Активно діяти, а не чекати

 • 7 лют. 2024 11:30
 • 224
  • Новина Активно діяти, а не чекати Ранкове місто. Кропивницький

  У Кропивницькому говорили про важливість профілактики раку

  В усьому світі 04 лютого відзначається День боротьби з раком. Онкологічні захворювання є одним із найбільших викликів для медицини у всьому світі. Такий діагноз має близько мільйона українців. Аби ще раз привернути увагу кропивничан до свого здоров’я і наголосити на важливості профілактики та раннього виявлення онкологічних захворювань, начальниця управління охорони здоров’я Кропивницької міської ради Оксана Макарук та експертка управління охорони здоров’я з терапії Дарія Думен провели брифінг сьогодні, 06 лютого.

  - Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення раку. Щороку понад 160 тисяч жителів дізнаються, що вони – онкохворі. Кількість хворих на рак в Україні зросла у 35 разів за останні 10 років. Злоякісні новоутворення уражають в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку, при цьому шанс захворіти істотно збільшується після 50-ти річного віку. Кіровоградська область з онкозахворюваності на 35% перевищує загальнодержавні показники, а місто Кропивницький – на 69%, - навела невтішну статистику Оксана Макарук.

  За словами посадовиці, у структурі захворюваності по області перше місце посідає рак шкіри – 13,9%, друге – рак легені – 10,3%, третє – рак молочної залози – 9,2%, четверте – рак прямої кишки – 6,7%, п’яте – рак передміхурової залози – 6,6%.

  Рак, як причина смерті, посідає друге місце у структурі смертності населення України і разом з серцево-судинними захворюваннями визначає рівень здоров’я наших співвітчизників.

  - Виникнення раку різко зростає у старшому віці, але щорічно онкологічні захворювання «молодшають». Серед чоловіків зростання кількості онкохворих починається десь з 45 років, у жінок — десь із 40 років. У цьому віці, наприклад, для жінок, у яких домінує хвороба молочної залози, починаються інваріативні зміни молочної залози і якщо жінка не в повному обсязі спостерігає за станом своїх молочних залоз, вона має дисгормональні зміни, то починаючи з 40 років ризик виникнення раку різко зростає, - пояснила Оксана Макарук. - у Кропивницькому щорічно реєструється біля однієї тисячі первинних випадків онкологічних захворювань. Торік вперше рак виявлений у 1140 пацієнтів ( в 2022 році - 969), із них 26% осіб працездатного віку і 2 дитини віком до 15 років. З приводу злоякісних пухлин на обліку знаходиться 9 893 жителів міста, з них більше 5 років - 6 296 – хто своєчасно отримав спеціальне лікування.

  Із вперше виявлених випадків захворювань лише 13 % виявлено внаслідок профілактичних оглядів на ранніх стадіях захворювання, при відсутності будь – яких скарг, каже посадовиця і наголошує, це надзвичайно низький показник ранньої діагностики. Майже всі хворі отримали спеціальне лікування і мають позитивний прогноз щодо повного одужання і відновлення працездатності. Тому керівникам установ, організацій, підприємств необхідно звернути увагу на здоров’я своїх працівників та сприяти проходженню ними щорічних профілактичних оглядів, незважаючи на воєнний стан.

  Із вперше виявлених випадків онкологічних захворювань на ранніх стадіях виявлено 62,5%, на жаль, в 37,5% випадків захворювання мало ІІІ або ІУ стадію захворювання. В занедбаній ІУ стадії виявлено 22,2% хворих.

  Торік від раку у Кропивницькому помер 471 хворий, що складає 209,9 на 100 тисяч населення.

  На жаль, від онкологічних захворювань не застрахований ніхто, але близько 40% усіх захворювань на рак є такими, яким можна запобігти, стверджують у Всесвітній організації охорони здоров’я. Експерти наголошують, що зменшити ризик онкологічних захворювань може кожен. Для цього варто відмовитися від тютюнопаління, зловживання алкоголем та сонячними ваннами, а також слідкувати за власною вагою, дотримуватися здорового способу життя, своєчасно проходити профілактичні огляди і обстеження, звертатися за медичною допомогою.

  - Сьогодні за Програмою медичних гарантій держава покриває основні види діагностики та медичної допомоги на кожному етапі лікування. Всі ці послуги для пацієнта є безкоштовними. Раннє виявлення раку суттєво збільшує шанси на успішне лікування. Тож звертаємося до всіх жителів міста: не забувайте бодай раз на рік відвідувати сімейного лікаря, не бійтеся питати, які саме профілактичні обстеження вам потрібно зробити з огляду на ваш вік, стан здоров’я та родинну історію хвороб. Отримайте електронне направлення на обстеження, які є пріоритетними та які можна зробити в міських закладах охорони здоров’я безкоштовно. У закладах охорони здоров’я комунальної власності міста створені всі умови для якісного проходження населенням профілактичних оглядів та скринінгових обстежень, спрямованих на ранню діагностику та профілактику онкологічних захворювань: на первинному рівні надання медичної допомоги сімейні лікарі проводять первинний огляд пацієнта, включаючи поверхневе обстеження лімфовузлів та молочних залоз у жінок, роблять загальноклінічні аналізи, дають електронні направлення до лікарів спеціалістів. У поліклінічних відділеннях КНП «Поліклінічне об’єднання» Кропивницької міської ради» та «Центральна міська лікарня» Кропивницької міської ради» проводяться УЗД органів черевної порожнини, судин, щитовидної залози, мамографія, фіброгастроскопія, рентгенографія, біохімічні аналізи, діагностика раку простати за допомогою аналізу на ПСА; гістероскопію можна зробити у КНП «Міська лікарня швидкої медичної допомоги» та КНП «Міський пологовий будинок з функціями перинатального центру ІІ рівня». Всі обстеження та консультації здійснюються безкоштовно відповідно до підписаних закладами договорів з НСЗУ, - повідомила Оксана Макарук і додала: у “Програмі розвитку галузі охорони здоров’я на 2021-2025 роки” передбачено заходи, спрямовані на: забезпечення медичних оглядів працівників бюджетних закладів міста; зміцнення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я міста, зокрема, торік за кошти Кропивницької територіальної громади придбали апарат УЗД для КНП «Центральна міська лікарня» Кропивницької міської ради», мамограф для КНП «Міський пологовий будинок з функціями перинатального центру ІІ рівня» Кропивницької міської ради», аналізатори гематологічні для декількох закладів.

  З метою стимулювання працівників до здорового способу життя, регулярного проходження профілактичних оглядів є резон роботодавцям вносити певні преференції, прописувати їх у колективних договорах тощо. Виконавчі органи міської ради звернулися з такими пропозиціями до керівників підлеглих підприємств.

  Спеціалізована онкологічна допомога населенню у закладах комунальної власності міста надається в закладах охорони здоров’я третього рівня.

  Практичні поради щодо раннього виявлення раку та профілактики онкологічних захворювань дала експертка управління охорони здоров’я з терапії Дарія Думен. Зокрема вона наголосила на важливих чинниках, які можуть сприяти виникненню захворювання, а це шкідливі звички, праця у шкідливих умовах, вік старше 40 років, наявність у родині онкохворих.

  - На 50% зменшують ризики виникнення раку здоровий спосіб життя, правильне здорове харчування, підтримка здорової ваги і фізичної активності, контроль засмаги, уникнення ризикованої поведінки, профілактичні щеплення і регулярний медогляд у лікаря. Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби, а це підвищує ефективність лікування і знижує його вартість. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем про найкращий для вас графік онкоскринінгу. - наголосила експертка. - Уважне ставлення до власного здоров’я і зменшення факторів ризику істотно знижують імовірність захворювання на рак. Коли ж уникнути недуги не вдалося, відмова від шкідливих звичок підвищить ефективність лікування і допоможе покращити самопочуття.

  Джерело: Кропивницька міська рада