Томос для України. Чому рішення Константинополя є історичним?

  • 16 жовт. 2018 13:42
  • 1146
    • Новина Томос для України. Чому рішення Константинополя є історичним? Ранкове місто. Кропивницький
     
    Україна як ніколи близька до створення Єдиної помісної церкви. Ввечері 11 жовтня стало відомо, що Синод Вселенського патріархату ухвалив рішення про початок процесу надання автокефалії Україні, а також скасував документ, який підпорядковував Київську митрополію Москві. Представники українського православ’я та експерти уже охрестили цю подію історичною. Чому це так, дізнавався Центр громадського моніторингу та контролю.
     
    Відновлення історичної справедливості
    Томос про автокефалію – це спеціальний дозвіл, який наша держава повинна отримати для створення Єдиної помісної церкви. Цей документ буде переданий голові української помісної церкви, якого ще належить обрати. Проте фактично питання про отримання автокефалії Україною є вирішеним.
     
    Справа в тому, що рішення Синоду визнало канонічними керівників українських православних церков – Київського патріархату (УПЦ КП) і Автокефальної православної церкви (УАПЦ), нарівні із Московським патріархатом (УПЦ МП), який до останнього часу вважав себе єдиною канонічною православною церквою в Україні.
    За словами Патріарха УПЦ КП Філарета, саме визнання канонічності усіх українських церков відкриває шлях до створення єдиної. Наступним кроком має стати Собор українських православних церков та обрання глави помісної церкви, який і отримає Томос.
     
    «Найближчим часом ми об'єднаємося і отримаємо Томос про автокефалію української вже єдиної церкви», – пояснює Патріарх УПЦ КП Філарет.
     
    Крім того, рішення відновило історичну справедливість, скасовувавши дію синодального листа 1686 року, який підпорядкував Київську митрополію Московському патріархату та дозволяв назначати голову української церкви у Москві. Відтепер церквою-матір’ю для України є Константинополь. Після отримання Томосу українська церква отримає повне самоврядування, тобто право самостійно обирати предстоятеля, видавати статути, канонізувати святих.
     
    Релігійна свобода
    Очікувано представники Московського патріархату виступили із критикою рішення Синоду, загрожуючи розірвати відносини і заявляючи про можливі сутички. Експерти кажуть, що така реакція є закономірною, оскільки втрата релігійного впливу на Україну сильно послабить позиції російської церкви.
     
    «Це – елемент чергової незалежності України і від’єднання від російської залежності. Росія дуже часто використовувала церкву як інструмент впливу на Україну», – зауважує експерт із зовнішньої політики Тарас Семенюк.
     
    Водночас глава держави Петро Порошенко наголошує, що українська влада гарантує повне дотримання релігійної свободи для усіх конфесій і будь-які провокації у храмах – в інтересах Москви.
     
    «Спільне творення незалежної церкви не може бути підставою для розбрату, для протистояння, для насильства. Ми цього точно не маємо допустити. Навпаки, це – дорога до миру, спокою, порозуміння. Як тільки де побачите людей, які закликатимуть взяти силою лавру, монастир чи храм, знайте, то – московська агентура», – заявив Президент, коментуючи новини зі Стамбулу.
     
    Попри те, що точно дати отримання Томосу немає, очільник УПЦ КП Філарет висловив впевненість, що процес буде швидким, адже об’єднавчий собор планують скликати найближчим часом.
     
    Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю