У Кропивницькому презентували каталог авангарду

 • 7 жовт. 2020 14:02
 • 1266
  • Новина У Кропивницькому презентували каталог авангарду Ранкове місто. Кропивницький

  5 жовтня у відділі мистецтв ОУНБ ім. Д.І. Чижевського відбулася презентація каталогу до виставки “Живопис голкою. Художники авангарду і мистецтво вишивання», автором якого є доктор мистецтвознавства, завідувачка відділом декоративного мистецтва України Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України Тетяна Кара-Васильєва та доктор мистецтвознавства, завідувач відділом російського мистецтва ХХ століття Інституту історії та теорії образотворчого мистецтва РАХ Георгій Коваленко.

  Тетяна Кара-Васильєва є однією з перших дослідниць українського авангарду, а саме: діяльності артілі вишивальниць у маєтку Наталії Давидової у с. Вербівка (нині Кам'янського району Черкаської області).

  У каталозі представлений грандіозний експеримент співпраці провідних художників авангарду А. Екстер, К. Малевича, Л. Попової, О. Розанової та народних майстрів А. Собачко-Шестак, Є. Пшеченко, В. Долгошеї, в результаті якого вишивка отримала нове виразне звучання в декоративно-прикладному мистецтві ХХ століття.

  Ідея поєднати новітні напрямки у мистецтві — супрематизм з народною творчістю не мала аналогів у світовій практиці. Супрематизм — один з яскравих художніх рухів у мистецтві ХХ століття. Вперше цей термін був озвучений К.С. Малевичем для характеристики своїх абстрактних композицій.

  Про феномен артілі “Вербівка” та про зв'язок Наталії Давидової з Каролем Шимановським розповів директор музею музичної культури ім. К. Шимановського Олександр Полячок. Про трагічну долю засновниці Вербівської артілі та про її спогади про перебування в Одеській в’язниці у 1920 році розповіла завідувачка відділу мистецтв Світлана Ушакова.

  Своїми враженнями про поїздку до с. Вербівка поділилася кандидат мистецтвознавства, викладачка мистецького факультету ЦДПУ ім. В. Винниченка, майстриня декоративно-прикладного мистецтва Лариса Гарбузенко.

  Під час презентації прозвучала мелодія польського композитора В. Кіляра “Дев'ята брама” у виконанні Марії та Олександра Полячків.

  Захід пройшов у рамках фестивалю “Осінь з музикою Кароля Шимановського: діалог культур і часів на малій батьківщині композитора”.

  Катерина Лісняк, відділ мистецтв