Кіровоградщина: як живе та розвивається бізнес в умовах війни

 • 9 вер. 2023 09:00
 • 2927
  • Новина Кіровоградщина: як живе та розвивається бізнес в умовах війни Ранкове місто. Кропивницький

  Зруйновані підприємства, релокація, окупація виробничих потужностей, брак робочої сили... Це – реальність, у якій живуть українські підприємці під час повномасштабного вторгнення. Для підтримки бізнесу держава започаткувала грантову програму «єРобота». Як програма реалізується на Кіровоградщині – читайте у нашому матеріалі.

   

  Релокація

  Марія Гаджизаде разом із чоловіком мала бізнес у Сєвєродонецьку магазин підліткового одягу. Незадовго до початку великої війни відкрили ще один у Краматорську.

   

  Жінка каже, що справи йшли добре. У них були постійні клієнти, їх знали та любили. Щоб розширити справу, довелося взяти кредит. 24 лютого 2022-го року Марія разом із чоловіком зібрали частину товару та вивезли до Дніпра. Решту розграбували місцеві: 

   

  «Люди брали великі сумки і забирали одяг, який залишився, крали меблі, техніку, каже підприємиця.

  Марія згадує, що бізнес «пішов у мінус». Загалом родина втратила півтора мільйони гривень, а з боргами доводиться розраховуватись і нині.

   

  У Дніпрі жінка орендувала місце на ринку, де продовжувала продавати підлітковий одяг. Згадує, що найважчим було те, що на ринку не було жодних умов для комфортного обслуговування дітей: 

   

  «Їм доводилося міряти одяг на картонці. Незручно, холодно. Це було найважчим. У своїй роботі ми робили все, щоб забезпечувати якісний сервіс, щоб нашим клієнтам було комфортно, щоб вони відчували себе особливими».

   

   

  Марія Гаджизаде обирала місто, куди можна релокувати бізнес, адже закривати справу, попри труднощі, не збиралася. Каже, має відповідальність перед працівниками та кредиторами. До того ж дуже любить свою справу. Як варіанти розглядала Київ, Дніпро, Черкаси та Кропивницький. Проаналізували ринок, ціни на оренду, попит та пропозицію й обрали Кропивницький.

   

  «Жодного разу не пошкодувала про свій вибір. Місто для розвитку бізнесу ідеальне. Тут можна втілювати в життя різні проєкти», ділиться враженнями Марія. 

   

   

  Тож жінка відкрила магазин у центральній частині міста. Він працює вже понад рік, за цей час з’явилися постійні клієнти. Щоб розвивати справу, підприємиця взяла участь в урядовій грантовій програмі «єРобота»: подала заявку, написала бізнес-план та отримала підтвердження. Згідно з умовами програми, від держави отримає грант, який використає на створення нових робочих місць та збільшення онлай-продажів.

   

  Програма «єРобота» розрахована на усіх, хто хоче почати чи розвивати свій малий або мікробізнес. Від підприємств для пошиття одягу, СТО, хімчисток до кав’ярень, пекарень, перукарень тощо. Кошти можна витратити на придбання обладнання, закупівлю сировини, сплату оренди, послуги маркетингу та реклами, комерційної концесії, лізингу. Отримувач гранту зобов’язаний створити щонайменше одне робоче місце. Держава надає мікрогрант у сумі до 250 тисяч гривень.

   

  Грант для ветеранів та членів їхніх родин

  Програма безповоротних грантів «єРобота» розширила свої можливості, і нещодавно запустився новий напрямок – грант для ветеранів та членів їхніх сімей. За інформацією Кіровоградського обласного центру зайнятості, першою переможницею цією програми на Кіровоградщині стала жителька Кропивницького Тетяна Лугинець. 

  Жінка разом з чоловіком є власниками місцевого бренду одягу «Charwish». Бренд користується успіхом серед своїх клієнтів не тільки у регіоні, а на території всієї України.  Уже 5 років Тетяна Лугинець створює дитячий, жіночий, чоловічий одяг та декорує його машинною вишивкою. Ексклюзивні принти є родзинкою вбрання.

  «Ми створюємо патріотичний, проукраїнський одяг: від мінімалізму до великої вишивки. Для нас дуже важливо, щоб українці обирали українське, підтримували місцевих виробників та економіку нашої країни. Адже тільки так ми змінимо країну на краще та дамо їй шанс тримати достойні позиції», – стверджує підприємиця.

   

  Нині чоловік Тетяни боронить країну від російських загарбників, а вона продовжує розвивати сімейний бізнес. Разом вирішили взяти участь у державній програмі: склали бізнес-план, провели фінансові розрахунки та презентували свою ідею. Підприємці отримали підтвердження, зараз очікують надходження коштів. 

  За допомогою «єРобота» підприємці хочуть розширити асортимент одягу та надавати покупцям можливість обирати товари  з високоякісним друком патріотичної символіки, що демонструє гордість за країну та її історію.

  Також планують закупити обладнання, матеріали для роботи підприємства, частину витратять на рекламну кампанію, створить додаткові робочі місця.

  «Просування продукції саме українського виробництва – мені це лише за щастя, і я готова підіймати дух українців, реалізуючи швейні вироби з друкованими зображеннями патріотичного змісту. Наразі частину принтів нам друкують на замовлення і доводиться довго чекати та переплачувати. Саме завдяки таким програмам ми не опускаємо руки, будемо розвиватися і робити усе можливе, аби підтримувати нашу економіку», – зазначає жінка. 

  Грант для ветеранів та членів їхніх сімей. Як можна взяти участь

  Грантова програма для ветеранів та членів їхніх сімей створена для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, а також їхніх дружин або чоловіків. 

  Кошти можна витратити на:

  меблі, обладнання та транспортні засоби для комерційного використання;

  ліцензійне програмне забезпечення (до 50% коштів);

  сировину, матеріали, товари та послуги, необхідні для реалізації бізнес-плану, а також на тварин або саджанці для створення ферм (до 70% коштів);

  послуги з маркетингу та реклами (до 10% коштів);

  оренду нежитлових приміщень (до 25% коштів);

  оренду обладнання (до 30% коштів);

  лізинг обладнання, крім власних транспортних засобів (до 50% коштів);

  придбання франшизи.

  Розмір гранту може становити:

  до 250 тис грн – подати заяву можуть лише ветерани. Отримувач гранту повинен створити 1 робоче місце;

  до 500 тис грн – подати заяву може чоловік або дружина ветерана. Програма покриває до 70% вартості проєкту, а одержувач гранту має створити 2 робочі місця;

  до 1 млн грн – подати заяву може ветеран, який зареєстрований як ФОП від 3 років. Програма покриває 70% вартості проєкту. Отримувач гранту має створити 4 робочі місця, два з яких повинні зайняти учасники бойових дій.

  Грант виплачується частинами до 250 тис. гривень.

  Заявку на отримання гранту можна подати на електронному порталі «Дія».

  На початку 2023 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначав, що збитки, завдані Україні внаслідок війни, перевищують 700 млрд доларів. Сума може бути в рази вищою. Зараз, за дорученням Шмигаля, профільні міністерства знову підраховують збитки, остаточна цифра ще не оприлюднена.

  Катерина Федченко

  Фото: обласний центр зайнятості

  Здійснено зa підтpимки aсоціaції «Незaлежні pегіонaльні видaвці Укpaїни» в paмкaх pеaлізaції пpоєкту «Хaб підтpимки pегіонaльних медіa». Погляди aвтоpів не обов'язково збігaються з офіційною позицією пapтнеpів.