Депутатские игры вокруг предпринимательской проблемы
10 бер. 2017 17:32
1811
В начале февраля в стенах городского совета Кропивницкого по инициативе руководителя местного отделения общественной организации Всеукраинское объединение предпринимателей малого и среднего бизнеса «Фортеця» в Кировоградской области Юлии Шкурупий было проведено нетривиальное для нашего города мероприятие, получившее название «Предпринимательское Вече».
Причиной проведения собрания, к которому присоединилось десятка три представителей местного бизнеса, депутаты городского совета и журналисты, стало недавние изменения в законодательстве, которые поставили под удар мелких предпринимателей. Как сообщила Шкурупий, в связи с ростом минимальной заработной платы для тех, кто работает на II группе налогообложения, автоматически увеличилась и фактическая сумма единого налога.
Кроме того на Вече рассматривалась необходимость коллективного и индивидуального обращения предпринимателей в Верховную Раду, Кабинет Министров с просьбой о поддержке проекта законопроекта №5711, который предусматривает уменьшение штрафных санкций для предпринимателей в сфере трудового законодательства с 320 тысяч гривен до 5100 грн.
В целом во время встречи, казалось, было достигнуто понимание того, что ситуацию можно и нужно менять. Благо, присутствующие в зале депутаты полностью поддержали предпринимательскую инициативу.
«Сьогодні, на жаль, в Україні склалася ситуація, що підприємці знаходяться на межі виживання і стоять перед дилемою: закривати ФОП, працювати нелегально або собі у збиток, з острахом чекати перевірки, результатами якої можуть бути «драконівські штрафи» у 320 тис.грн., чи все ж таки виборювати право працювати в нашій країні, створюючи і підтримуючи робочі місця.
Певну допомогу підприємцям ми можемо надати на місцевому рівні. Стосується вона підприємців — платників єдиного податку на 2 групі, які постраждали найбільше від введення в дію нового рівня мінімальної заробітньої плати, так як в таких підприємців вдвічі зросли виплати по ЄСВ та Єдиний податок. На сьогодні для таких підприємців міською радою встановлена і діє максимальна ставка єдиного податку — 20% (виключення — 15% від розміру мінімальної заробітної плати зроблені для підприємців, які займаються роздрібною торгівлею хлібом, хлібобулочними та кондитерськими виробами, книгами, газетами та канцтоварами, займаються ремонтом побутових виробів та ін.).
З метою недопущення дискримінації підприємців другої групи пропоную привести ставку єдиного податку до одного обгрутованого рівня для всіх. А також скоротити її до 10% , тим самим допомогти підприємцям протриматись в цей складний для бізнесу час і не допустити втрат наповнення міського бюджету у 2017 році (в умовах хвилі масового зактиття ФОПів). З такими ініціативами виступатиму на засіданні бюджетної комісії та, сподіваючись на підтримку депутатів від інших політичних сил, пропонуватиму прийняття таких змін до Рішення КМР № 3949 від 27 січня 2015 року на найближчій сесії міської ради», — напишет после заседания депутат Александр Цертий.
На этом можно было бы заканчивать материал и радоваться тому, что все решилось и понимание достигнуто, но не тут то было. Во время работы бюджетной комиссии предложение Цертия было принято со сдержанным позитивом, а позже раскритиковано за «недостаточное изучение вопроса». Предложение не спешить и более детально изучить вопрос высказал депутат Олег Краснокутский, которого впоследствии поддержали коллеги из нынешнего «большинства».
Прошло еще немного времени, и в сети появился пост нардепа Константина Ярынича следующего содержания. «Сьогодні я зробив офіційний депутатський запит на основі численних звернень підприємців. Звернувся до місцевих депутатів усіх фракцій з проханням винести на найближче засідання міської ради питання зниження податкового тиску для фізичних осіб—підприємців, що перебувають на спрощеній системі оподаткування.
З підвищенням з 1 січня вдвічі мінімальної заробітної плати до 3200 грн. пропорційно зросла й сума, яку платники єдиного податку змушені щомісяця перераховувати у бюджет.
Так, рішенням Кіровоградської міської ради від 27.01.2015 року № 3949 для другої групи платників єдиного податку встановлені ставки 12, 15 та 20% розміру мінімальної заробітної плати. Однак, саме за ставкою 20% оподатковується найбільша категорія платників другої групи.
Проте, якщо наприкінці року малі підприємці повинні були сплатити до бюджету 320 грн. єдиного податку, то сьогодні — вже 640. При цьому підприємець додатково повинен нарахувати єдиний соціальний внесок у розмірі 704 грн. за себе та 22% від заробітної плати кожного найманого працівника. Вважаю несправедливою ситуацію, коли за рахунок зміни розрахунку мінімальної заробітної плати на муніципальному рівні зростають податки для малого бізнесу.
Тобто, зі збільшенням мінімальної заробітної плати пропорційно збільшився податковий тиск на ФОПів, внаслідок чого багато хто з підприємців припиняє свою діяльність. Таким чином ми можемо збільшити рівень безробіття.
Саме тому вважаю своїм обов’язком офіційно звернутися до місцевих депутатів, у повноваженнях яких сьогодні є цей інструмент. Своїм депутатським зверненням офіційно наполягаю на зменшенні ставки єдиного податку для другої групи платників з 20% до 10%».
Текст депутатського запроса во время заседания сессии, которая в перый раз, по–сути, так толком и не состоялась, зачитал депутат Игорь Волков. Но поскольку поработать в тот день избранникам народа так и не довелось, вопрос был перенесен, а уже через пару дней состоялось сначала совместное заседание трех депутатских комиссий, а после еще одна встреча с предпринимателями. По Facebook пополнился еще одним депутатским постом на эту тему. В этот раз от Александра Шамардина. «Депутати міської ради спробують знизити ставку єдиного податку для підприємців другої групи. Таке рішення сьогодні було прийнято на спільному засіданні трьох постійних комісій — бюджетної, регламентної та промислової. Згідно із запропонованим рішенням, планується зменшення ставки єдиного податку для фізичних осіб–підприємців другої групи з 20% від мінімальної заробітної плати до 10%. Також була підтримана пропозиція депутатки від фракції «Рідне місто» Катерини Шамардіної про зниження ставки до 8% для тих платників податку, які надають соціальні послуги».
Как вы понимаете, консенсус был достигнут и, будем надеяться, уже в ближайшее время кропивницкие представители малого и среднего бизнеса получат обещанную помощь.
После трехнедельного наблюдения за этой ситуации в голове возникает только один вопрос: а без политического пиара никак нельзя? Не хочется никого обвинять, ведь в конечном итоге все оказались на стороне предпринимателей, но почему из всего нужно сделать обязательное показательное шоу для электората? Неужели внутренние разногласия местных депутатов важнее, чем те, кто их выбирал?
Павел Лисниченко