В художньому музеї представлено портрет Маланюка

 • 9 лют. 2017 14:43
 • 1462
  • Новина В художньому музеї представлено портрет Маланюка Ранкове місто. Кропивницький
   
  «Ні сформування нації, ні будову державної для неї 
  форми без єдиної національної ідеології уявити   
  неможливо» (Євген Маланюк)
   
  З нагоди 120-річчя народження нашого славетного земляка, письменника, публіциста, літературознавця, культуролога, літературного критика, учасника визвольної боротьби доби УНР Євгена Филимоновича Маланюка (1897-1968) на початку лютого 2017 року в обласному художньому музеї презентовано  виставку однієї картини «Співець Степової Еллади. Портрет Євгена Маланюка» (2001 – 2006), автор якої - заслужений художник України, член Національної спілки художників України Андрій Надєждін.
   
  Культуролог Оксана Пахльовська у передмові до видання із циклу «Бронебійна публіцистика» – «Євген Маланюк «Малоросійство. Нариси з історії нашої культури» написала: «Євген Маланюк – письменник, який був «завжди – проти течій», який вів «когорти» своїх віршів «в обличчя творчих катастроф». Його ненавиділа і боялася радянська влада. Повернувшись своїми книжками в Україну від початку Незалежності, Маланюк став непримиренно критичним нашим сучасником».
  Маланюк - геніальна особистість, саме у нашому місті зміцніли і розвинулися багатогранні обдарування Маланюка: до живопису (він відвідував рисувальні класи Феодосія Козачинського), до музики (усе життя він захоплювався Бетховеном, Грігом, жодного публічного виступу без музики у нього не було) та ін.
  У 2007 році фондове зібрання Кіровоградського обласного художнього музею поповнилося живописною роботою «Співець Степової Еллади. Портрет Євгена Маланюка», (2001 – 2006 рр.) відомого кропивницького митця Андрія Надєждіна.
  Надеждін Андрій Михайлович, заслужений художник України (2013), Член Національної спілки художників України (1991). Лауреат обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна в номінаціях «новітні спрямування»  та «мистецтвознавство та історія мистецтв». У 2009 році був представлений в Кіровограді на міській Дошці пошани у номінації «Кращий діяч мистецтв».
  Картина «Співець Степової Еллади. Портрет Євгена Маланюка», вперше була представлена на Всеукраїнській виставці «Історія і сучасність в образотворчому мистецтві» приуроченій 10-й річниці незалежності України» у Національному комплексі «Експоцентр України» 22-28 серпня 2001 року (м. Київ).
  Ідея створення композиції виникла у Андрія Надєждіна під час роботи над оформленням книги Леоніда Куценка «Dominus Маланюк. Тло  і постать».  За словами самого художника «…робота над картиною була довготривалою, вона переписувалася декілька разів. Центром композиції твору є портрет Євгена Маланюка, основою образу якого стало фото поета американського періоду з трубкою в білому плащі, уява художника - це як  повернення поета на Батьківщину в сучасні степові простори Новоархангельська де і нині шумить полин та квітують мальви. Зображений у верхньому куті картини хлопчина – це маленький Євген, який прочиняє двері, запрошуючи нас до свого історичного і духовного кола, в якому є Іван Мазепа та козацька слава чорноморських походів, іонійська пам’ять грецької Аркадії та римської зброї. За спиною образу Євгена Маланюка два хрести, як месіанські символи віри. Біля чорного - зазнавший поразки, але непереможений козак армії УНР, біля білого - шестикрилий Серафим – червоний ангел, що дуднить в бойового рога закликаючи на допомогу небо. Завершує композиційне коло чарівний птах Фенікс, який, за уявленням стародавніх народів фінікійців, єгиптян, греків – коли відчував наближення смерті будував гніздо з пахучих гілок на верхів'ї дерева, і там його спалювало сонце, але за легендою одразу ж воскресає з попелу. У переносному значенні він є - символом безсмертя та відродження».
   
   
  Триптих «Степова Еллада» був подарований  нашому музею (у складі колекції робіт митця) під час відкриття галереї у травні 2007 року. А вже у 2013 році авторський варіант цього триптиху було передано особисто Петром Павловичем Оссовським Національному художньому музею України.
   
  Олена Степанок,завідувач відділу науково-просвітницької роботи,
  Анатолій Кімнатний,завідувач відділу  музею – картинної галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна»