У Кропивницькому представили невідомі факти з біографії Юрія Яновського (ФОТО)

 • 26 трав. 2021 13:35
 • 877
  • Новина У Кропивницькому представили невідомі факти з біографії Юрія Яновського (ФОТО) Ранкове місто. Кропивницький
   
  Над книгою «До безуму любив степ», присвячену відомому українському письменнику, уродженцю Кіровоградщини Юрію Яновському, її автори — краєзнавець і журналіст Володимир Поліщук та завідувачка відділом мистецтв ОУНБ імені Дмитра Чижевського Світлана Ушакова — працювали три роки.
   
  Учора, 25 травня, в стінах головної книгозбірні області відбулася презентація дослідження, в якому автори оприлюднюють невідомі факти з життя та творчості письменника, уточнюють суперечливу інформацію та розвіюють сталі міфи про Юрія Яновського.
   
  Один з них про те, що Яновський має родинні зв’язки з Миколою Гоголем.
   
  Поясняють краєзнавці і те, чому Григорій Яновський увійшов в історію української літератури як Юрій Яновський. У лютому 1924 року газета «Більшовик», кореспондентом якої згодом стає Яновський, надрукувала його першу українську поезію «Дзвін». Підписав її поет псевдонімом Юрій Ней, але у подальшому підписував свої твори власним прізвищем та вигаданим іменем.
   
   
  В експозиції музею письменника в Нечаївці Компаніївського району є світлина з текстом, де вказано, що на ній — учні першого класу церковно-парафіяльної школи села, зокрема малий Григорій. Дослідники з’ясували, що у Нечаївці не було ні міністерської, ні земської, ні народної і навіть ні церковно-парафіяльної школи. Лише школа грамотності.
   
  В обласному держархіві зберігається документ про те, що Григорій Яновський здав вступні іспити до підготовчого класу Єлисаветградського земського реального училища. А от документальних підтверджень про випускні іспити та закінчення училища із золотою медаллю знайти не вдалося. Тому заяви про Яновського-медаліста варто ставити під сумнів.
   
   
  Вдалося дослідникам виявити ще один цікавий і досі не відомий широкому загалу факт. Твір Яновського «Чотири шаблі» від час Другої світової війни друкували за кордоном та в окупаційній німецькій пресі. У 1941 році роман вийшов у празькому видавництві «Колос». Уривок з нього під заголовком «Зброю добувати» у тому ж 1941-му був надрукований у газеті «Голос», яка виходила у Берліні. Ще через два роки роман виходив у газеті «Нова доба». 1944-го цитати з нього надрукувала газета «Український вісник» — орган Українського національного об’єднання в Німеччині. На думку Світлани Ушакової, сам Юрій Яновський навряд знав про публікації, а от радянські органи держбезпеки повинні були знати…
   
  У дослідженні опубліковані архівні копії автобіографій письменника, фотокопія вірша, написаного у 1914 році, копії протоколів допитів родичів Яновського та багато іншої інформації.
   
  Під час презентації відвідувачі почули цікаві розповіді про книги спогадів сучасників Юрія Яновського та щоденники письменника із зібрання бібліографа Федора Сарани.
   
  Стрім презентації книги «До безуму любив степ» можна побачити на facebook-сторінці книгозбірні, а саму книгу невдовзі відкрити на бібліотечному сайті у розділі «Цифрова бібліотека».
   
  Лариса Семенова, відділ соціокультурної діяльності ОУНБ ім. Дмитра Чижевського