КДПУ запрошує на факультет, де навчають вчителів…

  • 30 трав. 2011 11:54
  • 3754
    • Новина КДПУ запрошує на факультет, де навчають вчителів… Ранкове місто. Кропивницький

     

    Серед величезної кількості престижних і не дуже факультетів виділяється один, який ніколи не втратить своєї актуальності і потрібності. Мова йде про факультет, де навчають вчителів початкових класів і психологів. І сьогодні наша розмова з деканом психолого-педагогічного факультету Кіровоградського державного педагогічного університету імені В. Винниченка, заслуженим працівником освіти України, кандидатом педагогічних наук, професором Анатолієм Рацулом.

    - Анатоліє Борисовичу, чим особливий психолого-педагогічний факультет?

    - Передусім я хочу сказати про те, що першою ланкою в освіті будь-якої людини є дошкільна та початкова освіта. Саме від першого вчителя залежить у дуже великій мірі майбутнє кожного з нас. Від того, які принципи він прищепить маленькому першокласнику, на яку стежку спрямує. Недарма ж саме першу вчительку часто порівнюють з мамою, і саме її ім’я пам’ятають все життя. Тому будь-хто з цим видом діяльності не впорається. До нас приходять ті студенти, які відчувають, що це справді їхнє покликання. І саме у нас, протягом п’яти років вони мають можливість вдосконалювати свої знання і шліфувати свої вміння.

    - Які спеціальності мають змогу здобути студенти на факультеті?

    - Ми готуємо фахівців таких спеціальностей: "Початкове навчання" (спеціалізації: "Іноземна мова", "Практична психологія", "Дошкільне виховання"); "Соціальна педагогіка" (додаткова спеціальність: "Практична психологія"); "Практична психологія" (додаткова спеціальність: "Соціальна педагогіка").

    На факультеті працює 5 кафедр: кафедра педагогіки початкової освіти та соціальної педагогіки, кафедра практичної психології, кафедра методик початкового навчання,  кафедра педагогіки, кафедра психології.

    Підготовка фахівців здійснюється за трьома освітньо-кваліфікаційними рівнями: "бакалавр", "спеціаліст", "магістр".

    До того ж при кафедрі педагогіки, очолюваній професором Валерієм Радулом, діє аспірантура та спеціалізована вчена рада по захисту кандидатських дисертацій зі спеціальностей: загальна педагогіка та історія педагогіки, теорія та методика професійної освіти.  Магістратура діє з чотирьох напрямків: початкова освіта, соціальна педагогіка, педагогіка вищої школи та управління закладами освіти; і подана до ліцензування спеціальність «Практична психологія».

    - На яку спеціальність найбільший попит?

     Популярністю користуються всі напрямки, але найбільше охочих вчитися на спеціальностях «Початкова освіта» та «Практична психологія». Все це завдяки потужному викладацькому потенціалу. А як же інакше може бути, якщо у колективі викладачів факультету працюють два заслужені працівники освіти України,  двадцять відмінників освіти України й чотири лауреати обласної премії імені Василя Сухомлинського. Тож не дивно, що з року в рік факультет посідає перші місця в університеті з успішності й вихованості студентів.

    - Які особливості вступної кампанії 2011 року?

    По-перше, це невелика кількість випускників шкіл цього року. Але факультет активно працює зі школами міст і районів по залученню майбутніх абітурієнтів. Думаю, що дякуючи цьому ми привабимо студентів до себе.

    Другою особливістю є те, що на відміну від попередніх років для абітурієнтів, які закінчили школу до 2007 року, для вступу уже й на денну форму навчання, не потрібні сертифікати зовнішнього оцінювання. Ці випускники можуть вступити до вузу за результатами вступних іспитів.

    - Чим привабливий саме ваш факультет для абітурієнтів?

    - По-перше, слід сказати, про високий рівень працевлаштування наших випускників, адже на ці професії сьогодні досить високий попит, особливо в сільській місцевості.

    По-друге, варто відзначити і порівняно доступну вартість навчання на контрактній формі навчання.

    Наприклад, семестр на денній формі на спеціальності «Початкове навчання» (спеціалізація – «Іноземна мова») – коштує 3350 грн., на заочній – 2300 грн.

    Семестр на такій популярній сьогодні «Практичній психології» - обійдеться вам у 3800

     грн. на денній формі і 2800 на заочній. «Соціальна педагогіка» - ще дешевше – 3250 грн. (на денній формі).

    Не можна не сказати і про магістратуру, без якої сьогодні не обійтися тим, хто планує викладати у ліцеях чи технікумах. Так семестр в магістратурі за напрямком «Педагогіка вищої школи» коштує 4800 грн.

    - Уже минуло більше трьох місяців з часу страшної трагедії, коли загинули ректор і декан університету. Чи можна вже сьогодні говорити про вибори «голови» КДПУ?

    - Так, на сьогоднішній день ця кандидатура в процесі обговорення. Міністерство освіти офіційно оголосило конкурс на посаду ректора Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка 16  травня. Конкурс триває місяць, і за цей час всі бажаючі можуть подати свої кандидатури.

    - Ви особисто братимете участь у конкурсі?

    - Так, я вже подав свою кандидатуру.

    - Як Ви оцінюєте свої шанси на перемогу?

    - Скажу так: який солдат не мріє стати генералом.

    - Як давно ви працюєте на викладацькій ниві?

    - Мій особистий викладацький стаж майже 37 років, і близько 20 із них я тісно пов’язаний з психолого-педагогічним факультетом. В 2005 році я став деканом факультету, і 20 січня цього року мене знов обрали на цю посаду після закінчення п’ятирічного терміну. Але найбільшою моєю гордістю є мій родинний педагогічний стаж, який складає 257 років, адже я – вчитель у третьому поколінні.

    - Що вдалося вам зробити за час перебування на посаді декана?  Чи не важко було змінити викладацьку роботу на адміністративну?

    - Адміністративна робота ніколи мене не обтяжувала, адже зіткнувся я з нею ще тоді, коли працював директором школи, а потім деканом природничого факультету. Відмічу, що особливих труднощів я не відчував коли став деканом в першу чергу тому, що прийшов у прекрасний професорсько-викладацький колектив, і він для мене був не новим.

    Стосовно того, що вдалося зробити за час мого перебування на посаді декана, відмічу насамперед матеріально-технічну сторону. Це і комп’ютеризація кафедр, і покращення зовнішнього оформлення факультету, і ремонт в аудиторіях, і створення стендів, які не тільки розкривають історію факультету, але і створюють своєрідний затишок. Не можна не відмітити і той фактор, що нам уже багато років вдається зберігати традиційно високим рівень успішності.  І всі ці позитивні зрушення відбуваються завдяки згуртованому колективу. Так уже традиційно склалося за 52 роки існування факультету. А стосовно викладацької діяльності, то не можна сказати, що я повністю змінив її на адміністративну, адже і сьогодні я читаю лекції студентам.

    - Яких принципів ви дотримуєтесь у роботі зі студентами?

    - Я вважаю, що як студент, так і викладач мають приходити на роботу із задоволенням. І для цього треба створювати найкращі умови. По натурі я – людина, яка ніколи не надягає мантію недоступного чиновника, тому студенти ніколи не бояться заходити до мене в деканат. І я вважаю це запорукою здорових стосунків у викладацько-студентському колективі. Тож запрошуємо всіх бажаючих приєднатися до нашої дружної студентської родини. Нагадуємо, що прийом документів для вступу до вузу цього року розпочинається 1 липня.