З якими труднощами доводиться стикатися переселенцям у Кропивницькому

 • 14 вер. 2023 10:00
 • 3197
  • Новина З якими труднощами доводиться стикатися переселенцям у Кропивницькому Ранкове місто. Кропивницький

  З початком повномасштабного вторгнення росіян мільйони українців змушені були тікати від війни. Так, Кіровоградщина стала другим домом для понад 90 тисяч внутрішньо переміщених осіб. З якими проблемами водиться зіштовхуватись ВПО, читайте у матеріалі.

  Експерти програми «Єднання заради дії» провели масштабне дослідження локальних політик і програм, що ілюструють дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та їхню залученість у життя нових громад. Досліджували і Кропивницький. За висновками експертів, переселенці у більшості випадків позбавлені можливості брати участь у місцевому самоврядуванні та отримувати деякі соціальні пільги. Причина – прогалини в статуті громад і місцевих цільових програмах, де визначені поняття «постійне проживання» та «місце реєстрації проживання». 

  «Внутрішньо переміщені особи хочуть мати право отримувати послуги та брати участь у всіх наших загальних програмах для містян, оскільки вони вже є частиною нашої територіальної громади», — зазначає директорка департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради Юлія Вовк.

  Проте наразі найгострішими потребами переселенців залишаються житло, працевлаштування, отримання гуманітарної та матеріальної допомоги. 

  Вікторія приїхала до Кропивницького з Краматорська. Там жінка працювала медичною сестрою у лікарні. До початку  повномасштабного вторгнення зробила ремонт у будинку. Говорить, що була задоволена своїм життям і враз втратила все: 

  «Було дуже страшно. Я з сином мусила покинути все і тікати від війни. Ми не знали куди їхати, що робити, як далі бути. Просто хотіли втекти від того жахіття. Приїхали до Кропивницького, бо тут жив знайомий. Загалом, місто тихе та комфортне, люди добрі, привітні.

  Основна проблема, з якою зіштовхнулася це житло. Ціни на оренду просто космічні. Я не мала великих заощаджень, адже зарплата у медичної сестри самі знаєте яка. З пошуком квартири допомогли волонтери, дуже їм вдячна за це».

  Згідно з дослідженням, найбільший попит серед внутрішньо переміщених осіб мають послуги соціального таксі, перукаря, швачки, а також – реабілітаційні та послуги психологічної підтримки. Великий запит є і на навчання при міському центрі зайнятості. До речі, станом на березень 2023 року до Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості звернулися 1189 внутрішньо переміщених осіб, з них працевлаштували  345 осіб. У закладах охорони здоров’я комунальної власності міста отримали роботу 30 ВПО,  у закладах освіти – 21 внутрішньо переміщена особа.

  Доцільно було б створити для нових жителів громади картку ВПО, додає регіональний юрист програми «Єднання заради дії» у Кіровоградській області Денис Скворцов:

  «Наприклад, картка ВПО може містити інформацію, яка ідентифікує особу. Ці дані зчитуватимуться під час пільгового проїзду в транспорті, тому переселенцям не треба брати із собою оригінал довідки ВПО. Також це спростить отримання соціальних послуг, гуманітарної та матеріальної допомоги тощо».

  Успішний досвід

  Дослідники помітили й успішні практики залучення та інтеграції ВПО у життя Кропивницької громади, серед них – виготовлення втрачених документів без оплати адміністративного збору, 50% знижки на навчання дітей з-поміж ВПО в мистецьких школах, послуги соціального таксі та безкоштовний проїзд у громадському транспорті.

  Водночас Кропивницька міська рада затвердила Комплексну програму соціальної підтримки, адаптації та інтеграції ВПО на 2023 — 2025 роки. 

  Так, програма покликана знизити вплив негативних наслідків внутрішнього переміщення, зумовленого збройною агресією проти України, сприяти адаптації та подальшій інтеграції внутрішньо переміщених осіб у життя громади. Фінансування здійснюватиметься з бюджету Кропивницької громади.

  «Програму напрацьовували разом із департаментом соціальної політики, депутатським корпусом. Дуже раді, що вона з’явилася. Після кількох етапів підготовки ми провели її обговорення з громадськими організаціями, за результатами внесли низку суттєвих пропозицій, що зробило її дієвою», – розповіла голова комісії з питань охорони здоров’я, освіти, соціальної політики, культури та спорту Кропивницької міської ради, депутатка міської ради Наталя Чередніченко.

  Як зазначено у загальних положеннях програми, на території Кропивницької громади створили 9 місць компактного проживання внутрішньо переміщених осіб на базі закладів державної та комунальної форми власності. А в рамках соціального проєкту «Прихисток»  більше 1400 власників житла в обласному центрі безкоштовно прихистили 4250 переселенців.

  За рішенням виконавчого комітету Кропивницької міської ради 8 родин внутрішньо переміщених осіб отримали службове житло. До прикладу, у березні 2022 року службову двокімнатну квартиру отримало подружжя лікарів з двома дітьми, які з Сєвєродонецька переїхали в Кропивницький.

  Для стабілізації психологічного стану внутрішньо переміщених осіб та зниження рівня стресу, викликаного бойовими діями, психологи Кропивницького міського центру соціальних служб надали 444 консультації. 

  З метою надання благодійної допомоги ВПО департамент соціальної політики Кропивницької міської ради співпрацює з гуманітарними міжнародними організаціями та фондами, що дозволяє забезпечувати першочергові потреби внутрішньо переміщених осіб. 

  Також на сайті міської ради створили список волонтерських організацій, які надають різного роду підтримку переселенцям. Ознайомитись з ним можна за посиланням.

   

  Катерина Федченко

  Фото: «Єднання заради дії»

  Здійснено зa підтpимки aсоціaції «Незaлежні pегіонaльні видaвці Укpaїни» в paмкaх pеaлізaції пpоєкту «Хaб підтpимки pегіонaльних медіa». Погляди aвтоpів не обов'язково збігaються з офіційною позицією пapтнеpів.