Зовсім не леви, зовсім не білі

  • 11 бер. 2017 10:50
  • 1904
    • Новина Зовсім не леви, зовсім не білі Ранкове місто. Кропивницький
     
    Усім відомо про перебіг подій навколо так званих «Білих левів» — групу молоді, затриману спецслужбами у Кропивницькому. До вашої уваги подробиці історії.
    Наступного дня після заримання стало відомо про пікети батьків затриманих біля Кропивницького СІЗО, які згодом, дізнавшись про спільний брифінг обласної прокуратури та СБУ, почали пікетувати й обласну прокуратуру. Дивним чином серед пікетуючих опинились активісти однієї з політичних партій та молодики однієї правоорієнтованої громадської організації.
    За словами начальника відділу боротьби з організованою злочинністю та корупцією УСБУ області Сергія Скока та начальника слідчого відділу обласної прокуратури Сергія Чeботарьова дійсно 26 лютого були затримані дев’ятеро молодиків віком до 20 років, що належать до спільноти «Білі леви», очолюваної двома працівниками місцевого СІЗО. Був затриманий й один з правоохоронців–ватажків — його навіть з чергування довелось зняти. Операція відбулась після тривалого моніторингу діяльності  спільноти та перегляду їхнього закритого чату в одній з соціальних мереж. Наслідком стало виявлення понад  сорока відеороликів зі сценами шантажу, насильства з нанесенням тілесних ушкоджень різного ступеню тяжкості. За словами Сергія Чeботарьова, саме через наявність серед правопорушників працівників МВС   провадження передано під  прокурорський нагляд, а залучення СБУ відбулось з причини нестандартності самого правопорушення та необхідності специфічниx слідчих дій. На продемонстрованих журналістам відео, які дозволено оприлюднити, сцени звірячого побиття молодиками своїх ровесників (!) аж ніяк не тягнуть на звинувачення в педофілії. Але музика, яка супроводжує  створені відео, наводить на думки свідомого насильства, а не випадкових сутичок. За словами правоохоронців, у групі були й дівчата, віком від 16 років, які були у стосунках з членами угруповання, але виступали в ролі «живця». Станом на сьогодні встановлені 14 побитих групою хлопців різного віку, але під підозру щодо педофілії не підпадаючих. 
    Особлива цікавинка в тому, яким чином правопорушники дізнавались номер телефону потенційної жертви. Звісно, більшість акаунтів прив’язані саме до телефонного номера, але все ж... Є й інша — чи понесуть відповідальність жертви побиття, які погоджувались на зустріч з «неповнолітніми» після пікантних світлин, які ті виставляли у соцмережах.
    При цьому Чеботарьов спростував всі претензії родичів затриманих — жодне затримання не відбулось без попереднього рішення суду, всі необхідні дозволи були в наявності. За нормою законодавства, всі затримані на 72 години, але протягом 60 годин їм має бути обраний запобіжний захід судовим рішенням.Тож судові засідання очікувались протягом найближчих двох днів. Ранком понеділка  з’явився другий працівник СІЗО і потроху дає необхідні свідчення.
    Паралельно обласна прокуратура оприлюднила офіційне повідомлення щодо  затримання, яке частково повторює вже відомі деталі. За її даними, слідчим відділом  за оперативного супроводу СБУ в області припинено злочинну діяльність угрупування під назвою «Білі леви», учасники якого, в тому числі і двоє правоохоронців, вчиняли грабежі, розбої та вимаганні. Діяла злочинна група на території м. Кропивницький та області. До її складу входили двоє діячих співробітників установи виконання покарань (організатори групи) та учасники футбольного фан—клубу, зокрема, неповнолітні. Злочини вчинялись під гаслами боротьби з потенційними педофілами. При цьому один із потерпілих виявився неповнолітнім, якого «Білі леви» жорстоко побили та принизили, знявши все це на камеру та виклавши відео зі знущаннями в Інтернет. Загалом слідством вже встановлено 14 постраждалих осіб, задокументовано низку фактів злочинних дій учасників руху «Білі леви». За результатами проведення 14 санкціонованих обшуків у підозрюваних виявлено та вилучено знаряддя вчинення злочинів, що використовувалося для організації та координування дій учасників, емблеми угрупування, що подібні до свастики, грошові кошти, які були предметом злочинних дій групи. Вина вказаних осіб також підтверджується показами свідків та потерпілих осіб, результатами судово–медичних експертиз. Наразі, в порядку ст. 208 КПК України затримано 9 членів угрупування, яким повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 189 (вимагання, поєднане з насильством, небезпечним для життя чи здоров›я особи) Кримінального кодексу України. Триває комплекс слідчих (розшукових) дій, спрямованих на встановлення всіх епізодів злочинної діяльності, а також повного кола осіб, причетних до вчинення окремих злочинів.
    А тим часом група підтримки затриманих, в кількості трьох десятків осіб, перекрила рух транспорту біля будівель Апеляційного суду та обласної прокуратури. Проте до них ніхто з працівників спецслужб та юстиції не вийшов.
    Протягом наступних днів тривала судова тяганина. Основними питаннями, крім, власне, обрання запобіжних заходів було встановлення ролі кожного затриманого як в подіях під час затримання, так і в діяльності самої організації. Майже одразу після затримань  родичі затриманих почали звинувачувати силовиків у недотриманні прав неповнолітніх, але до процесу була миттєво залучена ювенальний прокурор області Алла Мороз.
    — Затримання  чотирьох неповнолітніх учасників групи «Білі леви» відбулось на законних підставах з дотриманням всіх вимог кримінального процесуального законодавства, — зазначила вона.  — Кожному неповнолітньому після затримання призначено захисника, допит проводився виключно в його присутності, а також за участі законних представників (батьків, бабусі). Після поміщення підлітків до ізолятору тимчасового тримання встановлено, що вони знаходяться окремо від дорослих, в двомісних камерах, де забезпечені належні умови. Скарг від дітей на умови утримання не надходило. Ювенальним прокурором здійснено раптову додаткову перевірку ввечері того ж дня.
    Результатом кількох судових засідань стали рішення суду про тримання під вартою чотирьох учасників групи, домашній арешт для одного, передача на поруки батькам трьох та звільнення одного з учасників. Під вартою опинились Василь Рудий, Максим Зима (працівник СІЗО), Олексій Зима та Денис Зіннер. Останній є майстром спорту зі спортивної гімнастики і мав незабаром їхати на змагання. Але  на рішення суду подібна обставина не вплинула — адже Зіннера підозрюють як одного з керівників спільноти. Під домашнім арештом знаходитиметься Дмитро Савінов.
    Тим часом в інформаційній мережі шириться інформація, що більшість затриманих — прості «пішаки» і до реальних «Білих левів» мають вельми опосередкований стосунок. Іншою загадкою є те, що правоохоронці, маючи достатньо інформації про «Білих левів», не спішили їх затримувати до недавнього часу. Можливо, збирали достатню доказову базу, можливо, чекали більш тяжких наслідків. Третього березня суд відпустив під домашній арешт ще двох фігурантів справи. Проте встановлення та пошуки інших учасників тривають, як і слідчі дії. Наразі зафіксовано 12 учасників групи, але  більшість з них затримані правоохоронцями або вдома, або на роботі, або навчанні. То де ж ті, кого так гучно затримувала «Альфа»? Слідкуємо за розвитком подій.
    P.S. Під час підготовки матеріалу стало відомо, що 2 березня  біля одного з супермаркетів двоє 15–річних дівчат жорстоко побили 12–річну, а їхній ровесник згвалтував побиту неприроднім способом. І  «левенята» сидять, і педофілія  не зникає...
    Максим Гуцалюк