Центр цивільного захисту попереджає про пожежну безпеку

  • 14 лист. 2016 12:05
  • 1168
    • Новина Центр цивільного захисту попереджає про пожежну безпеку Ранкове місто. Кропивницький
     
    Найчастіше причиною виникнення пожеж є нехтування елементарними правилами пожежної безпеки. 
    Недотримання правил експлуатації електричних приладів, паління у ліжку, використання для обігріву помешкань саморобних або несертифікованих електрообігрівачів, перевантаження електромережі часто призводять до пожеж у побуті.
     
    Основні запобіжні заходи та правила пожежної безпеки при експлуатації електричних приладів:
    Заборонено захаращувати балкони, лоджії, сходові клітини, коридори загального користування та запасні виходи, підходи до засобів пожежогасіння.
    Вчасно відключайте електроприлади від мережі. Постійно працювати може тільки холодильник та автономний опалювач. Пам’ятайте, що просто «клацнути» вимикачем недостатньо. Телевізор, комп'ютер, музичний центр, мікрохвильова піч нерідко залишаються в «режимі очікування» — начебто  прилад вимкнений, та на панелі світиться маленький індикатор. При цьому багато вузлів приладу перебувають під напругою. Перед сном або виходячи з будинку такі прилади потрібно обов'язково відключити від мережі.
    Не залишайте включені електричні прилади без нагляду. Не можна підключати в одну розетку декілька електричних приладів. При занадто високому навантаженні ізоляція схованих у стіні електричних проводів може пошкодитись, що призведе до короткого закорочення й пожежі. До цього може призвести і несправність електроприладів.
    Не користуйтесь електроприладами з ушкодженою ізоляцією. Не використовуйте саморобні нагрівальні прилади. При порушенні роботи електричного приладу негайно вимкніть його та від’єднайте  від мережі. Не накривайте торшери й настільні лампи газетами або тканиною, щоб зробити з лампи «нічник», бо тканина, особливо синтетична, або папір можуть зайнятись.
    Нагрівальні прилади — праска, камін, чайник — повинні стояти на підставках з негорючих матеріалів, що не проводять електричний струм. Електричну праску та інші нагрівальні прилади не можна класти до місця зберігання, поки вони повністю не охолонуть. Не торкайтесь електричних розеток і ввімкнених електроприладів вологими руками. Зокрема, це стосується фена для сушіння волосся, яким звичайно користуються у ванній кімнаті.
    Електричні прилади можна вмикати в електромережу тільки за допомогою справних штепсельних з'єднань. Необхідно контролювати  щільністю контактів в місцях приєднання дротів приладів до вилки, клем між собою тощо. Відстань від приладів електроопалення до горючих матеріалів має становити не менше 0,25 м. Ніколи не намагайтесь самостійно усунути несправність в електроприладах. Перегорілі лампочки в люстрі, настільній лампі, торшері можна замінювати тільки після того, як від’єднали освітлювальний прилад від мережі.
    Запах пластику, що тліє, може означати, що почала плавитись ізоляція. У цьому випадку потрібно негайно вимкнути всі електроприлади та освітлювальні прилади. Обережно спробувати на дотик розетки — чи не гарячі вони. Якщо кришка розетки нагрілась, то більше не користуйтесь нею, поки не буде встановлено причину нагрівання. Не ремонтуйте нічого самостійно — удар електричним струмом дуже небезпечний, у деяких випадках він може призвести до смерті. Викликайте кваліфікованих спеціалістів, які відремонтують вам всі несправності.
     
    Ваші дії в разі виникнення пожежі:
    Якщо пожежі не вдалось уникнути, то ви повинні пам’ятати, що будь-яка пожежа починається із загорання, яке інколи може ліквідувати одна людина, якщо має відповідні навички та знає правила поведінки під час пожежі. Тому ви повинні заздалегідь знати, де і які засоби пожежогасіння розміщуються та як ними користуватись.
    У жодному разі не слід панікувати. Під час пожежі необхідно остерігатися високої температури, задимленості та загазованості, руйнування конструкцій будинків і споруд, вибухів технологічного обладнання і приладів, падіння обгорілих дерев, а також провалів. Небезпечно входити в зону задимлення.
    Рятуючи потерпілих з будинків, які горять, слід пам’ятати:
    - перед тим, як увійти у приміщення, що горить, накрийтесь мокрою ковдрою, будь-яким одягом чи щільною тканиною;
    - двері в задимлене приміщення відкривайте обережно, щоб уникнути займання від великого притоку свіжого повітря;
    - у сильно задимленому приміщенні рухайтесь поповзом або пригинаючись;
    - для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину;
    - у першу чергу рятуйте дітей, інвалідів та старих людей;
    - звертайте увагу, що маленькі діти від страху часто ховаються під ліжко, в шафу та забиваються у куток;
    - виходьте із осередку пожежі в той бік, звідки віє вітер;
    - якщо на людині горить одяг, зваліть її на землю та швидко накиньте пальто, плащ або будь-яку ковдру чи покривало (бажано зволожену) і щільно притисніть до тіла, у разі необхідності викличте медичну допомогу;
    - якщо загорівся ваш одяг, падайте на землю і перевертайтесь, щоб збити полум’я, ні в якому разі не біжіть, бо це ще більше роздуває вогонь;
    - для гасіння пожежі використовуйте вогнегасники, а також воду, пісок, землю, повсть, ковдри та інші засоби, пристосовані для гасіння вогню;
    - бензин, гас, органічні масла та розчинники, що загорілися, гасіть тільки за допомогою пристосованих видів вогнегасників, засипайте піском або ґрунтом, а якщо осередок пожежі невеликий, то накрийте його азбестовим чи брезентовим покривалом, зволоженою тканиною чи одягом;
    - якщо горить електричне обладнання або проводка, необхідно знеструмити приміщення: вимкніть рубильник, вимикач, від’єднайте електричні пробки, а потім починайте гасити вогонь.
    Пам’ятайте! Дотримання правил пожежної безпеки збереже ваше життя та здоров’я і ваших рідних і близьких.
    Повідомляє НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області