День української писемності: як святкувати
9 листопада в Україні, а також у Кропивницькому відзначають День української писемності та мови. Цього дня традиційно вшановують пам'ять упорядника "Повісті минулих літ" Нестора Літописця.
Нестор небезпідставно вважається батьком української словесності. "Велика буває користь від учення книжного, — книги наказують і вчать нас шляху до розкаяння, бо від книжних слів набираємося мудрості й стриманості. Той, хто читає книги, бесідує з Богом або святими мужами", - писав він. Окрім найдавнішого київського літописного зведення, Нестор написав житія князів Бориса та Гліба та свого старшого наставника Феодосія Печерського. За церковним календарем його вшановують 9 листопада.
Уперше в цей день свято української писемності відзначили 1997 року, коли Президент Леонід Кучма видав відповідний указ. З цього року, крім покладання квітів до пам'ятника Нестору Літописцю, традиційним є проведення Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика. У конкурсі беруть участь учні та студенти із 20 країн світу. Завдання конкурсу орієнтовані на знання фразеології, лексики та складних випадків перекладу з російської. Мета - популяризація української мови у світі.
- Я неодноразово брала участь у конкурсі Яцика у школі. Від учнівської олімпіади він відрізняється наявністю усного туру. Актуальність його у тому, що цей захід об'єднує знавців мови, які проживають в Україні, та представників діаспори. Конкурс прищеплює цікавість молоді до мови не лише як до предмету, а як до цілісної системи та головної ознаки нації, - розповідає студентка Діана Гончаренко.
З 2000 року на Українському радіо проводиться радіодиктант національної єдності. Долучитися до акції можуть усі охочі в Україні та за кордоном, надіславши роботи на адресу Українського радіо. Найграмотніших учасників нагороджують символічними подарунками.
- Радіодиктант, безумовно, виконує об'єднувальну функцію, адже його пишуть усі: від першокласників до людей старшого віку. Але є організаційні огріхи: непрозора система перевірки, відсутність подальшого розвитку. Це називається "написати аби написати". Такі заходи необхідні, але вони потребують вдосконалення, аби більше мотивувати людей покращувати своє мовлення, - вважає доцент кафедри української мови та прикладної лінгвістики КНУ імені Шевченка Ірина Козленко.
Також у рамках святкування відзначають найкращих популяризаторів українського слова та заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою.
Як долучатися до святкування Дня писемності - справа кожного. Головне - розмовляти грамотно українською щодня, бо красиве мовлення - найважливіша ознака освіченої людини.
Наталія Нічишина