Електронні лікарняні. Коли чекати і як користуватись?

  • 27 лип. 2020 12:00
  • 915
    • Новина Електронні лікарняні. Коли чекати і як користуватись? Ранкове місто. Кропивницький
     
    Ще у квітні в Україні мали з’явитись електронні лікарняні. Але пандемія коронавірусу внесла свої корективи і початок роботи системи довелося відкласти. Наразі тестовий запуск е-лікарняних планується з серпня, а повноцінна робота вже з початку наступного року. Що слід знати про оформлення електронних листків непрацездатності, аналізували наші експерти.
     
    Частина великої реформи
     
    Запровадження електронних лікарняних – це частина загального переходу української медицини на електронний документообіг. Цей процес почався ще 2018 року, коли в Україні з’явилася система eHealth. Тоді ж почалась розробка Електронного реєстру листків непрацездатності та відповідної законодавчої бази.
     
    Уже зараз все технічно готово, і єдиний реєстр запустили на базі Пенсійного фонду (portal.pfu.gov.ua). Він формується автоматично, збираючи дані фонду, EHealth та реєстрів Фонду соціального страхування. У базу потрапляє інформація, яку зазвичай записують у паперовий лікарняний: ім’я пацієнта, стать, дата народження, ідентифікаційний код, місце роботи. Уже з серпня систему тестуватимуть понад 700 українських лікарень.
     
    - Зараз ми перебуває в режимі тестування і отримання відгуків від наших лікарень. Ми звернулися до лікарень, щоб вони протестували цю систему. Більше 700 лікарень вже відгукнулися. Уже в серпні ми плануємо запустити цю систему. Спочатку вона буде працювати в тестовому режимі – будуть і електронні, і звичайні лікарняні. В майбутньому ми досить швидко перейдемо на електронний реєстр лікарняних, – розповідає міністр охорони здоров’я Максим Степанов.
     
    Поки систему тестуватимуть, лікарі виписуватимуть як електронні, так і паперові лікарняні. В МОЗ кажуть, що у майбутньому відмова від паперу дозволить зекономити приблизно 4 млн грн, які щорічно витрачались на закупівлю бланків. Крім того система зекономить державі мільярди гривень, які виплачуються за фальшивими листками непрацездатності. Підробити лікарняний стане складніше, адже всі дії лікарів будуть автоматично фіксуватися в електронній системі.
     
    Повноцінний запуск е-лікарняних планується з наступного року. Заступник міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку Ярослав Кучер каже, що за ці пів року належить зробити ще багато: 
     
    - З початку 2021 року планується повноцінний запуск цільової моделі по роботі з електронними лікарняними. Тестування ще не завершено, але ми вже бачимо, які проблемні питання потребують доопрацювання. Думки більшості експертів та лікарів зводяться до того, що необхідно, щоб зараз працювала так звана цільова модель з повною інтеграцією в E-Health через ті медичні інформаційні системи, які використовують лікарі. Ми плануємо це зробити до кінця року.
     
    Як оформити?
     
    Як і раніше, для оформлення лікарняного пацієнт має звернутися до сімейного лікаря, який за потреби направить до профільних спеціалістів. Лікар за допомогою спеціального вебінтерфейсу відкриє електронний лист непрацездатності, заповнить дані щодо стану та діагнозу, встановить попередній термін лікарняного. Після цього лікар має поставити свій електронний підпис, вказавши свою посаду, дату та час реєстрації даних пацієнта.
     
    - Загальна схема така. Людина звернулася до лікаря, лікар засвідчує, що людина дійсно тимчасово непрацездатна, формується медичний висновок, підписаний цифровим підписом лікаря, потрапляє до нас. На основі цього ми перевіряємо статус застрахованої особи і, відповідно, в реєстрі на підставі цього висновку формується електронний листок непрацездатності. Після цього інформація про нього розміщується в електронному кабінеті застрахованої особи і в електронному кабінеті роботодавця для того, щоб вони могли розрахувати лікарняний, – пояснює технічний бік питання керівник ІТ-департаменту Пенсійного Фонду Олександр Малецький.
     
    Лікарняний автоматично потраплятиме до Фонду соціального страхування, що має прискорити призначення страхових виплат. Роботодавці зможуть переглянути інформацію про лікарняні своїх співробітників через особистий електронний кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду.
     
     
    Важливо знати, що якщо пацієнт одужає у попередньо встановлений лікарем термін, лікарняний закриється автоматично без відвідування медзакладу. Якщо лікарняний потрібно буде подовжити, необхідно буде здійснити ще один візит до лікаря.
     
    Експерти кажуть, що оформлення електронних лікарняних буде зручним як для лікарів, так і для пацієнтів. Найперше воно мінімізує бюрократію, адже лікар більше не витрачатиме час на зайву паперову роботу, а пацієнт – на збір печаток по кабінетах. Крім того, пацієнт економитиме час, який раніше витрачав на зайвий візит до медзакладу після одужання.
     
    Поки система електронних лікарняних запускається в тестовому режимі, лікарі отримують електронні підписи та навчаються правильно заповнювати форми. Якщо все буде за планом, то вже з наступного року українська медицина стане ще трохи сучаснішою.