Вітамін D може знизити ризик захворювання на грип та застуду
Зростання рівня застудних захворювань та грипу у зимовий період частково спричинене нестачею вітаміну D в організмі людини.
Команда Університету королеви Марії проаналізувала та об’єднала дані 25-ти попередньо проведених клінічних досліджень, в яких взяли участь близько 11 тисяч пацієнтів із 14 країн світу. Вченим вдалося спростувати результати досліджень, в яких стверджувалося, що вітамін D не впливає на рівень застудних захворювань, бо їхні автори давали піддослідним велику одноразову дозу вітаміну замість призначення необхідного регулярного курсу.
Вчені довели, що вживання регулярних додаткових доз вітаміну D удвічі знизило частоту виникнення респіраторних захворювань у пацієнтів, які мали найнижчий природний рівень його у крові: менше, ніж 7,2 нг/мл. Проте ризик виникнення таких інфекційних захворювань знизився на 10% і серед тих, у кого природний рівень вітаміну D був вищий, розповідає Енциклопедія вітаміну D3.
Варто також згадати досвід вчених з Японії, які протягом 2-х місяців, напередодні епідемії грипу А, щодня давали школярам вітамін D у дозуванні 1 200 міжнародних одиниць (МО), що знизило частоту захворювання на грип на 42%.
Зауважимо, що отримати додаткові дози вітаміну D з їжі дуже важко, адже він міститься здебільшого лише у жирній рибі. Наприклад, щоб отримати денну норму вітаміну D, треба з’їсти або випити: 3 літри рослинної олії, 133 літри коров’ячого молока, 1,6 кг жовтків курячих яєць, кілограм свинячої печінки, 1,1 кг вершкового масла або майже 500 грамів тріски.
Для того, щоб отримати денну норму вітаміну D від сонця, необхідна так звана еритемна доза, яка формується лише під час перебування під прямими сонячними променями до почервоніння шкіри. При цьому неабияке значення має період року. Для України це час з травня по вересень. З жовтня по квітень вітамін D у шкірі українців взагалі не синтезується, що пов’язано з географічним розташуванням країни.
До того ж застосування сонцезахисного крему, навіть SPF-8, практично повністю блокує синтез вітаміну D у шкірі.
Варто також зазначити, що інфекції дихальних шляхів, як-от грип, бронхіт та пневмонія, надзвичайно негативно впливають на здоров’я населення. Саме ці захворювання стають найчастішою причиною звернення до медиків та лікарняних відпусток на роботі. Понад половина пацієнтів, урешті-решт, призначають прийом антибіотиків, що насправді є недоречним, бо причиною цих захворювань є вірус. За приблизними оцінками, лише у 2013 році інфекції дихальних шляхів призвели до смерті 2,65 мільйона людей у всьому світі.