Легальна зайнятість – це, насамперед, захист соціальних та трудових прав і гарантій громадян
Одним із пріоритетних напрямків роботи служби зайнятості є інформаційно-роз’яснювальна робота щодо легалізації «тіньової» зайнятості. Вона втілюється шляхом організації та проведення різнопланових заходів не лише для роботодавців, а й для шукачів роботи. Під час таких заходів розглядається проблематика незадекларованої праці та обговорюються наслідки такого негативного явища, як виплата заробітної плати в «конвертах».
Прикладом, нещодавно фахівці Світловодського управління Олександрійської філії Кіровоградського обласного центру зайнятості у приміщенні Центру надання адміністративних послуг провели профінформаційний семінар.
Увагу учасників семінару було акцентовано на відповідальності за порушення трудового законодавства під час працевлаштування незайнятих громадян. Було наголошено, що використання найманої праці без легалізації трудових відносин призводить до позбавлення працівника таких соціальних гарантій та прав, як: гарантованого розміру заробітної плати; права на оплачувану відпустку, права на оплату лікарняного; соціального захисту у разі тимчасової втрати працездатності; права на зарахування виробничого стажу; права на матеріальне забезпечення після виходу на пенсію тощо.
«Важливою перевагою офіційного працевлаштування є, зокрема, захист від шахрайства, убезпечення від ризиків та пасток, які приховує в собі нелегальна робота. Крім цього, використання прихованих трудових відносин призводить і до зменшення надходжень до бюджету держави. Тому питання легалізації зайнятості населення є надзвичайно важливим для відновлення економіки країни у важкі воєнні часи», – підкреслила начальник управління Лариса Шевченко.
Також Лариса Анатоліївна розповіла присутнім про застосунок «Єдиний портал вакансій», який включає базу сучасних джерел пошуку роботи. Це дозволяє кожному охочому в одному місці самостійно ознайомитися з інформацією про роботу відповідно до регіону, галузі, напрямку, очікуваного рівня зарплати тощо. Разом з тим були обговорені питання, які стосуються активних програм зайнятості населення.
У підсумку зустрічі всі учасники заходу погодились, що тільки задекларована праця є основою соціальної захищеності працюючого населення, забезпечує стабільність, сприяє розвитку економіки та підвищує обороноздатність нашої країни.
Довідково. Наразі триває інформаційна кампанія «Виходь на світло», мета
якої – інформування роботодавців і працівників про вимоги законодавства щодо оформлення трудових відносин з найманими працівниками.
Нагадаємо, що відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, Кодексом Законів про працю України, Законом України «Про зайнятість населення».
Кіровоградський обласний центр зайнятості