Два музеї у Кропивницькому провели спільний захід

 • 22 трав. 2023 20:20
 • 366
  • Новина Два музеї у Кропивницькому провели спільний захід Ранкове місто. Кропивницький
   
  Прийнято вважати, що через музеї суспільство висловлює своє ставлення до історико-культурної спадщини. Здатність зберігати і примножувати культурне надбання свідчить про зрілість і розвиненість будь-якої нації. 18 травня музейні працівники всього світу відзначають своє професійне свято.
   
  Цьогоріч літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого та музей музичної культури імені Кароля Шимановського провели спільний захід «Задля громади – під час випробувань».
   
  У вступному слові директорка літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого Лариса Хосяінова нагадала присутнім, що тема Міжнародного Дня Музеїв у 2023 році – «Музеї – добробут та розвиток громад». В умовах повномасштабної війни з росією музеї України були вимушені перемістити експонати з виставкових залів до фондосховищ, бо стали особливими мішенями для агресора. Але там, де це можливо, Міжнародний День Музеїв - хороша нагода через спеціальні заходи підтримати свої громади у складний для всієї країни час.
   
  Численні афіші проілюстрували, як працюють обидва музеї під час війни, яким темам присвячені виставки, як, окрім професійної, вони займаються доброчинною діяльністю.
   
  У часи важких випробувань важлива дружня допомога. Таку підтримку для України надає Польща. Вона прихистила не тільки величезну кількість наших співвітчизників, а й запропонувала у разі потреби надати прихисток українським музейним колекціям.
   
  «Україна-Польща: діалог культур» - так було названо наступний розділ музейного свята.
   
  Наш регіон – Центральна Україна – посідає вагоме місце у культурних зв’язках із Польщею. Письменники, музиканти, художники та представники польської творчої еліти зробили значний внесок у культурне співробітництво між нашими народами. Науковиця музею Карпенка-Карого Тетяна Ревва розповіла про відомих письменників польського походження і тих, хто звертався до польської тематики у своїх творах: Міхала Грабовського, Северина Гощинського, Міхала Хороманського, Ольгерда Бочковського, Міхала Хороманського, Арсена Тарковського, Ярослава Івашкевича.
   
   
  Одним із найвідоміших земляків, який у своїй творчості звертався до польської тематики, був представник великого сімейства Тобілевичів (родина свого часу належала до польської шляхти) І.К. Карпенко-Карий.
   
  Зі зброєю в руках у складі армії УНР боронили суверенітет України уродженці нашого краю Євген Маланюк, Юрій Дараган, Фотій Мелешко. Після поразки УНР, у польських таборах для інтернованих вони не полишали активної творчої діяльності. У роки незалежності України зв’язки з Польщею стали одним із численних векторів у системі закордонного співробітництва літературознавців та істориків ЦДПУ ім. В. Винниченка: Григорія Клочека, Леоніда Куценка, Василя Марка, Сергія Шевченка та ін.
   
  Директор музею імені Кароля Шимановського Олександр Полячок розповів про українсько-польські мистецькі програми, у яких науковці музею брали участь минулого року, а також про гуманітарну діяльність громадської організації «Об'єднання поляків “Полонія” імені Кароля Шимановського», яку він також очолює.
   
  Завершив зустріч вінок українських пісень у виконанні ансамблю «Млиночок». До виконання вокальних творів долучилося навіть наймолодше покоління.
  Науковиця літературно-меморіального
  музею І.К. Карпенка-Карого Наталія Мельниченко