вересня перераховано 57 млрд. грн. (80,3%) з 71 млрд. грн., передбачених держбюджетом із урахуванням заборгованості минулого опалювального сезону. З початком опалювального сезону 2018/2019 рр. зросте кількість і житлових субсидій. Коштів, що мають бути перераховані до кінця поточного року, недостатньо. Окремо уточнили можливості додатково профінансувати у поточному році Державну цільову програму енергоефективності в обсязі 50 млн. грн. для відшкодування державою частки «теплих кредитів».
НКРЕКП спільно з Мінрегіоном рекомендовано підготувати спільне роз’яснення для підприємств, що надають комунальні послуги, щодо механізмів врахування регуляторного лагу в наступних тарифних періодах та вирішення проблеми понаднормових витрат.
Місцеві ж ради різних рівнів мають забезпечити вчасний перегляд та встановлення на економічно обґрунтованому рівні тарифів на теплову енергію, інші комунальні послуги. У випадку відмови відповідною радою встановити скориговані тарифи – передбачити компенсацію на відшкодування різниці в тарифах з місцевого бюджету у відповідному періоді.
Валентина Остапчук, за інформацією Асоціації міст України