Не викидати, а зберігати. Що робити з використаними батарейками?
У Кропивницькому з 2013 року використані батарейки кілограмами можна було віддавати в магазин «Офіс майстер». Зараз працівники магазину вже не приймають батарейки масово. Причина — їх в Україні не утилізують, а завод, який їх раніше приймав, заявив про відмову. Про це в коментарі кореспонденту «Первой городской» повідомив підприємець та представник магазину «Офіс майстер» Юрій Терещенко.
— Цю ініціативу ми запровадили з травня 2013 року. Її мета — зберегти довкілля нашого міста, бо викидати ці елементи разом з побутовим сміттям дуже шкідливо. За місяць нам приносили від 30 до 50 кілограмів батарейок. Несли наші клієнти, жителі Ковалівки, привозили із райцентрів. Зараз ці батарейки нам нікуди дівати і ми їх масово не приймаємо. Якщо це одна-дві від клієнтів, то добре, а більше, на жаль, ні. Наше приміщення для зберігання відпрацьованих батарейок уже повне. На сьогодні, на превеликий жаль, немає законодавчої бази, щоб їх вивезти за кордон. В Україні їх ніхто не переробляє. В 2013 році їх певний час переробляв Львівський завод «Аргентум», але робили це за власною ініціативою, — розповів Терещенко.
Як заявляв міністр екології Остап Семерак, у нашій державі поки немає підприємства по утилізації та переробці батарейок. Держпрограми по їхньому збору немає також, тому займаються ними еко-активісти або представники бізнесу.
Донедавна на переробку до себе їх приймав завод «Аргентум», але зрозумівши, що справа не прибуткова, ініціативу припинив.
Найактивніше вирішенням цієї проблеми опікуються еко-активісти. Представники організації «Батарейки, здавайтеся» заявили, що придбали в Туреччині 80 пластикових спецбочок для транспортування небезпечного вантажу. Першу фуру з батарейками активісти планують відправити до Європи вже цього року.
— Ми імпортували із Туреччини 80 бочок для пересилки українських батарейок у Європу… Без цієї спеціальної тари, виготовленої за стандартами ООН, з клеймом особливого зразка та із пластику особливої міцності, вивезти батарейки на переробку до Європи було б неможливо. І те, як ми їх знайшли, — дуже особлива історія. Їх знайшли в липні 2018 р. Вдалося потрапити на екскурсію-перевірку на фабрику Gungor Plastik, яка знаходиться в промисловому районі Стамбула. Вони зазвичай працюють лише з великими партіями, але для українських батарейок погодились виготовити невеличку партію — 80 бочок… А зараз бочки уже приїхали до України. Компанія «Екологічні інвестиції», з якою ми вивозитимемо батарейки на переробку за кордон, розмитнила та уже привезла ці самі бочки на склад у Києві. Днями ми завітали туди всі разом, аби подивитись на них наживо. Крок за кроком ми наближаємось до того, щоб перша фура із батарейками поїхала на переробку в Європу уже в 2019 році, — повідомили еко-активісти.
Поки в Україні налагоджується процес утилізації небезпечних відходів, це не означає, що батарейки слід викидати до смітника.
— Хочеться додати, що якщо в нас немає куди їх дівати, то непотрібно викидати. Їх не можна викидати у сміття. Радимо їх складати в тару. Це може бути пластикова пляшка, пластикові лотки. Головне, щоб елементи живлення та тара були сухі. Їх варто зберігати, так би мовити, до кращих часів, — розповів кропивницький підприємець Юрій Терещенко.
До речі, редакція «Первой городской газеты» також збирає відпрацьовані батарейки — у нашій редакції стоїть спеціальний пакет.
Дмитро Семенюк