Автору “Трьох товстунів” Юрію Олеші встановлять меморіальну дошку у Кропивницькому
Знаменитому автору “Трьох товстунів” Юрію Олеші встановлять меморіальну дошку на будинку, де він народився
Останнє засідання топонімічної комісії в міській раді завершилося позитивно для вшанування історичної справедливості. Обласна організація Асоціації польських журналістів України добилася встановлення на будинку, де проживав легендарний письменник Юрій Олеша, пам’ятної дошки на його честь.
Як відомо, Юрій Олеша народився 1899 року в Єлисаветграді у католицькій сім’ї, яка походила зі старого білоруського шляхецького роду. Його рідною мовою була польська. В трирічному віці разом з батьками майбутній відомий прозаїк та драматург переїхав до Одеси. Пізніше щодо життя в морському місті письменник сказав: «В Одесі я навчився вважати себе близьким до Заходу. У дитинстві я жив наче у Європі».
Так склалося, що місто, в якому народився відомий на весь світ автор, не вшанувало його пам’ять. Виправити несправедливість взялися журналісти.
— На мою думку, відзначити такого славетного земляка, яким був Юрій Олеша, ми просто зобов’язані. Він знаний на цілий світ своєю творчістю та критичним ставленням до сталінської епохи. Його твори було перекладено сімнадцятьма мовами світу. Пам’ятники на його честь стоять у Польщі, Австрії. В Одесі є не лише пам’ятник, а навіть проспект, названий на його честь, провулок та музей. Тут, де він народився, немає нічого. Тому ми виступили з такою ініціативою та подалися на міжнародний конкурс. Там нашу ідею підтримали й дали грант на виготовлення і встановлення пам’ятної дошки Юрію Олеші на тій вулиці та тому будинку, де він народився, — розповів член обласної організації Асоціації польських журналістів України Віталій Плінський.
Будинок, де народився Олеша, розташований за адресою: вулиця Шевченка, 20, навпроти скверу імені Шевченка. Пан Віталій повідомив, що власник будинку не проти, аби на будівлі розмістили скромне погруддя письменника. Також є і ескіз дошки. Підписана вона буде двома мовами.
Дмитро Семенюк
Нагадаємо: У Кропивницькому презентували збірку соціальних історій «Парасолька»