Перемир’я на Донбасі: особливості та подальші кроки

  • 17 серп. 2020 11:10
  • 994
    • Новина Перемир’я на Донбасі: особливості та подальші кроки Ранкове місто. Кропивницький
     
    З опівночі 27 липня на Донбасі почав діяти режим повного припинення вогню. Домовленості про перемир'я досягли учасники Тристоронньої контактної групи (ТКГ), які детально визначили заходи для контролю над режимом тиші. Заборонено не лише стріляти, а й проводити розвідувальні дії та використовувати дрони. Чим ще прикметне нове перемир’я і які подальші кроки до закінчення війни, розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.
     
    Особливості перемир’я
     
    За шість років війни на Донбасі було оголошено понад 20 різних перемир’їв: «хлібне», «шкільне», «різдвяне» та багато інших. Зазвичай вони тривали не більше кількох годин. Чинне перемир’я сторони називають особливим. Адже воно триває понад три тижні і має досить чіткі обмеження.
     
    Найперше нові домовленості між Україною, Росією та ОБСЄ передбачають повну заборону наступальних і розвідувально-диверсійних дій, використання дронів, застосування вогню, зокрема і снайперського. Крім того чи не вперше передбачено дисциплінарні заходи за порушення «тиші». Віце-прем’єр-міністр з питань тимчасово окупованих територій Олексій Резніков пояснює: 
     
    - У разі порушення режиму сторона, з чийого боку це відбулося, зобов'язується провести відповідне розслідування і притягнення зі свого боку до відповідальності особи, яка порушила цей режим.
     
    Водночас Україна залишає за собою право на вогонь у відповідь у випадках порушення бойовиками перемир'я.
     
    - На сьогодні існує міжнародне право, конвенції, які чітко дають право українській стороні в разі порушення режиму тиші на вогонь у відповідь. Деякі мої колеги посилаються на статтю 51 статуту ООН, яка говорить про право на самооборону. Я б хотів додати також, що існує Гаазька конвенція 1907 року про закони та звичаї ведення війни, яка досить чітко говорить що в разі, якщо одна сторона порушила перемир'я, інша сторона має право на відновлення військових дій. Тому наші військові це знають, – підкреслює Резніков.
     
    У Раді нацбезпеки та оборони України (РНБО) повідомляють, дані щодо дотримання перемир’я в щодня моніторять через програмно-апаратний комплекс СОТА. Свої щоденні звіти публікують спостерігачі ОБСЄ. Крім того вперше для спостереження за дотриманням режиму припинення вогню залучаються українські військовослужбовці з досвідом участі у миротворчих місіях ООН.
     
    Дотримання режиму тиші
     
    За даними Головного ситуаційного центру при РНБО, режим припинення вогню на Донбасі в цілому витримується. Головне, що з 27 липня немає загиблих і поранених від ворожого вогню.
     
    Попри те, що штаб операції об’єднаних сил (ООС) звітує про поодинокі постріли, вони не вважаються порушенням перемир’я. Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак, закликає відрізняти поодинокі неприцільні постріли від обстрілів позицій.
     
    - У нас на території, де немає війни в Україні, кожного дня буває стільки обстрілів і вибухів. А тут все-таки лінія зіткнення. І взагалі, такі поодинокі постріли були раніше й при більш серйозних обстрілах. Раніше ми їх не фіксували взагалі. Вони неприцільні, вони не долітають до наших позицій. Але ми чітко визначилися, що не обманюємо нікого. У першу чергу суспільство, щоб усі розуміли, що відбувається. Взагалі їх можна було б не враховувати, – наголошує Хомчак.
     
    Дотримання режиму тиші на Донбасі перевірив і особисто Президент Володимир Зеленський. За два дні робочої поїздки до Донецької та Луганської областей глава держави проїхав понад 100 км лінії розмежування і відвідав низку позицій українських військових на передовій.
     
    - Ми молимося Богові та вдячні нашим військовим. Найголовніше, що ми хочемо, – витримати цей режим тиші. Кожного дня просто не втрачати наших військових. Для нас це дуже важливо. Гарантувати нічого не можу, але скажу вам – ми все робимо, дуже багато всього робимо як в Україні, так і на зустрічах у Мінському форматі та в режимі відеоконференції Тристоронньої контактної групи, – сказав Зеленський.
     
    За словами глави держави, наступний крок до завершення війни – це зустріч лідерів «Нормандського формату» в Берліні, де будуть зафіксовані успіхи перемир'я. Наразі точна дата зустрічі невідома, але, імовірно, вона відбудеться вже восени.
     
    Ситуація на Донбасі все ще дуже крихка. Проте навіть кілька тижнів тиші на фронті – це можливість зберегти життя та наблизити кінець війни.
     
    ГО Центр громадського моніторингу та контролю