Здоров’я для всіх: поради завідуючої терапевтичним відділенням кропивницької поліклініки

 • 7 квіт. 2018 10:16
 • 1832
  • Новина Здоров’я для всіх: поради завідуючої терапевтичним відділенням кропивницької поліклініки Ранкове місто. Кропивницький
  Здоров’я для всіх
   
  Сьомого квітня відзначається Всесвітній День здоров’я. Ця дата започаткована на честь створення у 1948 році Всесвітньої організації охорони здоров’я й покликана роз’яснити людям важливість та значимість їхнього особистого здоров’я. Чому українці так часто хворіють та як часто необхідно проходити профогляди у свого лікаря?
   
  Відповіді на ці запитання в розмові з міським позаштатним терапевтом, завідуючою терапевтичним відділенням поліклініки КП «Центральна міська лікарня», завідуючою АЗПСМ №7 Оленою Барановою шукала редакторка Кіровоградського обласного Центру здоров’я Юлія Харченко.
   
  — Здоров’я людини залежить від цілого набору факторів. 30% дорослого населення хворіє на гіпертонію, внаслідок чого виникають такі важкі ускладнення, як інфаркт Міокарда та інсульт, — каже Олена Євгенівна. — Останнім часом зростає захворюваність на цукровий діабет, онкологію, хвороби хребта та суглобів. Причин цьому багато, але експерти ВООЗ вважають, що здоров’я людини залежить від соціально–економічного устрою держави. Сюди відносяться воєнні дії на Сході країни та тяжкі психологічні навантаження.
   
  На 20% здоров’я кожної людини залежить від організації її побуту та рівня життя. На 15%  — від способу життя, звичок, стилю життя, від мотивації кожної людини берегти своє здоров’я. Не всі українці ставляться до цього відповідально. І тільки на 10–15%  — від системи охорони здоров’я, а 15%  — від генетики та мотивації.
  Щодо профілактики, то кожна свідома особа хоча б один раз на рік має звернутися до свого сімейного лікаря, щоб дізнатися про свій стан здоров’я.
   
  — Чи є народна медицина достойною альтернативою традиційній?
   
  — Ні — це не альтернатива, а дві сторони однієї медалі. Все залежить від того, що ми розуміємо під самолікуванням. Якщо людина промерзла, в неї з’явилася лихоманка, кашель, то, можливо, немає сенсу поспішати до лікаря — можна якусь добу–дві відлежатися вдома, попити домашні трав’яні чаї. Але якщо захворювання турбує людину більше двох–трьох діб, підвищена температура тіла і є інші ознаки захворювання, про самолікування не може й бути мови — треба негайно викликати лікаря додому.
   
  У яких випадках не можна займатися самолікуванням і до чого воно може призвести?
   
  — Якщо, наприклад, людина страждає на ішемічну хворобу серця з легким перебігом захворювання — ніхто їй не забороняє збирати глід, сушити його й пити чаї. При застуді корисні липові чаї, а також з медом, малиною, калиною тощо. Гарному травленню сприяють кукурудзяні приймочки та деякі інші трави. Допомагають трави і при інших захворюваннях. Проте, все ж таки, перш ніж починати лікуватися, слід проконсультуватися з лікарем та пройти необхідне обстеження.
   
  Чи є вакцинація панацеєю від серйозних інфекційних захворювань? Чому в Україні, на відміну від країн Заходу, такий низький рівень вакцинації? Чи потрібно вакцинуватися тим, хто їде відпочивати у тропічні країни?
   
  — Вакцинація — це надзвичайно важливий напрямок медицини. Це ефективна специфічна імунопрофілактика різних тяжких інфекційних захворювань. Завдяки їй нам вдалося перемогти такі інфекції, як чума, віспа, що забирали життя цілих населених пунктів. На сьогоднішній день в профілактичних кабінетах вакцинують від дифтерії, правця, кору, вірусного гепатиту. Ще з радянських часів залишилася рекомендованою календарна схема вакцинації дітей, підлітків. Хто бажає отримати інформацію про щеплення, може звернутися до відповідного кабінету лікувального закладу первинної ланки.
  Ті, хто їде відпочивати у тропічні країни, справді, мають пройти щеплення від тропічних інфекцій, лихоманок тощо. Ці щеплення не є обов’язковими згідно з вимогами МОЗ України, а тому людина має сама оплатити цю вакцинацію, проте, це їй рятує життя.
   
  — Як слід простому українцю раціонально харчуватися, враховуючи низький рівень доходів в Україні?
   
  — Людям конче потрібні білки, жири, вуглеводи, вітаміни та мікроелементи. Деякі корисні речовини не виробляються  в нашому організмі, а тому мають надходити з їжею.
  Головний принцип — не переїдати. Ми переїдаємо, тому що харчуємся недостатньо поживною їжею (це макарони, фаст–фуд, готуємо напівфабрикати).
  Зараз кожному доступні сезонні овочі: капуста, буряк, морква, картопля — робіть вінегрет, варіть борщ. Корисні всі каші, найкраще — їх чередувати (кожна каша містить різні вітіміни, мікроелементи, особливо — коли їх правильно приготувати). Слід обмежити продукти, приготовані з концентратів, ті, що містять шкідливі домішки (емульгатори, консерванти, ГМО тощо). Варто обмежити вживання ковбас.
   
  Я раджу хоча б потроху вживати м’ясо. Я не прибічник магазинної курятини, бо вважаю більш корисним базарне м’ясо.
  Щодо тенденції заміни м’яса рибою, як цінного джерела Омега–3 жирних кислот та білка, то я додам, що риба — дійсно цінний продукт, проте не такий поживний, як м’ясо. Активним людям, особливо тим, хто багато працює, я раджу їсти м’ясо. Особам похилого віку, дітям — більше риби, бо риба — цінний дієтичний продукт, що містить фосфор, білок, мікроелементи, необхідні для нашого організму. 
   
  — Як правильно худнути без шкоди для здоров’я та чим небезпечне ожиріння для здоров’я людини?
   
  — Головне — не переїдати, не лягати спати відразу після прийому їжі, щоденно займатися фізкультурою (ніхто не відмінив тих 10–ти тисяч кроків, які людина мусить пройти протягом дня). І хворий, і здоровий мусить займатися фізкультурою. Потрібно не їсти «шкідливі» продукти, дотримуватися збалансованої «натуральної» дієти та режиму харчування. Потрібно вставати з–за столу не тоді, коли наївся, а з почуттям легкого голоду: коли їжа почне перетравлюватися — приходить відчуття ситості. Не забувайте, що наш шлунок може розтягуватися, збільшуючись у розмірах у декілька разів. Тому щоразу важче буде його наповнити (зростає апетит і, разом з ним, зайва вага).
   
  Ожиріння — це не стан організму, це хвороба, що супроводжується порушенням метаболізму (обмін речовин). Внаслідок ожиріння виникають такі серйозні недуги, як цукровий діабет, гіпертонія, що може призвести до інсульту, інфаркту тощо. Крім того, у повних людей виникає значне навантаження на суглоби, що порушує функцію ходи.
   
  — Як не стати жертвою стресу в умовах нестабільної економічної та політичної ситуації в Україні?
   
  — Головне — це позитив: потрібно намагатися виробити в себе звичку бути витриманим, терплячим і толерантним по відношенню до оточуючих, намагатися бачити в них лише хороше. Один поет казав: «Хтось бачить зірки на небі, а хтось — у калюжі»,  — тож я раджу своїм пацієнтам «бачити зірки на небі».
   
  — Наскільки актуальне своєчасне звернення до фахівців з приводу депресії, неврозів, безсоння? 
   
  — Мені часто доводиться стикатися з почуттям психологічного дискомфорту у своїх пацієнтів. Причини — це несприятлива ситуація в країні та інші негативні чинники. У боротьбі зі стресом головне, повторюся, позитивне мислення та людяне ставлення один до одного.
   
  — Гіподинамія — надзвичайно шкідлива для нашого організму. Усім показано займатися фізкультурою: за якими показниками людині протипоказане заняття спортом (коли необхідно займатися в спеціальних групах здоров’я, ЛФК тощо). Чи можлива реабілітація людини з поверенення її з групи здоров’я (ЛФК) в «любительський» спорт?
   
  — Спорт — це професія, це свідомий вибір стилю життя. Великий спорт протипоказаний всім тим, хто має серйозні хронічні захворювання, особливо в стані декомпенсації (загострення). Фізкультура ж рекомендована всім. Є спеціальні групи здоров’я, де займаються хворі з тяжкими формами захворювання. ЛФК відновлює організм, і нею потрібно займатися всім, кому протипоказані більш серйозні фізичні навантаження. Пізніше, при позитивній динаміці, рівень навантаження можна буде збільшити. Наголошую, що спорт вимагає попереднього та регулярного медичного обстеження, тоді як ЛФК повертає хвору людину до активного життя, буквально «ставить її на ноги».
   
  — Як залишатися здоровим не зважаючи ні на що? Чи можна зберегти бадьорість та оптимізм у будь–якій життєвій ситуації як запоруку довгого здорового та щасливого життя? Як?
   
  — Як казала колись одна відома людина: «Хочешь быть счастливым — будь им!»; я ж додам: «Хочеш бути здоровим — будь ним!». Для цього потрібно не переїдати, любити світ, бути толерантним, отримувати задоволення від життя (принаймні намагатися), займатися улюбленою справою та присвятити їй життя і багато та плідно працювати, мати кошти та час на відпочинок у колі сім’ї та друзів.
   
  Нагадаємо: МОЗ затвердив порядок вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу