Шлях до енергоефективності країни починається з кожного з нас

  • 9 черв. 2017 21:07
  • 1141
    • Новина Шлях до енергоефективності країни починається з кожного з нас Ранкове місто. Кропивницький
    Шлях до енергоефективності країни починається з  кожного з нас
     
    Друга всеукраїнська спеціалізована виставка «Енергоефективність. Енергозбереження», проведена в приміщенні Центральноукраїнського національного техунівериситету, зібрала близько трьох десятків учасників. 
     
    Багато це чи мало — важко сказати, адже в кожному обласному центрі є свої підприємства зі створення й реалізації того чи іншого обладнання. Головною метою заходу, що відбувався в рамках галузевої сесії муніципального інвестиційного форуму, мало стати створення загальної стратегії (вкотре) енергоефективних заходів.
    На площі  перед вишем, де розташувалась частина виставки, волонтери роздавали пам’ятку від міської ради Кропивницького з рекомендаціями щодо енерго–ефективних заходів. Більшість з них дійсно мали сенс. Але, як не крути, лише повна герметизація оселі з регульованою вентиляцією зможе дійсно змінити ситуацію. Все решта — витрачені гроші.
    Оглядаючи виставку, був прикро вражений висловом одного з виробників котлів на альтернативному паливі: «Цей прилад актуальний для тих, хто має доступ до деревини...» Пізніше у вітальному слові секретар міської ради Андрій Табалов похизувався: «Я переобладнав будинок, і нині є енергонезалежним від Росії, чим дуже пишаюсь...» То чи не задля таких переробок пиляються дерева в Кропивницькому, які чомусь не до вподоби міському голові? Адже його маєток теж прагне бути енергонезалежним...
    Відкриваючи форум, його модератор — начальник управління економіки Андрій Паливода  анонсував розгляд на найближчій сесії міської ради Енергопаспорта міста Кропивницький, реалізацію двох проектів за кошти ЄБРР загальною сумою 20 мільйонів євро та відпрацювання єдиної банківської системи допомоги бажаючим стати енергонезалежними.
    Очільник ОДА Сергій Кузьменко підкреслив флагманство Ново–українського району у будівництві сонячних електростанцій, наголосив у відновленні на зміцненні 9 міні–ГЕС у західних районах області. За його словами, пріоритетними напрямами, потребуючими уваги й контролю, лишаються «теплі» кредити, «Зелені» тарифи та зменшення споживання газу як імпортного, так і власного виробництва. Крім того, Кропивницький є піонером у нових технологіях освітлення вулиць, тому його досвід слід поширювати теренами області та країни.
    Дійсно, 1 квадратний метр освітлюваної сонцем поверхні здатний генерувати до 1,1 кВт/ч електроенергії в день. Алгоритм переорієнтації складається з шести етапів: 1.Закупівлі й монтажу сонячної системи на даху або фасаді; 2. Надання заяви–повідомлення  та схеми підключення до Обленерго; 3. Узгодження енергопостачальником (обленерго) системи підключення; 4. Надання рахунку від Обленерго на сплату за послуги з облаштування вузла лічильників; 5. Встановлення та введення в експлуатацію вузла протягом 5 днів з моменту сплати за послуги Обленерго; 6. Підписання угоди про купівлю–продаж електроенергії. 
    Виробники пропонують три варіанти сонячних електростанцій — мережеву, гібридну та автономну. Остання є найдешевшою, перша — найдорожчою, при цьому автономна дає повну енергетичну незалежність, гібридна дає можливість продажу залишків виробленої енергії до мережі, а мережева — застосування так званого «зеленого» тарифу при продажу залишків до мережі.
    Термін гарантії всіх варіантів більше 25 років, до того ж є виняткова нагода поступового збільшення потужностей та вільної модернізації в майбутньому. Орієнтовна окупність інвестицій — 5 років.
    Проте для створення загальної стратегії потрібно зробити кілька перших кроків, на яких наголосив професор ЦНТУ Петро Плєшков. Це комплексний аудит, запровадження автоматизованої системи контролю та обліку енргії (АСКОЕ) та створення служби енергоменеджменту. На його думку, цим мають займатись виключно фахівці. Звісно ж, науковець похизувався здобутками своїх колег в цьому напрямку: обласна дитяча лікарня, Світловодський політехнічний коледж, школи у Живанівці, Мар’їнці та Голубієвичах  Компанївського району та один дитсадок у ньому ж, Головківська ЗОШ Олександрійського району, Знам’янська бальнеологічна лікарня та крамниця «Консул».
    В якості досягнень енергоменеджменту Паливода представив учасникам та гостям свою колегу Маріанну Моркву, яка є енергоменеджером обласного центру. За словами Маріанни Олександрівни,правильний менеджмент дозволяє екномити 10–20 відсотків ресурсів й відповідних коштів. В зв’язку з чим було створено базу даних, «енергоплан», систему звітів та контролю та план дій щодо сталого розвитку. Наданим прикладом стала «Система енергоменеджменту бюджетної сфери м.Кропивницький», але, за словами пані Моркви, подібна система може запровадитись і в інших сферах господарства. Перші цифри економії  за минулий рік склали 472,46 тис. грн., що ніколи не є зайвими.
    Енергосервісу як інструменту залучення інвестицій була присвячена доповідь генерального директора ТОВ «ГЕРЦ Констракшн» Сергія Сокура. Згідно його промови, лідером із впровадження енергоефективних технологій є Німеччина. Україна ж реально пасе задніх в силу багатьох причин. Мінімальні інвестиції в енергозбереження складатимуть 8 мільярдів доларів США, а забезпечення сталого розвитку вимагатиме 50 мільярдів тих самих американських доларів. Має бути створений Фонд енергоефективності. Так і хотілось додати: «Якщо не розкрадуть...»
    Контрольним запобіжником має стати ЕСКО (енергосервісний контракт), ініціатором створення якого стала Франція ще у кінці 50–х років минулого століття. Принцип дії доволі простий: після проведення комплексного аудиту створюється та узгоджується з замовником проект енергомодернізації, далі після виконання робіт повертаються інвестиції та укладається контракт на утримання будинку між його власником та відповідним підприємством. Звісно ж, всі процедури, що мають фінансову складову, є тендерними. Терміни реаліації кожного етапу є наступними: аудит –10–20 робочих днів; проект/узгодження — 20–45 робочих днів; виконання робіт — 50–90 робочих днів; повернення інвестицій та процес передачі управління будинком — до 10 років.
    «Ми готові працювати на двох десятках об’єктів міста й області» — амбітно наголосив Сокур.
    Практична частина форуму була присвячена взаємодії банків, ОСББ та підприємств, працюючих в сфері енергозберігаючих технологій. Метою стало вироблення сучасних інструментів підвищення енергоефективності. Проте проблеми вкотре лунали незмінні: нестабільна фінансово–кредитна політика держави, високі кредитні відсотки, побоювання об’єднань мешканців щодо потрапляння до кредитної пастки, відповідальність виконавців робіт та їхні гарантії, тощо. Втім, до спільного висновку дійшли всі сторони: альтернативи енергозбереженню немає. Добровільно чи примусово, але ми мусим це зробити. Або ми вкладатимемо в економію, або будемо платити  ще більше грошей, заробляти які стає все важче.
    Таким чином, в цілому мету, винесену в гасло проведеного заходу, можна вважати досягненою — нехай і на проміжному рівні. Хочеш бути незалежним — будь ним.
     
    Максим Гуцалюк