Відкриті дані як інструмент підвищення прозорості діяльності Державної митної служби України

  • 1 серп. 2024 12:30
  • 293
    • Новина Відкриті дані як інструмент підвищення прозорості діяльності Державної митної служби України Ранкове місто. Кропивницький

    Відкриті дані відіграють ключову роль у забезпеченні та підвищенні прозорості й ефективності діяльності державних органів. Інформація, доступна для вільного використання та поширення, забезпечує можливість отримувати перевірені та своєчасні дані у форматах, що дозволяють їх автоматизовану обробку та аналіз.

    Державна митна служба України приєдналася до глобальної ініціативи з впровадження відкритих даних, що стало важливим кроком на шляху до підвищення прозорості та ефективності її діяльності.

    Інститут аналітики та адвокації розповідає про відкриті дані Держмитслужби, які містять інформацію про митні тарифи, статистику експорту та імпорту, дані про митні процедури та інші важливі показники.

    *З огляду на воєнний стан через повномасштабне вторгнення в Україну доступ до відкритих даних може бути обмежено з метою національної безпеки, збереження стратегічної інформації та мінімізації ризиків, пов'язаних з військовими діями.

    Як використовувати ці дані?

    Дані, оприлюднені Державною митною службою, можуть бути використані для різних цілей:

    • Бізнес може аналізувати дані для оптимізації логістичних ланцюгів та прогнозування митних витрат;
    • Представники ЗМІ можуть використовувати дані для підготовки матеріалів, які висвітлюють митні операції, випадки порушень та загальний стан митної справи в Україні;
    • Дослідники та аналітики можуть аналізувати дані для вивчення економічних тенденцій, торговельних потоків та впливу митної політики;
    • Громадські організації можуть моніторити діяльність митних органів та контролювати дотримання законодавства.

    Єдиний портал відкритих даних

    Єдиний портал відкритих даних – платформа, створена з метою забезпечення прозорості, підзвітності та підвищення рівня довіри до державних установ. Дані, розміщені на порталі, доступні для безкоштовного використання та можуть бути переглянуті, завантажені та використані будь-якою особою. Таким чином дослідники, журналісти, представники бізнесу та громадяни мають доступ до важливої інформації, що сприяє розвитку аналітики, досліджень та ухваленню обґрунтованих рішень.

    Державна митна служба України, як урядова структура, активно публікує свої дані на Єдиному порталі відкритих даних. На платформі опублікована знеособлена зведена інформація для статистичних цілей, починаючи з 2017 року, яка щомісяця автоматично оновлюється.

    На порталі розміщені набори даних, доступні українською й англійською мовами та представлені у двох валютах – UAH та USD.

    Business Intelligence

    BI (Business Intelligence) – це сервіс збору та аналізу даних за визначеними параметрами. Портал надає можливість усім громадянам зручно працювати зі статистичними даними Митниці.

    За допомогою BI можна отримати повну інформацію про митну статистику, зокрема про товарообіг та платежі. Сервіс відкриває доступ до даних про надходження до держбюджету від Митниці, імпорт, експорт, сальдо товарообігу, обсяги оподатковуваного імпорту для кожної групи товарів та за будь-якою країною, а також обсяги імпорту та експорту товарів у різних аспектах. Обсяги товарів, які Україна купує або продає за кордон, доступні не тільки у валюті (гривні чи доларі), а й у 26 різних одиницях вимірювання.

    Статистичні звіти та реєстри

    Статистичний імпорт і оподаткований імпорт — це різні поняття, які мають різні методологічні підходи до формування і направлені на вирішення різних завдань.

    Статистичний імпорт:

    • Формується для об’єктивного обліку ввезених товарів згідно з міжнародними вимогами;
    • Дані базуються на митних деклараціях, які завершують митне оформлення, незалежно від сплати податків.
    • Включає товари, ввезені тимчасово терміном понад рік, на переробку, у магазини безмитної торгівлі тощо.
    • Використовує додаткові митні декларації, оформлені після тимчасових, які можуть охоплювати попередні періоди.

    Оподаткований імпорт:

    • Формується для визначення обсягів ввезених товарів, які обкладаються митними податками та впливають на доходи Державного бюджету.
    • Дані базуються на митних деклараціях, за якими сплачені податки (мито, акциз або ПДВ).
    • Включає лише товари, ввезені в Україну в режимах імпорту та реімпорту.
    • Тимчасові митні декларації враховуються, але додаткові митні декларації не включаються.

    Тимчасові митні декларації не враховуються у статистичному імпорті, оскільки інформація в них може бути змінена в додаткових деклараціях.

    На сайті Державної митної служби розміщено:

    • статистику декларування, переміщення товарів та транспортних засобів;

    • статистичний експорт та імпорт товарів;
    • оподаткований імпорт;
    • реєстри гарантів, об’єктів права інтелектуальної власності тощо;
    • довідники та класифікатори.

    Також на порталі можна знайти плани діяльності на подальші роки та звіти роботи Державної митної служби за попередні періоди.

    Отже, відкриті дані є потужним інструментом для підвищення прозорості діяльності Державної митної служби України. Завдяки доступу до повної та актуальної інформації про митні операції, громадськість та бізнес-спільнота можуть краще розуміти процеси, що відбуваються на митниці, та взаємодіяти з ними. Це сприяє зниженню рівня корупції, підвищенню ефективності управління та поліпшенню довіри до державних інституцій.

    Відкриті дані допомагають не лише виявляти та запобігати порушенням, але й створюють умови для аналітики та прогнозування, що дозволяє Державній митній службі працювати більш ефективно та прозоро.

    Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю ГО “Інститут аналітики та адвокації” та ГО “Технології прогресу” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.