У Кропивницькому неповнолітні засуджені взяли участь у заході, присвяченому 150-ій річниці від дня народження Грушевського

  • 29 вер. 2016 17:15
  • 1025
    • Новина У Кропивницькому неповнолітні засуджені взяли участь у заході, присвяченому 150-ій річниці від дня народження Грушевського Ранкове місто. Кропивницький

     

    27 вересня 2016 року для неповнолітніх, які утримуються під вартою в Кіровоградській установі виконання покарань (№ 14), відбувся третій, завершальний захід, присвячений 150-ій річниці від дня народження одного з фундаторів української нації Михайла Сергійовича Грушевського.

    У вересні 1914 року закінчувалась 20-річна професорська служба Михайла Грушевського в імператорському університеті Львова; здавалось, його чекала золота осінь вченого: ювілейні збірники, приватні семінари, значний епістолярій з пошуковцями історичних цінностей з різних кінців двох імперій – Романових і Габсбургів. Вийшло зовсім по-іншому: наступні 20 років (до самої смерті в 1934-му) будуть рішуче далекими від академічної ідилії – два заслання, загибель київського дому, проголошення української незалежності, переходи кордонів двох країн у стані війни, арешти й допити, майже президентство у Всеукраїнській академії наук, яку створили всупереч його бажанню, московське заслання й відмова повертатися в Україну в останні роки… За межею фізичного буття виявляться довгі десятиріччя замовчування на батьківщині, заховані у спецсховища книги – а потім тріумфальне повернення наприкінці 1980-х.

    Про Грушевського як історика й зачинателя сучасної української держави написано багато, насамперед дослідниками, які безпосередньо дотичні української історії, мови й культури. Але чим жив академік і політичний діяч до того, як став самим собою, до того, як посів належне місце в підручниках, на постаментах, банкнотах чи поштових марках? І що ми хочемо почути від монумента, котрий так очікувано «ожив»?

    Дати відповіді на ці та багато інших питань стало завданням заходу, в якому, окрім працівників відділу соціально-виховної та психологічної роботи Кіровоградської УВП (№14) та вчителів екстернатного відділення ВЗШ № 38, взяв участь відомий на Кіровоградщині краєзнавець, дослідник складного періоду громадянської війни та спротиву встановленню більшовицького режиму, зокрема, й на теренах нашого краю, кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко.

    У перебігу заходу Роман Литвин та Сергій Колісник, опираючись на біографічний відеоролик «Видатні постаті України. Михайло Грушевський», зосередили увагу на основних віхах життєпису Михайла Грушевського, акцентуючи увагу на зв’язках ученого з Єлисаветградом (контакти в уряді УНР з Винниченком та Шульгиним, проживання й загибель двоюрідного брата Григорія Грушевського в Златополі на Новомиргородщині тощо).