Андрій Паливода про енергоефективність та переформатування управління економіки
6 бер. 2017 09:14
2127
Напередодні нового року управління економіки міської ради Кропивницького очолив Андрій Паливода (на фото), замінивши на посаді Олену Осауленко. Ще до моменту офіційного призначення міський голова Андрій Райкович почав активно залучати Паливоду до різноманітних публічних заходів, де, тоді ще кандидату на посаду головного економіста міста, доводилось представляти досить сирі, однак вже привабливі інвестиційні проекти.
Ми вирішили поговорити з чиновником та розпитати, чи є у Кропивницького шанси стати інвестиційно привабливим містом, чи, можливо, варто зосередитись на внутрішніх можливостях населеного пункту.
— Коли Вас було призначено на посаду, мережею поширилась інформація, що міська рада працює над розробкою інвестиційного плану. Розкажіть, в якому він стані, що напрацьовано і коли його можна буде побачити?
— Насправді інвестиційний план розроблявся щороку, інше питання — якість цього плану і які його реальні перспективи. На сьогодні, оскільки втрачено, по суті, рік роботи тієї команди, яка працює в міськраді, нам доводиться авральними темпами приймати рішення, які мали б готуватись поступово. Наприклад, для ефективної роботи з інвестиціями нам потрібно змінити структуру управління і перерозподілити функції та обов’язки того відділу, який на сьогодні займається окрім безпосередньо інвестицій, ще й діловодством, об’єднанням територіальних громад, роботою з підприємцями і т.п. Тобто багато функцій, які напряму нас не стосуються і які треба відокремити.
Паралельно ми вивчаємо досвід наших колег, активно цікавимось усіма напрацьованими за роки схемами залучення інвестицій, зустрічаємось з представниками установ, які цими питаннями займаються, і вибудовуємо певний алгоритм дій.
Також ми вивчаємо питання енергоефективності. Як ви, мабуть, знаєте, міською радою підписана європейська ініціатива, яка зобов’язує нас до 2020 року зменшити викиди СО2 в повітря на території міста до 20%. Аби досягти такого результату, був розроблений план енергетичного розвитку міста, який не є досконалим, та все ж годиться для використання. На минулому тижні ми в Києві зустрічалися з координатором. Угоди мерів Оксаною Кисіль, і зараз допрацьовуємо цю програму. Зазначу, що цей документ є індикатором і першою умовою надання великої кількості грантів, технічної допомоги або кредитів на здійснення заходів по енергоефективності. Це найболючіші для нас питання, оскільки окрім забруднення території все це має ще й іншу складову — звичайну економіку. Енергоресурси дорожчають по декілька разів на рік, а це дуже серйозне навантаження на бюджет, оскільки доводиться утримувати велику кількість комунальних закладів, витрачаючи на це мільйони гривень.
— Чи має очолюване Вами управління бачення, як можна боротись з енергорозтратами?
— Уже 6 березня на апаратній нараді ми будемо презентувати програму «Енергоплан», яка працює протягом двох років, але до цього моменту повноцінно не використовувалася. У нас є певна база по витратам енергії всіх закладів освіти в щоденному розрізі. Тобто ми можемо в реальному часі прослідкувати щоденні витрати електроенергії, тепла та води кожної школи, дитсадка, закладу культури, спортивного комунального закладу та інших установ. Маємо певну картину щодо найбільших поглинателів енергоресурсів, і, відповідно, бюджетних коштів. Цю інформацію відтепер будемо використовувати при коригуванні програми сталого енергетичного розвитку.
— Чи буде ця програма викладена на сайті міської ради для загального ознайомлення?
— Звичайно, коли ми її допрацюємо та презентуємо. Вважаю, що доцільно буде зробити це у квітні, коли ми будемо розповідати про неї на першій платформі форуму «Time to Invest», який ми започаткували минулого року.
Щодо проведення форуму, то ми зустрічались з представниками Європейського банку реконструкції та розвитку і зараз готуємо пропозиції до них, узагальнюємо інформацію щодо фінансування проектів розвитку комунального електротранспорту та заходів по енергоефективності. Маємо на меті у квітні місяці підписати меморандум про співпрацю. Це якщо говорити про конкретні кроки.
— Розкажіть трохи детальніше про «Енергоплан». Які переваги надасть вам використання цієї програми?
— Програма «Енергоплан» дозволить нам шляхом запроваджень управлінських рішень зменшувати фактичні енерговитрати наших комунальних закладів. Абсолютно однакові будівлі мають абсолютно різні витрати енергії — погодьтесь, це нелогічно. Найпершим завданням, яке ми ставимо перед собою, стане обов’язкове проведння енергоаудиту всіх будівель, навіть приватного сектору. Ми розуміємо, що чекати прийняття відповідних законів буде неправильно, і нам потрібно поступово, базуючись на даних програми «Енергоплан», які в нас є, проводити або за рахунок бюджетних коштів, або за рахунок інвестицій аудити всіх комунальних закладів, щоб розуміти, на що потрібно звернути увагу, і де, перш за все, потрібно ці проблеми ліквідовувати.
На жаль, пересічним городянам не зрозуміле поняття енергоаудит. У їхньому уявленні це просто походити з тепловізором, побачити де найтепліше, і все. Ми ж замовляли сучасний енергоаудит у херсонських спеціалістів. Цей документ має близько 100 сторінок з серйозним аналізом і, найголовніше, з розрахунками можливих способів вирішення проблеми. Сподіваюсь, що до кінця 2017 року кропивничани зможуть побачити реальні результати роботи нашої команди та оцінити, наскільки правильним було призначення мене на займану посаду.